Facebook

LEGIONOWO. Czy prezydent Smogorzewski jest bezkarny?

2018-01-19 8:06:29

Nowodworska policja skierowała do legionowskiego sądu wniosek o ukaranie prezydenta Romana Smogorzewskiego za złamanie prawa poprzez prowadzenie, wbrew zakazowi, kampanii referendalnej na terenie Urzędu Miasta Legionowo. Jednak 14 sędziów sądu Rejonowego w Legionowie złożyło wniosek o wyłączenie ich od orzekania, ponieważ uznali że nie będą bezstronni


Przypomnijmy. Sprawą pod koniec ubiegłego roku zainteresował nas jeden z internautów, który dotarł do ciekawych dokumentów. Wynikało z nich, że wszyscy sędziowie legionowskiego sądu rejonowego, łącznie 14, wystąpili o wyłączenie ich ze sprawy, w której obwinionym jest Roman Smogorzewski, czyli prezydent miasta Legionowo.

Czy chodzi o przedawnienie?

Wniosek legionowskich sędziów trafił do Sądu Okręgowego Warszawa-Praga w Warszawie, gdzie stwierdzono, że nie jest on wystarczająco uzasadniony. Dlatego sędziowie zostali zobowiązani do uzupełnienia swoich oświadczeń poprzez szczegółowe wskazanie przyczyn, dla których zachodzą wątpliwości co do ich bezstronności. Wszystko to wydłużyło trwającą procedurę, bo akta zostały z powrotem przesłane z Warszawy do Legionowa. Jednocześnie skłoniło to internautę z Legionowa do rozważań, czy przypadkiem nie chodzi o to, aby
postępowanie w tej sprawie się przedawniło. Do tej pory nie udało nam się ustalić, czy i w jaki sposób legionowscy sędziowie uzupełnili swoje oświadczenia. Dlatego nie wiadomo, z jakiego powodu mogą oni nie być oni bezstronni.

Łamano prawo podczas referendum

Z dokumentów jakie zostały ostatnio ujawnione wynika, że potwierdziły się nasze przypuszczenia odnośnie tego czego dotyczy ta sprawa. Okazało się, że chodzi o przypadki łamania prawa przez urzędników podczas referendum lokalnego w Legionowie. Ustawa o referendum lokalnym wyraźnie zabrania prowadzenia kampanii referendalnej na terenie urzędów administracji rządowej i samorządowej oraz sądów. Tymczasem legionowskie władze jawnie prowadziły negatywną kampanię wobec planów przyłączenia Legionowa do metropolii warszawskiej. W głównym holu budynku ratusza dystrybuowano propagandowe ulotki, a plakaty zawieszono na budynkach wszystkich miejskich instytucji. Z kolei miejskich urzędników można było zobaczyć jak prowadzili akcje propagandowe np. na peronach dworca kolejowego. Natomiast na szczytowym piętrze ratusza zawisł nawet ogromny baner zachęcający do głosowania „na nie”.

Interwencja policji

Nie spodobało się to jednemu z mieszkańców, który udał się do ratusza i zażądał od prezydenta Smogorzewskiego, aby ten zaprzestał prowadzenie niezgodnej z prawem kampanii na terenie urzędu. Prezydent obiecał, ale nie dotrzymał słowa. Dlatego mieszkaniec wezwał patrol policji. Dopiero ta interwencja spowodowała zdjęcie baneru i zaprzestanie agitacji referendalnej na terenie urzędu. Legionowski ratusz usiłował jednak odwracać kota ogonem i tłumaczył, że baner nie wisiał na ratuszu tylko na tej części budynku, która rzekomo pełni funkcje centrum administracyjno-informacyjnego. Następnie sprawa trafiła do sądu jako protest przeciwko ważności referendum. W jej wyniku Sąd Okręgowy Warszawa-Praga nie unieważnił jednak referendum. Stwierdził za to, że legionowskie władze miasta z całą pewnością łamały prawo. Zdaniem sądu jednak, stwierdzone przypadki łamania prawa nie miały wpływu na ostateczny wynik referendum.

Wniosek o ukaranie

Jednak oprócz protestu referendalnego, odrębne postępowanie prowadziła w tej sprawie także policja, której funkcjonariusze na wezwanie mieszkańca interweniowali w legionowskim ratuszu. Prowadzenie sprawy przekazano jednak policjantom z Nowego Dworu Mazowieckiego. Jak dowiadujemy się z dokumentów zamieszczonych na profilu „Absurdalne Legionowo”, policjanci przesłuchali w tej sprawie 16 świadków. Efektem ich pracy był skierowany 1 sierpnia 2017 r. wniosek do Sądu Rejonowego w Legionowie o ukaranie Romana Smogorzewskiego. Uznano bowiem, że prezydent miasta dopuścił się wykroczenia prowadząc kampanię referendalna na terenie Urzędu Miasta Legionowo. Grozi mu za to grzywna 5 tys, zł. Obecnie jednak, jak pisaliśmy na wstępie, sprawa ugrzęzła w sądzie, którego sędziowie nie chcą orzekać ws. prezydenta.

Czy znów się wywinie?

Dotychczasowe doświadczenia mogą wskazywać, że prezydentowi znów włos nie spadnie z głowy. Wcześniej prowadzone przeciwko niemu sprawy, pomimo wielu dowodów, były zawsze umarzane. Tak było np. z poprzednimi sprawami dotyczącymi wyborów samorządowych, przetrzymaniem planu zagospodarowania albo z drogim zegarkiem, którego nie umieścił w oświadczeniu majątkowym. Prezydent zeznał wówczas, że kupił go dużo taniej, a w ogóle już go nie ma, bo został zniszczony przez dziecko. Za coś podobnego, nawet ministrowie tracili stanowiska. U nas jednak odpowiednie organa śledcze zwykle dają wiarę wyjaśnieniom prezydenta i nie prowadzą już innych czynności wyjaśniających. Ponadto instytucje takie jak prokuratura, policja, a ostatnio nawet sąd, nie chcą prowadzić spraw dotyczących lokalnych polityków. Czyżby mogli oni wpływać także na decyzje wymiaru sprawiedliwości?

K.K.

Komentarze

10 komentarzy

 1. bliżej coraz bliżej odpowiedz

  dzisiaj rano wygarneli ekipe z ratusza Półtuskiego………..

 2. Radosław Rumian odpowiedz

  Wszyscy wiemy i dalej głosujemy. Roman znowu wygra w pierwszej turze. Legionowo Porusza.

 3. EWA odpowiedz

  Już teraz wiecie dlaczego reforma samorządowa była niemożliwa do przeprowadzenia. Układ goni układ, powiązania gonią inne powiązania, a to że sędziowie nie chcą osadzać w/s Smogorzewskiego – to naprawdę skandal. A gdyby tak lekarze odmówili wykonania (nie daj Boże) operacji panu Smogorzewskiem – ale były raban ( na cały kraj) a tu cicho sza nie chcemy się narażać na posądzenie o stronniczość. A ponoć sędziowie są niezależni i niezawiśli w orzekaniu.

  1. Daro odpowiedz

   Już widzę szanse zwykłego szarego Kowalskiego na wygraną w sądzie po tak zwanej reformie sądownictwa która polega na całkowitym upolitycznieniu sądownictwa
   Tak że nie uprawiajmy naiwnej propagandy

 4. wyborca odpowiedz

  konieczna jest jest deubekizacja w Legionowie maisto i powiecie ………

 5. Hipolit odpowiedz

  W Nieporęcie referendum odbywało się już po wycofaniu projektu ustawy z sejmu …
  Niepotrzebnie wydane podatników pieniądze ale wójt Mazur pokazał solidarność z prezydentem Smogorzewskim i to się liczy, a nie publiczne pieniądze.

 6. Krzysztof odpowiedz

  A kto bogatemu i z układami człowiekowi zabroni być bezkarnym? Okazuje się, że nie tylko nikt mu nie zabroni ale czasem też pomoże tak jak np. Mazurowi i Oszczykowi.

 7. Elżbieta odpowiedz

  Wszyscy niby o tym od dawna wiemy, jak jest w Legionowie. I już nie robi to na nas wrażenia. Ale dopiero jak się to zbierze do kupy, to faktycznie coś tu jest nie tak i śmierdzi na odległość…

 8. Krzysiek odpowiedz

  Głęboko w kieszeni chyba siedzą ci sedziowie, skoro każda sprawa wymierzona w Smogorzewskiego, ma dotykać także ich bezstronności. To po co nam tacy stronniczy sędziowie? Czy to nie jest przyznanie się do braku kompetencji, by wykonywać obowiązki, wymagajace zaufania społecznego?
  Policja, przedsiebiorcy a teraz sedziowie…

 9. Mieszkaniec Legionowa odpowiedz

  Dlatego trzeba zreformować sądy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *