LEGIONOWO. Biologia na komputerach

2015-12-08 11:44:43

Trzecia z siedmiu nowoczesnych pracowni komputerowych została w czwartek 3 grudnia otwarta w Zespole Szkół nr 3. Do końca grudnia takie wielofunkcyjne sale (nie tylko do nauki informatyki) pojawią się w pozostałych szkołach prowadzonych przez gminę Legionowo. Jest to kolejny etap realizacji projektu informatyzacji legionowskich szkół, przedszkoli i żłobka. W „Trójce” zaproszeni przez dyrekcję szkoły goście obserwowali lekcję biologii.
Komputer stał się urządzeniem powszechnego użytku, bez którego nie sposób wyobrazić sobie życia. Jest podstawowym narzędziem pracy, a umiejętność jego wykorzystania jest poszukiwaną cechą i atrybutem w oczach współczesnego człowieka. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić uczniom dostęp do nowoczesnego sprzętu komputerowego. W nowej pracowni w „trójce” pojawiła się jednostka centralna dla nauczyciela oraz 24 stanowiska dla uczniów. Nie mogło zabraknąć serwera wraz z zasilaniem awaryjnym. W klasie znajduje się także mikroskop optyczny, połączony z kamerą.

– Celem zmodernizowania pracowni było wyposażenie jej w nowoczesny sprzęt, który pozwoli naszym uczniom na rozwój umiejętności interdyscyplinarnych i zdobywanie wiedzy z zakresu informatyki – mówiła podczas otwarcia dyrektor szkoły Katarzyna Janicka. – Baza komputerowa naszej szkoły poszerzyła się o nowe stanowiska. W nowej pracowni jest utworzone obecnie 24 stanowiska komputerowe wyposażone w monitory i jednostki stacji komputerowych oraz jedno stacjonarne stanowisko komputerowe dla nauczyciela, skaner i drukarkę. Komputery podłączone są do sieci i mają dostęp do Internetu. Komputery są wyposażone w najnowszy system operacyjny Windows wraz z oprogramowaniem Office. Ponadto otrzymaliśmy mikroskop, który będzie służył jako pomoc dydaktyczna, tak ważna do wykorzystywania treści z biologii w połączeniu z informatyką – dodała.

– Utworzenie nowoczesnych i funkcjonalnych pracowni we wszystkich szkołach było potężnym wyzwaniem – mówi kierownik zespołu ds. informatyzacji, Maciej Skarżyński – zaprojektowaliśmy i zakupiliśmy siedem nowoczesnych pracowni komputerowych, które dają niesamowite możliwości prowadzenia lekcji i to nie tylko w zakresie nauki informatyki. W tych pracowniach każdy nauczyciel – nawet biologii czy języka polskiego, będzie mógł przeprowadzić ciekawą lekcję, czy też zrobić sprawdzian.

Po oficjalnym przecięciu wstęgi uczniowie klasy 2 przygotowali krótki program artystyczny, dotyczący roli komputerów w życiu codziennym człowieka.
A po dzwonku klasa 3 odbyła otwartą lekcję biologii z elementami informatyki, którą poprowadziły panie Katarzyna Poławska i Ewa Ławruszkiewicz. W czasie lekcji uczniowie poznali sobie budowę i rolę DNA w żywym organizmie oraz etapy mitozy. Lekcja zakończyła się testem, który został przeprowadzony oczywiście na komputerach.

Źródło: UM Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *