Facebook


LEGIONOWO. Ciepła woda na okrągło

2015-08-04 2:20:55

W związku z konserwacją systemu ciepłowniczego, legionowski PEC jak co roku na blisko tydzień pozbawił swoich odbiorców ciepłej wody w kranach. Jak się okazuje, od przyszłego roku ma się to zmienić. Woda będzie dostarczana bez przerw konserwacyjnych.

Między innymi w związku z corocznym przeglądem miejskiego systemu ciepłowniczego od 27 lipca do 2 sierpnia nastąpiła przerwa w dostawie ciepłej wody użytkowej dla odbiorców Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej “Legionowo”. Jest to spora niedogodność zwłaszcza dla osób starszych, schorowanych, ale też rodzin posiadających małe dzieci.

W Pułtusku nie wyłączają

– Wszystkie okoliczne PEC-e raz do roku mają przerwę w dostawie ciepłej wody ze względu na konserwację, przegląd kotłów i instalacji. Oprócz Warszawy, która ma połączone dwa źródła zasilania – podkreśla Narcyz Tokarski, prezes PEC “Legionowo”. Sprawdziliśmy. Jest to nie do końca prawda, gdyż tylko w pobliskim Nowym Dworze Maz. postępują podobnie. – Kiedyś w Pułtusku było podobnie jak w Legionowie. Teraz nie mamy czegoś takiego jak coroczne wyłączanie ciepłej wody w ramach wykonania konserwacji – przekonują w pułtuskim PEC-u. Podobnie sprawa się ma w Ciechanowie, choć tam stosują nieco inne rozwiązania. – Staramy się unikać przerw w dostawie ciepłej wody, chociaż nie obejdzie się bez tego. Ale nie robimy tego kompleksowo, jako cały postój sieci, tylko robimy to w jednym miejscu w danym węźle, czy w danej grupie węzłów. Wtedy brak ciepłej wody mieszkańcy Ciechanowa odczuwają przez 2-3 dni, raz na 4 lata – przekonuje Jarosław Michalski z Działu Dystrybucji Ciepła z PEC w Ciechanowie.

Kolejne wyłączenia na Sobieskiego

Dotychczasowe coroczne wyłączenia ciepłej wody spowodowane są przeglądem wszystkich czterech kotłów węglowych i czyszczeniem osadów w kominie oraz przeglądem instalacji technologicznych. Jak zapewniają w legionowskim PEC tegoroczna przerwa jest dłuższa ze względu na wpięcie kogeneracji do całego systemu ciepłowniczego. Jest to duża operacja logistyczna z wymianą pomp i zaworów na rurach o dużych średnicach i to wydłużyło przerwę w dostawie ciepłej wody użytkowej do tygodnia dla mieszkańców Legionowa. Mało tego. Spółka poinformowała również o rozpoczęciu prac przebudowy sieci cieplnej wraz z przyłączami do bloków 401, 402, 403, 404, 405, 406, 407, 409 i 410 na osiedlu Sobieskiego w Legionowie. Planowany termin zakończenia prac to 30 listopada 2015 roku, co oznacza, że w powyższym okresie planowane są kolejne przerwy w dostawie ciepłej wody dla mieszkańców osiedla Sobieskiego.

Ma nie być wyłączeń

Jak tylko legionowski PEC zrealizuje drugą część zadania inwestycyjnego (kogeneracja) to od 2016 roku nie będzie wyłączeń ciepłej wody. – Praktycznie od 2016 roku w miesiącach czerwiec, lipiec i sierpień węglowa część ciepłowni nie będzie pracowała, co pozwoli na mniejsze o 1/3 roczne zużycie węgla. Ciepła woda użytkowa będzie podgrzewana z ciepła pochodzącego z kogeneracji – zapewnia Narcyz Tokarski, prezes PEC. Warto tutaj nadmienić, że ze względu na odzysk ciepła pochodzący ze spalin, kogeneracja jest procesem umożliwiającym efektywniejsze wykorzystanie zużywanego paliwa, a w związku z tym, jest technologią przynoszącą korzyści finansowe i środowiskowe. Największa inwestycja w dziejach legionowskiego PEC wyniesie 36 mln zł. Spółka buduje również stację redukcyjną oraz własną linię gazową z Wieliszewa do ciepłowni w Legionowie o długości 5 km zasilającą w gaz źródło kogeneracji.

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *