LEGIONOWO. Bądź zdrowy, wybierz rower

2016-03-12 11:13:56

Radosław, Artur i Szymon – trzej 18–latkowie z Legionowa stworzyli projekt „Zakręcone dojazdy”, w ramach którego nakłaniają mieszkańców gminy i powiatu do zmiany środków transportu. – Zamiast autobusu czy samochodu warto wybrać rower. Będzie taniej, zdrowiej i szybciej – przekonują.

– Legionowo nie jest dużym miastem, dzięki temu wszędzie można dojechać rowerem. Jest tu sporo ścieżek rowerowych i całkiem niezła infrastruktura. Powstają punkty serwisowe, jak chociażby ten na Osiedlu Piaski, gdzie mieszkamy oraz parkingi dla rowerów. Widać, że miasto stara się wychodzić naprzeciw potrzebom cyklistów i w ciągu ostatnich lat zrobiło w tym kierunku spory postęp – mówi Radosław Madajczak, kierownik zespołu realizującego projekt „Zakręcone dojazdy”, uczeń drugiej klasy warszawskiego Liceum im. Joachima Lelewela.

Zdobywają doświadczenie
Przedsięwzięcie, w które zaangażował się z kolegami: Arturem Wawryniukiem, uczniem LO im. Jana III Sobieskiego w Legionowie i Szymonem Gruszczyńskim z LO im. Marii Konopnickiej, odbywa się w ramach ogólnopolskiej olimpiady „Zwolnieni z teorii”. Olimpiadę od 2014 roku organizuje Social Wolves. Jej adresatami są uczniowie szkół ponadgimnazjalnych oraz wyższych, którzy chcieliby zrealizować własny projekt społeczny. Jedną z zalet wynikających z ukończenia projektu w ramach tej olimpiady jest otrzymanie certyfikatu z profesjonalnego zarządzania, który może otworzyć młodym ludziom drzwi do kariery. Dla Artura, Szymona i Radosława ważniejsze jest jednak doświadczenie, które zdobywają każdego dnia, od momentu pojawienia się pomysłu na tematykę ich pierwszego wspólnego projektu. Jak mówią jest to coś, co zostanie z nimi na całe życie.

Zmienić przyzwyczajenia
– Właściwie od zawsze korzystaliśmy z rowerów w celu przemieszczania się po okolicy. Komunikacja miejska, zatłoczone i spóźniające się autobusy, stanie na przystankach po prostu nas denerwują – tłumaczy Radosław i dodaje, że głównym założeniem projektu jest zmiana postaw i przyzwyczajeń społeczności lokalnej. – Z ankiety, którą przeprowadziliśmy w internecie wynika, że społeczeństwo wie jakie są korzyści z jazdy na rowerze. Ma świadomość, że dobrze ono wpływa m.in. na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne, lecz mimo tego, mając do pokonania nawet mały dystans do pracy czy szkoły, nadal wybiera autobus lub samochód – podkreśla Artur.

Jak to zrobią
Do zmiany postaw mają się przyczynić m.in. plakaty rozwieszone w różnych częściach miasta, które za darmo wydrukowała firma FJK Małgorzata Kubicka, spotkania edukacyjne z uczniami oraz informacje na stronie internetowej (zakreconedojazdy.pl) i profilu o tej samej nazwie na Facebooku. Autorzy projektu planują także nakręcić filmik promujący jazdę na rowerze oraz zorganizować zawody na platformie Endomondo, podczas których wyłonią najaktywniejszego mieszkańca.

KATARZYNA ŁOŚ

toiowo@toiowo.eu

Komentarze

3 komentarze

  1. Pingback: Wywiad w legionowskim To i Owo! – Zakręcone Dojazdy

  2. mikla odpowiedz

    nie znam tych marek, ale to chyba polskie więc dobrze bo trzeba wspierać. Aluminiowe więc lekkie, shimano i v-brake więc sprzęt jest do normalnego użytkowania.

  3. kukla odpowiedz

    Wybrałem i kupiłem w promo w media expert i jutro jadę po raz pierwszy nim do pracy, o ile nie spadnie śnieg 😛

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *