LEGIONOWO. Bioniczny pies. Nowatorska operacja Legwetu

2015-12-18 2:16:08
Wczoraj (17 grudnia) lecznica weterynaryjna Legwet przeprowadziła pierwszy w Polsce zabieg odcięcia kończyny i wprowadzenia tytanowego implantu kości u 6-letniego doga niemieckiego. Podobnych zabiegów na Świecie do tej pory wykonano kilkanaście.

IMG_2336U suczki doga niemieckiego około 1,5 miesiąca temu pojawiła się kulawizna kończyny miednicznej. Niestety objawy kliniczne i radiologiczne sugerowały rozrost nowotworowy kości.
Dogi niemieckie to duże i ciężkie psy. Leczenie nowotworu kości polega głównie na amputacji kończyny. Tak duży pies może mieć znaczne problemy z poruszaniem się po takim zabiegu. Alternatywą jest zwykle tylko eutanazja. Nie tym razem.
– Postanowiliśmy przeprowadzić zabieg częściowego odjęcia kończyny i wprowadzenia implantu do kości – wyjaśnia Krzysztof Zdeb, chirurg prowadzący zabieg w lecznicy Legwet. – Implant wyprodukowany został na wymiar z tytanu metodą druku 3D przez naukowców Technoparku w Łodzi – dodaje.
Lekarze mają nadzieję, że uda się w pełni doprowadzić do integracji tkanek pacjenta z wszczepem, a wystający przez skórę trzpień połączyć ze sztuczną stopą, która właśnie jest projektowana przez inżynierów Technoparku. O tym, czy zabieg się powiódł będziemy informować na naszych łamach.
 IMG_1335  IMG_3390

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *