LEGIONOWO. Basen przy Królowej Jadwigi – nieczynny w czasie upałów

2021-07-17 2:39:32

Miejska pływalnia na osiedlu Jagiellońska przy ul. Królowej Jadwigi od ponad roku pozostaje zamknięta i na pewno nie zostanie otwarta przed 1 września. Według mieszkańców, to skandal, że zmodernizowany za „grube miliony” obiekt jest nieczynny w czasie, gdy jest najbardziej potrzebny…

Jeden z czytelników wysłał maila do redakcji z prośbą, aby zainteresować się basenem przy ul. Królowej Jadwigi. – „Dlaczego go nie otwierają. Na stronie informacja, że z powodu pandemii. Ale przecież obecnie obostrzeń nie ma, inne obiekty są otwarte. W tej części Legionowa też potrzebny jest basen” – czytamy w liście od mieszkańca.

Dlaczego nie otwierają?

Trzeba zauważyć, że pływalnia „Wodne Piaski” jest otwarta dla wszystkich chętnych już od 28 maja 2021 r. Natomiast basen przy szkole nr 6, przy ul. Królowej Jadwigi jest zamknięty od marca 2020 r. Na stronie spółki KZB, która zarządza miejskimi pływalniami najpierw pojawiła się informacja o zamknięciu z powodu pandemii, potem o przerwie technologicznej, a później znów, że basen jest nieczynny ze względu na pandemię. Basen ten od lat cieszył się dużą popularnością i zdaniem mieszkańców jest nadal potrzebny. – Ten basen ma swoich stałych klientów, którzy na Piaski nie dotrą. KZB od dawna zmierza do tego, żeby basen pod byle pretekstem zamykać. A niedawno był remontowany i konserwowany. Korzystały dzieci i były specjalne godziny dla seniorów. Nie rozumiem, dlaczego jest zamknięty w środku lata, kiedy ludzie najbardziej go potrzebują – pyta kolejna z mieszkanek osiedla Jagiellońska.

2 pływalnie – to za dużo?

O to, kiedy basen przy ul. Królowej Jadwigi zostanie ponownie otwarty pytał prezydenta Romana Smogorzewskiego radny Artur Pawłowski, w czasie ostatniej sesji rady miasta (30 czerwca br.). W odpowiedzi prezydent mówił, że on tylko w czerwcu 14 razy był na pływalni na piaskach i zachwalał, że ona oferuje większe atrakcje. W końcu powiedział, że basen na osiedlu Jagiellońska na pewno nie zostanie otwarty przed 1 września. Jego zdaniem, wcześniejsze otwarcie basenu zwiększyłoby jeszcze deficyt obu pływalni. Winą za to obarczył rosnące ceny energii elektrycznej. Tę wypowiedź prezydenta już skwitowali mieszkańcy.
– „Chyba nie na wszystkim miasto musi zarabiać? Nie ma chyba większej atrakcji niż basen w ramach lata w mieście. Tam kiedyś były bardzo popularne zajęcia typu aqua aerobik. Przy stosunkowo tanich biletach dzieci i seniorzy mogli korzystać z basenu, który mają blisko domu” – mówi inny mieszkaniec osiedla.

Dawne czasy. Kolejka przed wejściem na basen przy ul. Królowej Jadwigi

Nie potrafią zarządzać?

Mieszkańcy są zniesmaczeni postawą władz miasta. Twierdzą bowiem, że baseny, kurtyny i place wodne wszędzie są oblegane i popularne. Tylko w Legionowie, jak się okazuje basen jest nierentowny. Z wypowiedzi prezydenta oraz prezes KZB można wywnioskować, że pływalnia to w rzeczywistości basen bez dna. Dlatego mieszkańcy pytają: – może spółka KZB nie potrafi zarządzać tym obiektem, a może tylko potrzebny jest inny kierownik. – Jak się tam już niewiele organizuje i rzadko otwiera, to nic dziwnego, że basen zaczyna umierać – komentują.

Dziwna polityka władz

Ponad rok temu dużo mówiło się o przekazaniu zarządzania basenem w prywatne ręce. Niepokoiło to mieszkańców. – „Nie rozumiem o co tu chodzi, przecież na ten basen miasto wydało miliony publicznych pieniędzy, wszystko jest nowe i wyremontowane. A teraz komuś chcą to wydzierżawić” – mówił jeden z nich. Warto przypomnieć, że w 2016 r. pływalnia została gruntownie wyremontowana i zmodernizowana zamontowano odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła oraz zmieniono technologię basenową, wykorzystując do tego środki zewnętrzne. Później otwarto pływalnię „Wodne Piaski” na Piaskach i obiekt przy ul. Królowej Jadwigi KZB chciała wydzierżawić nawet za ok. 2400 zł miesięcznie. a potem wycofała się z tego pomysłu. Dziś pływalnia ta stoi nieczynna.
Rodzą się też pytania. Czyżby nie przewidziano, że 2 baseny w mieście będą za dużo kosztować i wyrzucono pieniądze w błoto…?

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

8 komentarzy

 1. AGNIESZKA odpowiedz

  A wiecie już, że z powodu oszczędności KZB w Legionowie nie uruchomi w sezonie 2022/2023 lodowiska!!!

 2. Marek odpowiedz

  Na stronie https://kzb-legionowo.pl/plywalnia/krolowej-jadwigi/ jest podane, że basen nieczynny ze względu na pandemię, ale jednocześnie zapraszają na Wodne Piaski, tam pandemii nie ma… To jest skandal, że basen jest w dalszym ciągu zamknięty. Czy w tej sprawie panuje jakaś zmowa? Jakie są przyczyny takiego stanu rzeczy?

 3. Eliza odpowiedz

  Problem basenu przy ulicy Królowej Jadwigi to problem nieudolnego zarządzania. Pan, który mienił się “dyrektorem” obydwu basenów nie posiadał żadnej wiedzy na temat zarządzania tego typu obiektami. Ponadto twierdził, że całą swoją uwagę poświęca basenowi na Piaskach i brak mu czasu na zajęcie się drugim obiektem.
  Basen był niezwykle pożyteczny i jego brak jest bardzo odczuwalny. Aerobik wodny, szczególnie dla osób starszych, nauka pływania i inne tego typu zajęcia cieszyły się ogromną popularnością. Okazuje się, że miasto dzielą nie tylko tory, ale także sposób zaspokajania potrzeb mieszkańców. Jedna strona miasta na basen zasługuje, druga nie.
  Panu Romanowi Smogorzewskiemu zapewne pomyliły się instytucje, nad którymi sprawuje nadzór. Obiekt sportowy to nie firma, która ma przynosić zysk.

 4. ***** *** odpowiedz

  Od dawna wiadomo że KZB to nieudacznicy. Większość tam to po znajomości więc jakie zarządzanie. A basen wyremontowany czeka na to aby wynająć go za grosze temu komu trzeba.

 5. iza odpowiedz

  Na Królowej Jadwigi basen zlikwiują, bo ten Roman S. ma bliżej i woli pływać na Piaskach. A to przecież wszystko jego prywatny folwark. Przynajmniej on tak uważa…

 6. Janek odpowiedz

  KZB to dziwna spółka. Po co w ogóle ją utworzyli?? Chyba że by wyciągać z mieszkańców pieniądze i zatrudniać znajomych. Bo się okazuje, że prowadzenie basenu przy Królowej Jadwigi jest dla nich nierentowne, a ma się opłacać jakiemuś prywaciarzowi???

 7. Piotrek odpowiedz

  Są dwie możliwości: 1. albo chcą wygasić basen mówiąc, że jest nierentowny – by oddać go za pół darmo jakiemuś znajomkowi,
  2. albo rzeczywiście jest nierentowny i nieopłaca się go prowadzić, a cała ta niedawna modernizacja za parę milionów była niepotrzebna albo w ogóle była fikcją i te miliony ktoś rozkradł

 8. Paula odpowiedz

  Dotarła do mnie informacja, że basen przy ulicy Królowej Jadwigi będzie likwidowany. Plotka czy prawda?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *