LEGIONOWO. Cmentarz na Bukowcu – mieszkańcy protestują!

2019-02-25 8:22:33

Do Nadleśnictwa Jabłonna wpłynęła petycja mieszkańców Bukowca, w której sprzeciwiają się oni wycince lasu przy ul. Strużańskiej oraz budowie w tym miejscu cmentarza. Proboszcz pobliskiej parafii p.w. Matki Boskiej Fatimskiej jest zdziwiony protestem, skoro oficjalnie nikt nie występował o budowę cmentarza


Do redakcji dotarli zaniepokojeni mieszkańcy legionowskiego Bukowca. Twierdzili, że ktoś wykupił hektar ziemi u zbiegu ulic Strużańskiej i Wita Stwosza, przy samej granicy Legionowa. Mówili również, że w tym miejscu ma powstać nowy cmentarz dla Legionowa.

Ktoś przejmuje działki

Na miejscu okazało się, że pas lasu ciągnący się od ul. Strużańskiej (na przedłużeniu ulic Roi i Spacerowej) w kierunku Grudzi, został ogrodzony biało-czerwoną taśmą. Na drzewach zaś pojawiły się żółte tabliczki z napisem „teren prywatny” oraz z numerem telefonu. Jest to numer do agencji sprzedaży nieruchomości. Z map wynika, że ogrodzonych zostało 8 działek o powierzchni ok 1 hektara. Zdaniem mieszkańców, z którymi rozmawialiśmy najprawdopodobniej ktoś usiłuje zasiedzieć działki, które przed II Wojna Światową należały do hrabiego Potockiego, a potem były w zarządzie Gminy Legionowo. Być może robi to po to żeby później sprzedać je księdzu albo przedsiębiorcom, którzy będą prowadzić działalność przy cmentarzu.

„Pocisk” na cmentarz?

Mieszkańcy poinformowali nas także o petycji jaką złożyli w Nadleśnictwie Jabłonna w celu powstrzymania wycinki lasu i utworzenia cmentarza przy ul. Strużańskiej. Niektórzy z nich słyszeli bowiem już wcześniej o staraniach pobliskiej parafii p.w. Matki Boskiej Fatimskiej o pozyskanie terenu na utworzenie cmentarza. – Słyszałem już jakiś czas temu, że ksiądz starał się o teren, gdzie wcześniej były składy amunicji tzw. „Pocisk”. Nie wiem na czym stanęło ale te zagrodzone działki graniczą z tym terenem – poinformował nas pan Stanisław z Grudzi. Do chwili zamknięcia bieżącego numeru TiO nie uzyskaliśmy jeszcze informacji o jakie zwróciliśmy się do Starostwa Powiatowego oraz do Nadleśnictwa Jabłonna.

Oficjalnie nikt nie występował

O wyjaśnienie sprawy zwróciliśmy się również do księdza Tomasza Chciałowskiego proboszcza parafii p.w. Matki Bożej Fatimskiej w Legionowie. Ksiądz stwierdził, że nie wie nic o tym żeby ktoś oficjalnie występował o budowę cmentarza przy ul. Strużańskiej. Dlatego był zdziwiony faktem, że mieszkańcy złożyli petycję, aby nie powstał tam żaden cmentarz. Tłumaczył też, że obecny cmentarz powoli się zapełnia i w przyszłości potrzebny będzie nowy. Mówił również, że budowa cmentarza wiąże się z przedstawieniem odpowiedniej dokumentacji oraz uzyskaniem zgody Nadleśnictwa (jeśli chodzi o teren przy Strużańskiej), a także iż taki obiekt musiałby być zgodny z planem zagospodarowania przestrzennego. Stwierdził też, że według jego wiedzy nikt nie zgłosił się aby zakupić działkę pod cmentarz.
O sprawie będziemy informować w kolejnych numerach.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

3 komentarze

 1. Kleks odpowiedz

  tak, zrobicie tam cmentarz, a po drugiej stronie powycinacie drzewa, żeby we wszystkich świętych samochody miały gdzie parkować??? Cmentarz może i jest potrzebny, ale nie kosztem wycinania lasów.

 2. Ula odpowiedz

  uwłaszczeni “na potockich”. Stare numery #LMS właśnie się materializują.

 3. olo odpowiedz

  Dobrze , dobrze,
  Niech stawiają. Przynajmniej nie będzie tam żadnego bloku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *