LEGIONOWO. Bunt wobec planów PiS

2016-02-04 9:48:17

Choć na razie nie toczą się prace nad zapowiadanym przez PiS podziałem województwa Mazowieckiego, to politycy PO–PSL nie pozostawiają suchej nitki na tym pomyśle. Jako jedno z pierwszych z odsieczą dla sejmowej opozycji przyszło… Legionowo.

Na ostatniej legionowskiej sesji pod głosowanie został poddany projekt uchwały, który ma na celu wyrażenie sprzeciwu Rady Miasta Legionowo wobec planów rządu odnośnie podziału województwa Mazowieckiego polegającego na wyodrębnieniu z niego stolicy i utworzeniu województwa Warszawskiego. Nad tym, czy ta uchwała jest merytoryczna, czy jedynie „polityczna” sprzeczali się radni.

Ogólnopolski punkt widzenia
Jak wyjaśniał na łamach ogólnopolskich mediów Mariusz Błaszczak – ws. podziału województwa nic nie jest przesądzone, choć podział Mazowsza jego zdaniem przyniósłby wiele korzyści. Warszawa zawyża wskaźniki unijne, ze względu na dobry rozwój, niskie bezrobocie i wysokie przychody. To powoduje mniejsze wpływy środków unijnych do biedniejszych regionów Mazowsza. – Bardzo rozsądnym rozwiązaniem, które zostało zrealizowane w wielu państwach zachodniej Europy, jest wyłączenie stolicy z województwa – powiedział minister MSWiA, jednocześnie zastrzegając, że jest wiele możliwości rozwiązania tej sprawy, chociażby wyłączenie Warszawy tylko pod względem statystycznym, nie zmieniając granic. Wówczas UE nie ograniczy dostępu do funduszy unijnych regionom biedniejszym na Mazowszu. Politycy PO–PSL protestują, strasząc konsekwencjami i nazywając całą akcję zamachem na władzę w stolicy.

Legionowski sprzeciw
Nieoczekiwanie z odsieczą tym ostatnim przyszli legionowscy radni, którzy przygotowali projekt uchwały wyrażający sprzeciw wobec rządowych planów podziału województwa. „W imieniu władz miasta Legionowo chcielibyśmy wyrazić sprzeciw przeciwko proponowanemu przez Prawo i Sprawiedliwość podziałowi Mazowsza. Województwo Mazowieckie, którego Legionowo jest integralną częścią, jest najprężniej rozwijającym się w kraju i ma znaczący wpływ na rozwój innych regionów m. in. poprzez ogromny wkład w tworzenie Produktu Krajowego Brutto. (…) Legionowo, jeżeli znalazłoby się w województwie „Warszawskim”, jako położone w najbogatszej części kraju, nie miałoby szans na realizację żadnych inwestycji związanych z udziałem środków zewnętrznych.” – czytamy w uchwale rady miasta, której treść ma zostać przesłana do nowego rządu.

Polityczna chucpa
– Jak na razie jest tylko plan podziału Mazowsza, natomiast nie ma jeszcze żadnych konkretów. Dlaczego mamy wyrażać swoje oburzenie, jak tak naprawdę, to jeszcze nie wiemy wobec czego wyrażamy swój sprzeciw – zapytał poirytowany radny Andrzej Kalinowski (PiS). Odpowiedział mu prezydent Smogorzewski, który przekonywał, że władze Legionowa bardzo poważnie traktują słowa polityków PiS–u i że podjęcie tej uchwały jest niezbędne wobec planów rządu. – Dla mnie tj. polityczna chucpa, którą chce się zrobić tylko po to, żeby mieć pretekst do przeprowadzenia nowych wyborów w Warszawie. I przeciwko takiej polityce powinniśmy zaprotestować – przekonywał Roman Smogorzewski. Z kolei radni z klubu prezydenckiego przekonywali, iż pomimo, że to są tylko rządowe plany, to trzeba już teraz wyrazić swój stanowczy sprzeciw. – Wszystkie pomysły zmian, które były za rządów PO–PSL, były dobre. Przyszedł PiS do władzy i teraz wszystkie pomysły są złe. Jestem przeciwko takiemu rozumowaniu. A w tej uchwale jest wyraźnie napisane, że to PiS dał taki pomysł i dlatego jest on zły – zakończył Andrzej Kalinowski. Przy tylko dwóch głosach sprzeciwu, uchwała została podjęta.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

 1. kp odpowiedz

  Protestuja bo sie boja ze nie beda mieli z czego krasc 🙂

 2. Kacper69 odpowiedz

  Taki podział kraju musi poprzedzić referendum wszystkich zainteresowanych mieszkańców.
  a nie tak , że jeden wariat coś wymyślił i tak ma być.
  a co będzie jak EU za 3 lata zmieni plan rozdziału pieniędzy dla regionów?
  Będziemy znowu łączyć województwa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *