LEGIONOWO. Czy dojdzie do referendum ws. metropolii?

2017-03-06 5:35:49

Jak poinformowała naszą redakcję rzeczniczka wojewody mazowieckiego, wojewoda Zdzisław Sipiera nie podjął działań wstrzymujących wykonanie uchwały Rady Miasta Legionowo w sprawie referendum lokalnego, tak jak to miało miejsce w przypadku uchwały Rady Miasta Stołecznego Warszawy, czy też Podkowy Leśnej. Uchwała Rady Miasta Legionowo dotycząca przeprowadzenia referendum wpłynęła do wojewody 9 lutego i wojewoda ma 30 dni od tej daty na zbadanie jej pod względem legalności (do 12 marca). Dlatego sprawa jest w toku.

Warto również nadmienić, iż na razie tylko dwie spośród 33 gmin, które wg projektu Jacka Sasina miałyby się znaleźć w metropolii warszawskiej, podjęły uchwały ws. przeprowadzenia referendum.

W Legionowie władze samorządowe zapytają mieszkańców: “Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitalna jednostka samorządu terytorialnego, objęła Gminę Miejską Legionowo?”. W Warszawie władze samorządowe chcą zapytać o: “zmianę granic m.st. Warszawy przez dołączenie kilkudziesięciu sąsiednich gmin”. Dodatkowo trzecią gminą, która taką uchwałę podjęła jest Podkowa Leśna, w której władze chcą zapytać mieszkańców o “dołączenie Miasta Podkowy Leśnej do Miasta Stołecznego Warszawy”. Po zablokowaniu przez wojewodę mazowieckiego wykonania uchwał o przeprowadzeniu referendów w Warszawie i Podkowie Leśnej, do referendum ws metropolii przygotowuje się już tylko Legionowo. Wojewoda nie znalazł dotąd podstaw do zablokowania uchwały legionowskiego samorządu. Ma na to czas do 12 marca. Referendum ma nas maksymalnie kosztować 66 545 zł. Na ostatniej sesji Rady Miasta prezydent nawiązał do sprawy referendum w ostrych słowach zwracając się do radnego z PiS Andrzeja Kalinowskiego. – A co robi Wasz wojewoda PiS-owski? Uniemożliwia tak naprawdę mieszkańcom miasta stołecznego Warszawy decyzję, żeby się wypowiedzieli. (…) Zobaczymy, co z mieszkańcami Legionowa. Ja mam taką swoją, własną teorię, że Nas i tą Podkowę Leśną jako taki listek figowy zostawią i będziemy głosowali – powiedział Roman Smogorzewski.

DB

Komentarze

1 komentarz

  1. Ewa odpowiedz

    Własne teorie Romana, który prawdopodobnie drży o stołek nie obchodzą mnie zupełnie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *