LEGIONOWO. Bazarek zmienił oblicze

2016-03-16 10:42:36

Z końcem pierwszego półrocza uwielbiany przez mieszkańców bazarek przy ul. Sowińskiego w Legionowie wznowi swoją działalność. 16 nowoczesnych pawilonów handlowo-usługowych czeka już na kupców, a mieszkańcy którzy od lat robili tam zakupy powinni docenić całkowitą zmianę wyglądu tego miejsca.

Przypomnijmy. W listopadzie 2012 roku Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa wypowiedziała kupcom z bazarku przy ulicy Sowińskiego dotychczasowe, wieloletnie umowy dzierżawy. Od tamtego czasu trwały rozmowy między SML-W, a kupcami. Chodziło o wypracowanie formuły dalszej współpracy. Kupcy chcieli własnych pawilonów, na co spółdzielnia się nie zgadzała. Miałoby to rzekomo zagrażać “harmonii estetycznej” tego miejsca. SML-W postanowiło stworzyć coś na kształt “zespołów pawilonów”, za który mają zapłacić kupcy, którzy jednocześnie staliby się właścicielami tego terenu. Spór jednak trwał, gdyż większość kupców uważała, że nie będzie ich stać na tak kosztowną inwestycję. – Przeszło 100 tys. zł za 16 metrowy pawilon i skrawek gruntu? Nie ma takiej opcji, aby kiedykolwiek mi się to zwróciło przy takim handlu jak dziś. Teraz całe Legionowo stoi wolnymi lokalami – przekonywał wówczas jeden ze sklepikarzy.

Kupcy będą właścicielami lokali?

Inni zaś sugerowali, że pawilony w większości są już zarezerwowane dla ludzi pracujących w spółdzielni, tylko po to, aby ci, czerpali zyski z późniejszego ich wynajmu. Jak zapewnia zarząd SML-W, spółdzielnia podpisała 16 umów o budowę lokali użytkowych z osobami, które prowadziły działalność gospodarczą na terenie starych „budek” przy ulicy Sowińskiego. – Spółdzielnia planuje oddanie do użytkowania 16 pawilonów handlowych do końca pierwszego półrocza 2016 roku. Kupcy nie będą płacili czynszu. Będą właścicielami lokali – poinformował Szymon Rosiak, prezes SML-W. Jednak nie wiadomo, na jakich zasadach i czy wszyscy dotychczasowi kupcy zgodzili się wykupić pawilony. Jeszcze rok temu kilkoro z nich deklarowało, że zapewne odejdą na emeryturę, gdyż ruch w tym miejscu i tak był już słaby, a do tego nie będzie ich stać na wykupienie pawilonu.

Francja elegancja

Firma realizująca powyższe przedsięwzięcie weszła na budowę w drugiej połowie lipca 2015 roku. Nowy bazarek składa się z trzech budynków handlowo-usługowych o łącznej powierzchni 320,28 m2. Wraz z nowymi obiektami handlowymi na działce powstają też ciągi piesze, zadaszony pasaż i naziemne miejsca parkingowe dla klientów. – Same pawilony zaprojektowane są tak, aby w przyszłości można je było łączyć w większe powierzchnie. Wszystko w zależności od pomysłu na dany biznes – swego czasu zapewniał Marek Petrykowski, wiceprezes spółdzielni. Nie chciał on jednak zdradzić kosztów całej inwestycji. Sam bazarek zmienił jednak nie do poznania swoje oblicze. Jest schludny i estetyczny, pawilony szaro-beżowe i dobrze przeszklone, a pasaż zadaszony i dobrze oświetlony. – Panie, teraz to jest „Francja elegancja”, chociaż szkoda tego starego bazarku bo miał swój “klimat” – ocenił wygląd odnowionego bazarku jeden ze starszych mieszkańców pobliskiego bloku.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *