LEGIONOWO. Będzie kolejne blokowisko – radni prezydenta wyrazili zgodę

2021-09-10 7:39:12

Radni prezydenccy wydali zgodę ws. budowy 7 bloków przy ul. Kościuszki na terenie obecnego składu węgla. Przeciwko byli mieszkańcy oraz radni opozycji. Wcześniej negatywne opinie ws. zgody na budowę osiedla wydały: Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna oraz Komisja Rozwoju Miasta


W trakcie ostatniej sesji Rady Miasta Legionowo (31 sierpnia) po raz kolejny głosowano nad wyrażeniem zgody na budowę 7 czterokondygnacyjnych bloków przy
ul. Kościuszki.

Niezła prezentacja

Na sesję zaproszono dewelopera wraz ze współpracownikami. Opowiadali oni o zaletach osiedla, które ma powstać w miejscu funkcjonującego jeszcze składu węgla. Mówili, że jest to firma z Legionowa, która solidnie buduje, 90 proc. lokali oddaje bezusterkowych i stosuje nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Przede wszystkim jednak dba o wizerunek i stara się mieć dobre kontakty z władzami. Prezentacja ta wywołała niezadowolenie zgromadzonych mieszkańców oraz niektórych radnych, którzy woleli przejść do konkretów. Pytano przede wszystkim o wytrzymałość istniejącej infrastruktury oraz problemy komunikacyjne, jakie może spowodować lokalizacja osiedla mieszkaniowego przy wąskiej ulicy, pomiędzy torami kolejowymi i osiedlem domów jednorodzinnych.

Co na to mieszkańcy?

Głos oddano także przedstawicielce mieszkańców, która przedstawiła ich punkt widzenia. Mówiła ona, że mieszkańcy okolicznych domów zamieszkali w tej okolicy, w jednorodzinnej części miasta, właśnie dlatego, że nie było i zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, miało nie być w okolicy bloków. Dlatego w przypadku powstania osiedla, będą oni żądali odszkodowań. Wskazała ponadto, że przedstawiony projekt absolutnie nie pasuje do sąsiedniej zabudowy. Mówiła, że ul. Kościuszki nie jest przystosowana do zwiększonego ruchu pojazdów, jaki pojawi się po wybudowaniu osiedla. Ulica jest wąska i już dziś ciężko z niej wyjechać, a po większym deszczu, cała zalana jest wodą. Problem z wyjazdem z osiedla zauważył także deweloper, który stwierdził, że otwarty jest na wszelkie sugestie – jak ten problem rozwiązać. Przedstawicielka zasugerowała również, iż wszelkie dzisiejsze obietnice dewelopera są całkowicie gołosłowne, bo projekt będzie można jeszcze zmienić i zamiast większych mieszkań dla rodzin, może powstać dużo większa ilość małych mieszkań na wynajem. Podobnie jest z obietnicą otwartego osiedla i ogólnodostępnego placu zabaw, bo po sprzedaży mieszkań, nowi właściciele zdecydują o jego ogrodzeniu – tak jak to już nie raz miało miejsce w Legionowie.

Lobbowali za budową osiedla

W trakcie sesji prezydent Smogorzewski, podobnie jak przewodniczący Brański, lobbował za budową deweloperskiego osiedla. Jak celnie zauważył radny Kiełbasiński, deweloper zachwalał swoje osiedle tylko 15 minut, a prezydent Smogorzewski przez 1,5 godziny, jakby jemu bardziej zależało na budowie tego osiedla. Jednocześnie prezydent agresywnie i nerwowo reagował na wszelkie pytania i uwagi. Mówił, że są głupie i fałszywe. Z lekceważeniem wypowiadał się także o Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej, mówiąc, że sam nie wie czemu jej jeszcze nie zlikwidował. Przy okazji obrażał i atakował radnych opozycji zarzucając im manipulacje oraz brak kompetencji, a także kierował pod ich adresem inwektywy. Natomiast przewodniczący Brański, wspierany przez prezydenta stwierdził, że lepiej, aby mieszkańcy zgodzili się na osiedle, bo w przeciwnym razie może tam powstać baza paliw albo inna niebezpieczna inwestycja. Albo powstanie tam tunel, który nie jest potrzebny dla mieszkańców Legionowa. A dzięki któremu rozjadą ich kierowcy z Wieliszewa.

Głosowali zgodnie z oczekiwaniami dewelopera

Uchwała w tej sprawie została podjęta większością głosów, pomimo negatywnych opinii: Gminnej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej oraz Komisji Rozwoju Miasta. Nie pomogły też protesty obecnych na sesji mieszkańców.
W głosowaniu oraz wcześniejszej debacie uczestniczyło 21 radnych, z czego aż 12 zagłosowało za budową osiedla. Głos na tak oddali Anna Łaniewska, Paweł Głażewski, Tadeusz Szulc, Małgorzata Luzak reprezentujący klub prezydenta Smogorzewskiego oraz Ryszard Brański, Marta Budzyńska, Mirosław Pachulski, Andrzej Piętka, Mariusz Suwiński, Jolanta Żebrowska z Koalicji Obywatelskiej. Prócz wyżej wymienionych głos na tak oddali także Janusz Klejment oraz Agata Zaklika.

Jedna niepokorna

Przeciwna wydaniu zgody na budowę była nie tylko opozycja, ale także radna Koalicji Matylda Durka i dwóch niezrzeszonych radnych: Dariusz Petryka i Sławomir Traczyk. Prócz nich przeciwko wydaniu zgody w tej sprawie głosowała opozycja: radni Mirosław Grabowski i Bogdan Kiełbasińki ze Stowarzyszenia Nasze Miasto Nasze Sprawy oraz radni klubu Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Kalinowski, Zdzisław Koryś, Artur Pawłowski oraz Katarzyna Skierkowska- Pacocha. Niestety to nie wystarczyło do zablokowania zgody na budowę osiedla.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

5 komentarzy

 1. grzesiek odpowiedz

  Sami wyprowadzili się z miasta a nam fundują kolejne bloki i szeregowce. Ktoś powinen stuknąć się w głowę albo będzie trzeba niektórych wykopac ze stołków?

 2. ***** romka odpowiedz

  Bardzo wam dobrze. Zabetonować całkiem. Teraz nie pis was ru… w dup…. tylko wesoły romek z szymkiem. Im na rękę ze lemingi głosują tylko na złość pisowi a nie dla swojego miasta. Więc trzeba te lemingi doic ile wlezie bo przy nastepnych wyborach może juz nie być koryta. A jak będzie to jeszcze więcej się zabetonuje.

 3. Tamara odpowiedz

  ROMAN, na twoim miejscu jeszcze bym się tak nie cieszył. Uważaj bo ci jeszcze zablokują tę inwestycję. deweloper wtopi pieniądze i nikt nie dostanie prowizji…

 4. Dariusz Nowak odpowiedz

  Zrównoważony rozwój nieraz wymaga zdecydowanych decyzji. dla dobra miasta i mieszkańców.

  1. Dariusz Nowak odpowiedz

   Pozdrawiam mojego psychofana
   Naprawdę trzeba mieć potężne kompleksy aby podszywać się pod czyjegoś nicka
   Niestety tak działa Referat Propagandy i Ogłupiania Mieszkańców
   Jak się kogoś nie da zastraszyć to próbuje się go zniszczyć takimi właśnie metodami

   Daro.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *