LEGIONOWO. Budowa Centrum Komunikacyjnego w sądzie

2018-07-20 4:48:10

Wykonawcy Centrum Komunikacyjnego w Legionowie firmy FLISBUD oraz BUDER złożyli przeciwko Gminie Legionowo pozew o zapłatę. Otwarty we wrześniu 2016 r. dworzec i obiekty towarzyszące kosztował 50 mln zł. Natomiast podana w pozwie wartość przedmiotu sporu to 12 mln 976 tys. zł.

We wrześniu 2014 r. konsorcjum firm P.P.H.U. Buder i P.B-M Flisbud wycofało się z budowy Centrum Komunikacyjnego w Legionowie obarczając winą za ten stan rzeczy władze miasta.

Nie dotrzymali warunków umowy

Władze miasta Legionowo miały nie wywiązać się zawartej umowy. Między innymi, wbrew warunkom podanym w przetargu, miały nie uzyskać wszystkich niezbędnych pozwoleń, co znacznie wydłużyło prace oraz spowodowało wzrost kosztów inwestycji. Jak się okazało, tego samego dnia, gdy wycofało się konsorcjum, także prezydent Legionowa złożył oświadczenie o wypowiedzeniu umowy. Władze miasta z kolei podały jako przyczynę wypowiedzenia znaczne opóźnienia w realizacji inwestycji. Prawdopodobnie gmina nie wypłaciła także wykonawcom części należnego wynagrodzenia i dlatego sprawa miała znaleźć finał w sądzie.

Żądają 12 milionów

Potem sprawa ucichła, a legionowski ratusz nie udzielał informacji na temat rozliczeń związanych z budową dworca i przyległych obiektów. Obecnie redakcja dotarła do informacji, z których wynika, że we wrześniu 2017 r. firmy FLISBUD oraz BUDER złożyły przeciwko Gminie Legionowo pozew o zapłatę, gdzie wartość przedmiotu sporu wynosi 12 mln 976 tys. zł. O sprawie będziemy informować.

PS

Komentarze

12 komentarzy

 1. MICHAŁ odpowiedz

  Kolejna afera… tym razem AFERA DWORCOWA

 2. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  Ja się na tym nie znam, ale od budowy obiektów kolejowych (tunele, perony, dworce, wiadukty, kładki itd.) jest PKP. Ilość niewykorzystanych środków finansowych (krajowych i unijnych) oddawanych do budżetu przez PKP jest potwornie wysoka !!! Dlaczego miasto wydaje nasze pieniądze na inwestycje, które powinno budować PKP ? Za te pieniądze można byłoby zbudować coś dla mieszkańców chociażby jakiś kibel, żeby przyjezdni nie musieli szczać w bramach i gdzie się da…
  Żeby dostać dofinansowanie z NFZ do szpitala w Wieliszewie nasi włodarze wiedzieli, gdzie protestować. W przypadku dworca dostali pomieszania zmysłów. Ale wiadomo, że przetarg daje zawsze możliwość wyboru, a przy wyborze wchodzą w grę różne “dodatki” o których więcej nie chce mi się pisać….

  1. Daro odpowiedz

   Ta sprawa śmierdzi od samego początku, wszędzie kolej budowała dworce.Tylko dziwnym trafem w Legionowie miasto buduje dworzec kolejowy, buduje kładkę, remontuje perony, montuje windy przy kładce.
   Druga sprawa, dlaczego wybrano akurat dworzec, budowa każdego innego obiektu potrzebnego mieszkańcom nie spowodowałby tylu niewygodnych pytań o sens tej inwestycji, naprawdę ktoś dostał pomieszania zmysłów

 3. Zorientowany odpowiedz

  Panie Romanie trzeba będzie się rozliczyć niestety! Że wszystkiego Pan wie o czym pisze. Jak Pan nie wie to niech Pan pomyśli że ja wiem ………

  1. Zdezorientowany odpowiedz

   Zastanawiam się czy wiesz oczyym piszesz czy udajesz czy wiesz a jak wiesz to powiesz, że nic niewiedz…

  2. Wkurzony odpowiedz

   Nawet jak mu Pan pokazesz podpisany przez niego papier, zdjecia na ktorych go podpisuje i przyprowadzisz 10 swiadkow, to on i tak powie, ze nie podpisywal.

 4. Wojcio odpowiedz

  Ten cały spór to jakaś zabawa … Na zlecenie sadu rejonowego w Legionowie biegły dokonał opinii i złożył ja w sadzie jako dowód w sprawie , defacto juz potwierdzając roszczenia Wykonawcy …. jak ta sprawa sie zakończy do zapłaty będzie nie 12,9 mln tylko 21,90 mln z odsetkami 🙁 .

 5. Zorientowany odpowiedz

  Pan Prezydent jest Ekspertem I biznesmenem zarazem. Panie Romanie szanowny czytam sobie Pana oświadczenia majątkowe 🙂 czyżby tez Pan kupił pewne nieruchomości okazyjnie tak jak pamiętny zegarek firmy omega ?

 6. Wojcio odpowiedz

  Witam byłem inżynierem na tej budowie i muszę przyznać ze pierwszy raz spotkałem sie z podobna sytuacja kiedy inwestor kosztem wykonawcy próbuje naprawić wszystkie swoje błędy …. brak pozwoleń to tylko jeden z wątków .. O mediatece w dworcu inwestor przypomniał sobie rok po rozpoczęciu budowy , zaprojektował przy pomocy N-tego biura projektowego i „nakazał” wykonawcy realizacje .. oczywiście za darmo . Jako wykonawca czekaliśmy juz tylko kiedy inwestor zażyczy sobie żeby na dachu garażu wybudować basen dla władz miasta aby mogli weekendami relaksować sie w spa .. Ta budowa to jakis żart . Łatwo jest sie wybielić w miejscowej telewizji Panie prezydencie opowiadając bzdury na temat budowy .. w sadzie nie będzie takiego pitolenia , w sadzie bedą liczyć sie fakty i dowody . Nie chce oceniać szans Miasta w tym sporze … ale są nikłe i władze doskonale to wiedza . A przekaz medialny po odstąpieniu od umowy to tylko polityka i opowiadanie głupot . Zreszta wszystkie informacje są dostępne na BIP Legionowo . Dziwnym trafem po odstąpieniu od umowy z Wykonawca Inwetor musiał przeprojektować budynki i uzyskać zamienne pozwolenia na budowę , co podczas realizacji inwestycji próbował scedować na Wykonawcę . Co do „weryfikacji dokumentacji „ o czym w wywiadzie wspominał Pan prezydent zapomniał dodać ze za ową weryfikacje Urząd Miasta zapłacił Inwestorowi Zastępczemu nie małe pieniadze z budżetu . Rzeczywiście zatrudnieni projektanci wychwycili poważne błędy i niezgodności w dokumentacji – powstał protokol . Tylko dlaczego ten protokół został ukryty i nie naprawiono dokumentacji zanim skierowano ja do przetargu ??!!!!!! Celowo wprowadzono Wykonawcę w błąd . Najbardziej irytuje mnie Pan prezydent i jego próba oczernienia Wykonacy , zreszta po jego zachowaniu na gali boksu niczego więcej po tym Panu nie należy sie spodziewać . Mam nadzieje ze na sprawie pojawi sie Pan godnie z powaga sadu 😉 .

  1. Zorientowany odpowiedz

   Ale, że wykonawca przystępuje do robót nie sprawdzając dokumentacji pozwoleń na budowę?

 7. Tadek odpowiedz

  Miejmy nadzieję że to zwykłe sztuczki nastawione na wyłudzenie większych pieniędzy (jak firmy wygrały przetarg to cena roboczogodziny była znacznie niższa niż dziś). Pozostaje wierzyć że wszystko jest ok, inaczej to każdy z nas, dorosłych mieszkańców, zapłaci za to po kilkaset złotych…Chyba nikt tego nie chce

  1. Ewa odpowiedz

   Pan te kilkaset zlotych doliczy do dlugu legionowa, przypadajacego na mieszkanca, w wysokosci ponad 900zl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *