Facebook


LEGIONOWO. Basen w prezencie – tylko dla kogo?

2020-03-16 3:46:15

Miejska spółka KZB chce za 3 tys. 962 zł miesięcznie wydzierżawić na 10 lat pływalnię przy ul. Królowej Jadwigi. Najpierw basen został gruntownie zmodernizowany, później za ponad milion zł zainstalowano system pomp ciepła i zmieniono technologię, aby zwiększyć efektywność energetyczną. Dziś ma być wydzierżawiony po cenie najmu mieszkania. Komu władze chcą dać taki prezent?

Należąca do miasta spółka KZB Legionowo ogłosiła przetarg na wydzierżawienie na okres 10 lat basenu pływackiego znajdującego się przy ul. Królowej Jadwigi. Jest to o tyle dziwne, że spółka ta została powołana właśnie do zarządzania należącymi do miasta nieruchomościami, w tym obiektami sportowymi.

Tak się ustawia przetargi?

W pierwszym przetargu, który odbył się 21 lutego br., cena wywoławcza wynosiła 7 tys. 924 zł. Jednak jak ma to miejsce w przypadku wielu przetargów w Legionowie nikt się nie zgłosił. Dlatego w kolejnym przetargu wyznaczonym na 13 marca br.* cenę dzierżawy obniżono do 3 tys. 962 zł miesięcznie. Wydaje się ona więcej niż „niewygórowana”, tym bardziej jeśli wziąć pod uwagę, co za to można dostać. Basen przy ul. Królowej Jadwigi ma wymiary 25 m na 10 m, a łączna powierzchnia, która ma zostać wydzierżawiona to 1200 m2. Składają się na nią oprócz samej hali basenowej, hol, szatnie, natryski, przebieralnie, WC, pomieszczenia dla ratowników i pomieszczenia biurowe. – „Po takiej cenie to można wynająć większe mieszkanie albo lokal usługowy, a nie cały basen. Jak zwykle u nas, tak to ustawili, żeby komuś to oddać, po obniżonej cenie, za pół darmo” – mówi jeden z mieszkańców, interesujący się lokalnym sportem.

Słowo wytrych – optymalizacja usług

Jak poinformował nas inny z bywalców basenu przy ul. Królowej Jadwigi, decyzja o przekazaniu go w prywatne ręce, wydaje się bardzo dziwna i niepokojąca. – „Nie rozumiem o co tu chodzi, przecież na ten basen miasto wydało miliony publicznych pieniędzy, wszystko jest nowe i wyremontowane. A teraz komuś chcą to wydzierżawić, żeby sobie zarobił” – dziwi się pan Bogdan. Zapytaliśmy więc KZB: jaki jest powód wydzierżawienia basenu, kto podjął taką decyzję o wydzierżawieniu basenu zewnętrznemu zarządcy oraz jakie korzyści z tego będą mieli mieszkańcy. Odpowiedzi jakie otrzymaliśmy są zadziwiające. Okazuje się, że decyzję taką podjęła spółka w celu „optymalizacja dostępu do usług sportowych dla społeczności
lokalnej”. A korzyścią dla mieszkańców ma być „zoptymalizowany dostęp do usług sportowych”. Zapytaliśmy również czy w związku z oddaniem pływalni w prywatne ręce, nie wzrosną ceny biletów na basen oraz czy KZB nie obawia się, że wydzierżawienie obiektu może wpłynąć na jakość świadczonych usług. Tym razem odpowiedź była równie dziwna i niezrozumiała. KZB poinformowało nas tylko, że „procedura przetargowa nie została zakończona”.

Wyremontowany i zmodernizowany

Postanowiliśmy także sprawdzić informacje wskazywane przez czytelników, że na remonty i modernizacje tego obiektu miasto niedawno wydało miliony. Nie trzeba było długo szukać. Na stronie internetowej urzędu miasta szybko znaleźliśmy komunikat z sierpnia 2015 r. o tym, że właśnie zakończył się remont pływalni. Następne informacje pochodzą ze stycznia 2016 r., wynika z nich, że KZB ma przeznaczyć ponad 1 mln 220 tys. zł na zwiększenie efektywności energetycznej basenu przy Królowej Jadwigi. W tym celu do obsługi pływalni zamontowano odnawialne źródła energii w postaci pomp ciepła. Zmieniono także technologię basenową poprzez wprowadzenie zamkniętego obiegu wody. Na ten cel KZB z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska dostało dwie dotacje, w wysokości 640 tys. zł oraz 428 tys. zł. Czyli same dotacje wyniosły ponad 1 mln zł. W kwietniu 2016 r. czytamy z kolei o kolejnej dotacji na modernizację basenu, tym razem ma ona pochodzić z budżetu miasta Legionowo. Natomiast w ogłoszeniu o przetargu dowiadujemy się, że wyremontowana została również plaża basenowa.

Dla kogo ten prezent?

Krążące wśród mieszkańców pogłoski o przygotowywaniu basenu do wydzierżawienia przez kogoś „zaprzyjaźnionego” z władzami, nie zostały zdementowane przez KZB. A ludzie mówią, że to po prostu dla kogoś prezent. Do myślenia dają także wydumane odpowiedzi ze strony spółki, wskazujące na potrzebę jakiejś „optymalizacji dostępu do usług”. Symptomatyczne jest dlaczego w KZB nikt nie chciał nam powiedzieć, kto podjął decyzję o wydzierżawieniu pływalni. W końcu stanęło na tym, że postanowiła tak „spółka”. Zastanawiające jest również dlaczego spółka powołana do zarządzania m.in należącymi do miasta obiektami sportowymi, nie potrafi albo nie chce tego robić i szuka sobie „zastępców” Według internautów, w takim razie, być może spółka ta jest niepotrzebna.

* Przetarg zaplanowany na 13 marca br. nie odbył się ponieważ nikt nie wpłacił wadium. Czy w kolejnym przetargu cena wywoławcza będzie jeszcze niższa?

Paweł Szyling

 

Komentarze

3 komentarze

 1. Rychu odpowiedz

  no to teraz otwarta droga dla byle jakiego Sralisa Margalisa przejąć dochodowy interes….

 2. Mart odpowiedz

  W obecnej sytuacji raczej nikt nie będzie zainteresowany dzierżawą basenu, więc nie sądzę by doszło do trzeciego przetargu w najbliższym czasie. Obiekty w tej chwili wyłączony z użytku, aż do końca epidemii. Natomiast jeśli chodzi o zarządzanie przez KZB basenem, to powiem szczerze, nie raz był bałagan z wejściami grupowymi/indywidualnymi, bo nie było komu usiąść i zrobić grafiku. Może gdy ktoś to przejmie to miasto nie będzie musiało utrzymywać obiektu, a jakość usług będzie lepsza?
  Natomiast na pytania o zasadność istnienia KZB jest jedna odpowiedź: “demokracja demokracja a ktoś tym musi rządzić” 😉 No i ktoś musi wydawać propagandę sukcesu pt “Miejscowa”. Oni byli Kurskim, nawet zanim Kurski dostał TVP.

 3. Obserwator odpowiedz

  Znowu otwarte plucie w twarz mieszkańcom Legionowa!! Jeżeli nie ma na to paragrafu to przynajmniej teraz w czasie zagrożenia epidemicznego można by przywrócić prawo linczu. Szybo mielibyśmy zamknięty temat KZB. Spółeczki która została powołana do wyprowadzenia miejskiego majątku trzyma się dzielnie i ma w głębokim poważaniu miasto i jego mieszkańców. Kto na to zezwolił? Kto kontroluje ten twór?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *