LEGIONOWO. Brudna woda na Bukowcu “A”

2015-10-04 7:30:04

Badanie wody z własnego ujęcia na ul. Spokojnej wykazało, że nie nadaje się ona do picia. Dopuszczalna zawartość manganu była 6-krotnie przekroczona, mętność 100-krotnie, a zapach wody była na poziomie nie akceptowalnym.

 

Ulica Spokojna znajduje się na legionowskim Bukowcu. Biegnie od ul. Kwiatowej do ul. Gdyńskiej. Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo (PWK), po uzyskaniu informacji od mieszkańców, zleciło wykonie badań wody w jednym z domów.  Legionowskie PWK zleca bowiem wykonanie badań, gdy mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości wody czerpanej z własnego ujęcia.

Badania zostały przeprowadzone przez Laboratorium badawcze, należące do spółki JARS Sp. z o.o., znajdujące się przy ul. Kościelnej w Łajskach. Redakcja zwróciła się w związku z tym do PWK o udostępnienie wyników tych badań. Wyniki badań świadczą o tym, że woda pobrana z indywidualnego ujęcia na ul. Spokojnej nie spełnia wymagań fizykochemicznych dla parametrów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a więc nie jest zdatna do spożycia. Wyniki badań wskazują, że zawartość manganu była 6-krotnie przekroczona, w stosunku do normy, mętność nawet 100-krotnie. Z kolei zapach wody była na poziomie nie akceptowalnym. Według ekspertów PWK nadmiar nagromadzonego w organizmie manganu może powodować zaburzenia metaboliczne i doprowadzić do anemii. Ponadto wysokie przekroczenia dopuszczalnych norm zawartości różnych pierwiastków w wodzie mogą prowadzić do chorób neurologicznych i nowotworowych. Zdaniem przedstawicieli PWK, dopiero podłączenie się do miejskiej sieci wodociągowej da mieszkańcom gwarancję dostaw wody bardzo dobrej jakości. Woda ta czerpana jest ze studni głębinowych i podlega stałej kontroli.

ML

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Ewa odpowiedz

    Taniej wyjdzie zamontować filtry na własnym ujęciu wody. I odpada ryzyko, że Gruczek wpadnie na pomysł kolejnej wojny z mieszkańcami i odcinania ich przyłącza (pamiętacie “Prezes walczy z ryczałtami”?). A potem sądy uznały że ryczałty są jak najbardziej legalne. Dopóki Gruczek będzie Prezesam PWK, ja na pewno się nie przyłączę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *