LEGIONOWO. Czy legionowskie boiska ze sztuczną murawą są rakotwórcze?

2020-03-11 12:49:32

W ostatnich dniach w ogólnopolskich mediach pojawiła się informacja, że materiały których użyto do budowy niektórych warszawskich boisk szkolnych są rakotwórcze. Takie same boiska są również w Legionowie na miejskim stadionie

W związku z niepokojącymi wiadomościami dotyczącymi nawierzchni przyszkolnych boisk w Warszawie, do naszej redakcji zgłosili się rodzice uczniów korzystających z boisk przy DPD Arenie Legionowo. Jak twierdzą zgłaszający, boiska w Warszawie i w Legionowie są pokryte podobnym materiałem. Z informacji pojawiających się w ogólnopolskich mediach wynika, iż wśród pierwiastków występują w materiale z warszawskich boisk występują toksyczne metale ciężkie, które mogą kumulować się w organizmach dzieci i negatywnie oddziaływać na ich narządy i układy, w tym nerwowy i krwiotwórczy. Ponadto mogą się tam znajdować rakotwórcze pierwiastki takie jak kadm, ołów, rtęć i nikiel. Chodzi o boisko, które aktualnie znajduje się pod taflą lodu na lodowisku miejskim, boisko ze sztuczną murawą gdzie można grać w koszykówkę i piłkę nożną oraz duże boisko ze sztuczną murawą znajdujące się naprzeciwko szatni zawodników na miejskim stadionie. Jak poinformował Kamil Stępkowski z Urzędu Miasta Legionowo: „Boiska posiadają nawierzchnie z materiałów, które posiadają atesty higieniczne Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, dopuszczające do budowy otwartych obiektów sportowych. Wykonawca w instrukcji użytkowania boiska nie wskazuje konieczności badań toksykologicznych nawierzchni.” Ponadto legionowski magistrat informuje, że wskazane boiska są na bieżąco monitorowane. Dodając, że nie zdarzyło się również, aby jakikolwiek użytkownik zgłaszał na ich temat uwagi.

Komentarze

1 komentarz

  1. Jadźwing odpowiedz

    Proszę mi powiedzieć dlaczego z nowej nawierzchni przy arenie unosi się smród nie do wytrzymania, uczęszczam co tydzień na tenis koło tego obiektu.Na pewno to nie jest zdrowe, współczuje osobom trenującym na tej nawierzchni, wdychającym miks substancji weglowodorów wielopierscieniowych przez wiele godzin.

    Jak zwykle przyjaciele królika zarobili.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *