Facebook

LEGIONOWO. Brudna woda na Bukowcu „A”

2015-10-04 7:30:04

Badanie wody z własnego ujęcia na ul. Spokojnej wykazało, że nie nadaje się ona do picia. Dopuszczalna zawartość manganu była 6-krotnie przekroczona, mętność 100-krotnie, a zapach wody była na poziomie nie akceptowalnym.

 

Ulica Spokojna znajduje się na legionowskim Bukowcu. Biegnie od ul. Kwiatowej do ul. Gdyńskiej. Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne Legionowo (PWK), po uzyskaniu informacji od mieszkańców, zleciło wykonie badań wody w jednym z domów.  Legionowskie PWK zleca bowiem wykonanie badań, gdy mieszkańcy mają zastrzeżenia do jakości wody czerpanej z własnego ujęcia.

Badania zostały przeprowadzone przez Laboratorium badawcze, należące do spółki JARS Sp. z o.o., znajdujące się przy ul. Kościelnej w Łajskach. Redakcja zwróciła się w związku z tym do PWK o udostępnienie wyników tych badań. Wyniki badań świadczą o tym, że woda pobrana z indywidualnego ujęcia na ul. Spokojnej nie spełnia wymagań fizykochemicznych dla parametrów określonych w rozporządzeniu Ministra Zdrowia, a więc nie jest zdatna do spożycia. Wyniki badań wskazują, że zawartość manganu była 6-krotnie przekroczona, w stosunku do normy, mętność nawet 100-krotnie. Z kolei zapach wody była na poziomie nie akceptowalnym. Według ekspertów PWK nadmiar nagromadzonego w organizmie manganu może powodować zaburzenia metaboliczne i doprowadzić do anemii. Ponadto wysokie przekroczenia dopuszczalnych norm zawartości różnych pierwiastków w wodzie mogą prowadzić do chorób neurologicznych i nowotworowych. Zdaniem przedstawicieli PWK, dopiero podłączenie się do miejskiej sieci wodociągowej da mieszkańcom gwarancję dostaw wody bardzo dobrej jakości. Woda ta czerpana jest ze studni głębinowych i podlega stałej kontroli.

ML

 

Komentarze

1 komentarz

  1. Ewa odpowiedz

    Taniej wyjdzie zamontować filtry na własnym ujęciu wody. I odpada ryzyko, że Gruczek wpadnie na pomysł kolejnej wojny z mieszkańcami i odcinania ich przyłącza (pamiętacie „Prezes walczy z ryczałtami”?). A potem sądy uznały że ryczałty są jak najbardziej legalne. Dopóki Gruczek będzie Prezesam PWK, ja na pewno się nie przyłączę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *