Facebook


LEGIONOWO. Biskup przybył, ale nie poświęcił szkoły

2016-11-05 10:03:01

Biskup Marek Solarczyk wziął udział w uroczystościach związanych z poświęceniem budynku Gimnazjum Językowego przy ul. Parkowej. Biskup koncelebrował Mszę, ale szkoły nie poświęcił.

Biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, Marek Solarczyk przybył w czwartek 27 października do Legionowa, do kościoła pw. św. Jana Kantego, gdzie koncelebrował Mszę Św. w intencji Dyrekcji i Społeczności Niepublicznego Europejskiego Gimnazjum Językowego w Legionowie. Szkoła znajdująca się przy ul. Parkowej została bowiem niedawno otwarta i miała zostać poświęcona.

Dla części zgromadzonych w kościele wiernych obecność biskupa była dużym i miłym zaskoczeniem. Biskup Marek Solarczyk po zakończeniu mszy nie udał się jednak na ul. Parkową, aby poświęcić szkołę ale wyjechał z Legionowa. Ostatecznie poświęcenia dokonał, w asyście miejscowych notabli, ks. dziekan Lucjan Szcześniak. Z kręgów zbliżonych do Kurii Diecezjalnej Warszawsko-Praskiej uzyskaliśmy informację, że „kalendarz Księdza Biskupa jest na tyle szczelnie wypełniony, że zapewne Ksiądz Biskup pędził już na kolejne spotkanie”.

Otrzymaliśmy jednak informacje z lokalnych źródeł, że Ksiądz Biskup został do Legionowa zaproszony właśnie na uroczystości poświęcenia budynku nowej szkoły przez miejscowy establishment. W samym gimnazjum, w przeddzień wizyty biskupa, trwały bowiem gorączkowe przygotowania do uroczystości, łącznie z pośpiesznym zakupem naściennych krzyży. Uczniom natomiast, w ostatniej chwili, polecono aby ubrali się tego dnia na galowo. Być może więc do Księdza Biskupa dopiero w ostatniej chwili dotarły informacje, o których wcześniej nie został poinformowany. Szkoła przy ul. Parkowej została bowiem zbudowana przez spółkę „Milenium”, która nabyła użytkowanie wieczyste gruntu od miejskiej spółki KZB, bez przetargu, na preferencyjnych warunkach i w niejasnych okolicznościach. Od kilku miesięcy sprawą przekazania działki spółce „Milenium”oraz udziału w tym przedsięwzięciu prezydenta Romana Smogorzewskiego zajmuje się nawet warszawska prokuratura.

PK

Komentarze

12 komentarzy

 1. Parafianin odpowiedz

  Panie Jerzy J., przykro mi to mówić ale ma Pan problemy z logiką. W swoim poście piszesz Pan, że biskup zaproszony był miesiąc wcześniej do poświęcenia szkoły czyli potwierdzasz Pan to co napisali. Miał Biskup poświęcić szkołę, a zrezygnował z tego aktu i nie poświęcił.
  A potem piszesz Pan, że to paszkwil, że sprofanowali … . Zastanów się Pan. Kto tu żyje w prawdzie, a kto w obłudzie. Coś się Panu w głowie pomieszało, bo nie podejrzewam, że w jasności umysłu zacząłeś Pan służyć tym, którzy nawet Księdza Biskupa próbowali wciągnąć w swoje ciemne sprawy.

 2. Marek k=K. odpowiedz

  NA TEJ UROCZYSTOŚCI TO WSTYD BYŁO BYC. CHODZI O MIEJSCE .MOŻE WARTO PRZEJRZEC NA OCZY, A NIE W OCZY SWOIM PRZYJACIÓŁKOM PANIE JERZY???

 3. kazik odpowiedz

  Co ma piernik do wiatraka? Co z tego, że niektórzy się cieszyli z uroczystości.
  Fakty są nie do podważenia, Ksiądz Biskup szkoły nie poświęcił.
  Najprawdopodobniej właśnie dlatego, że dowiedział się o tej całej aferze z przekazaniem działki pod szkołę. Wiadomo, że ta sprawa śmierdzi na odległość, bo wyjaśnienia Smogorzewskiego i KZB były mętne i niczego nie wyjaśniły…. Było to mataczenie.
  Biskup nie powinien być w takie sprawy wmieszany. kazik.

 4. Edekzlegionowa odpowiedz

  Ładnie, ładnie Nauczyciel chciał już dotrzeć do prokuratorów prowadzących sprawę. Nie może znaleźć ich nazwisk – ciekawe po co?. Czyżby pracodawcy pana Nauczyciela (spółka Milenium) chcieli nielegalnie wpływać na decyzje procesowe Prokuratury?

 5. Genowefa odpowiedz

  Jeśli głoszenie prawdy nazywasz paszkwilem to chyba daleko odszedłeś od Kościoła.

 6. Natalia odpowiedz

  Prawda w oczy kole “Nauczyciela”. Biskup miał poświęcić szkołę, a jej nie poświęcił – to są fakty. Dyplomatyczna wypowiedź Kurii – “zapewne Ksiądz Biskup pędził już na kolejne spotkanie” – mówi sama za siebie i potwierdza, że celowo Ksiądz Biskup zrezygnował z osobistego poświęcenia szkoły …

  1. Nauczyciel odpowiedz

   Podważasz wypowiedź kurii? Na jakiej podstawie? Jeśli biskup lub ktokolwiek inny wypowie się w tej sprawie inaczej, to wtedy będzie prawda. Domysły i spekulacje to dla mnie nie jest prawda.

 7. grzegorz odpowiedz

  Bełkoczesz “nauczycielu”, bo chyba jesteś z kręgu zainteresowanych. Bardzo dobrze, że o tym napisali.
  rolą prasy jest własnie informować o takich sprawach. A ty myślisz , że można pisać tylko z góry ustalone laurki i cicho sza o wszystkim co nie jest wygodne.

  1. Nauczyciel odpowiedz

   Myślę, że trzeba pisać prawdę, a jak się ma do powiedzenia same kłamstwa, to lepiej nic nie pisać, a o laurki nikt brukowców nie prosi. W artykule nie ma nic na poparcie tych kłamstw. Kuria odpowiedziała o napiętym grafiku biskupa i koniec tematu, nie ma co się doszukiwać sensacji. A gdybyście pokusili się o sprawdzenie historii szkoły, to doszukalibyście się, że biskupi zawsze byli przy uroczystościach poświęcenia kolejnych budynków i nie miało to nic wspólnego z żadną z ówczesnych władz. Szkoła kieruje się wartościami chrześcijańskimi od początku swoje działalności, niezależnie od tego, kto rządzi. A skoro piszecie o prokuraturze, to podajcie nazwiska rzekomo prowadzących tę sprawę – życzę powodzenia w szukaniu.

 8. Nauczyciel odpowiedz

  Ten artykuł to jakiś bełkot. Napisane tak, że nie wiadomo, kto miał świecić – biskup czy establishment. I jeszcze to “bowiem” przy odgrzaniu tematu kupna działki. Bowiem co? Szukanie taniej sensacji. A prawda jest taka, że szkoła jest nowoczesna i ma znakomite wyniki.

 9. Jarek odpowiedz

  Hahaha…marna dziennikarzyna, klecholubna, może po prostu za mało miasto “posmarowało”? Ech ta podła zmiana

 10. wojtek kręcisz odpowiedz

  Uśmiechnięty biskup zrobił kawał w stylu Benny Hilla 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *