LEGIONOWO. Czy warto było organizować REFERENDUM?

2023-08-24 2:36:11

Uważam, że inicjatywa referendalna była jak najbardziej potrzebna. Pozwoliła nam ona otworzyć debatę publiczną na bardzo ważne dla lokalnej społeczności kwestie

Nie byłoby jej, gdyby nie decyzja prezydenta Smogorzewskiego i popierających go radnych o organizacji stacji składowania i przeładunku śmieci na III Parceli. Nie byłoby jej także, gdyby nie wyszło na jaw, że w tej sprawie prezydent Smogorzewski wprowadzał w błąd mieszkańców. Dopiero po interwencji posła Pawła Zalewskiego, udało się ujawnić pełną treść umowy. Wynikało z niej jednoznacznie, że śmieci mogły być składowane także spoza Gminy Legionowo.
Dzięki informacyjnej kampanii referendalnej ponad 30.000 mieszkańców mogło się zapoznać z uzasadnieniem przeprowadzenia referendum. O nadużyciach władzy mieszkańcy nie dowiedzą się z „Miejscowej”, czy „Pulsu Miasta”. Inicjatywa referendalna, to dowód na to, że są młodzi ludzie, którym się jeszcze chce. To dowód na to, że po sukcesie protestu w sprawie przeładowni śmieci budzi się w naszym mieście ruch, który buduje tzw. społeczeństwo obywatelskie. Warto to docenić i wspierać.

Bogdan Kiełbasiński prezes
Legionowskiego Stowarzyszenie
Promocji Samorządności
„Nasze Miasto Nasze Sprawy”

Czytaj także:

LEGIONOWO. Nie będzie referendum w sprawie odwołania prezydenta Smogorzewskiego

LEGIONOWO. Prezydent na gali czy na Bani? Dlaczego chcą referendum?

LEGIONOWO. Dlaczego chcą referendum – Seksistowskie teksty czyli jak Smogorzewski „wyleciał” z Platfotrmy Obywatelskiej

LEGIONOWO. O co chodzi z ul. Kozietulskiego? Dlaczego domagają się referendum

LEGIONOWO. W jaki sposób Smogorzewski pomnaża majątek – Dlaczego chcą referendum

POWIADOMIENIE O ZAMIARZE PRZEPROWADZENIA REFERENDUMW SPRAWIE ODWOŁANIA PREZYDENTA MIASTA LEGIONOWO ROMANA SMOGORZEWSKIEGO PRZED UPŁYWEM KADENCJI

LEGIONOWO. O co chodzi z próbą odwołania prezydenta w planowanym referendum?

 

 

Komentarze

7 komentarzy

 1. Maryjan odpowiedz

  W odp. do KMan
  Chłopie zazdroszczę ci. Najwyraźniej mieszkasz tu stosunkowo krótko albo pracujesz w W-wie i mało “kręcisz się po mieście”.
  Z zewnątrz wszystko wygląda ładnie, ale spróbuj coś załatwić w urzędzie niestandardowego. Będą cię zwodzić albo wyślą do samego Romka na rozmowę. Tam usłyszysz, że wszystko jest do załatwienia… , ale są problemy, bo mu patrzą na ręce…, kontrolują i sam rozumiesz…, że on by ci pomógł ale… itd.
  I dostaniesz sugestie, że musisz się bardziej postarać i pomyśleć….
  Przy okazji zapyta czy nie masz jakichś działek albo lokali do sprzedania, a jak będziesz miał to inna sprawa, przejdziecie na wyższy poziom znajomości. Ale nie licz, że to będzie dla ciebie korzystna transakcja.
  Ci którzy tu dłużej mieszkają, mówią, że Legionowo jest zarządzane przez Smogorzewskiego i jego ekipę od 20 lat pis-owskimi metodami. Obsadzili wszystkie instytucje “swoimi”, choćby byli najgłupsi i absolutnie niekompetentni i wysysają z miasta i ludzi, ile się da. Spróbuj coś załatwić, jak nie jesteś zblatowany z tą ekipą… Albo lepiej posłuchaj, co mówią byli długoletni pracownicy urzędu, jak wydostali się z tego układu np. skarbniczka Ćwiklińska albo naczelniczka Milnerowa..

  1. Dariusz Nowak odpowiedz

   Maryjan, nie ma czego zazdrościć, dyskutujesz z etatowym funkcjonariuszem Referatu Propagandy i Ogłupiania Mieszkańców.
   On ma bardzo ‘wybiórczy” wzrok i nie widzi tego czego na własnej skórze codziennie doświadcza większość mieszkańców, nie zobaczy coraz większej betonozy, sprzedawanych przez miasto zalesionych działek, które przeznacza się pod zabudowę, nie zobaczy wszechobecnej samochodozy, centralnej ulicy miasta zamienionej wraz z przyległymi uliczkami w gigantyczny parking, nie zobaczy całych osiedli szeregowców na których nie ma ani jednego drzewa a zieleń rośnie w wersji minimalistycznej, nie zobaczy legionowskiej SP4 z upchanymi do granic możliwości dzieciakami
   Nie zobaczy tego bo wzrok przesłania mu mamona

 2. KMan odpowiedz

  Maryjan piszasz jak wytrawny populista. Zero liczb i cała masa “urban ledżend”. JAkie miejsca w szkołach? Jest rejonizacja. Miejsca w przedszkolach? Też nie problem. Problemem są miejsca na dyżur wakacyjny abo w żłobku. Znani mi włąściciele prywatnych przedszkoli narzekają, że dzieci jest coraz mniej. Argument i powiązaniach z urzędem słaby,bo choć nie znam liczby lie osób faktycznie zatrudnia się w urzędach szkołach itd to nikt tak nie narzeka na pracodawcę jak zatrudniona osoba, a o Smogorzewskim huczy że słabo płaci. Zatem w czasach drożyny (tu dziękujemy rządowi PIS) referendum jest świetnym sposobem na pozbycie się takiego szefa.
  Poza tym on nie może mieć dostępu do danych osób podpisujących, skąd niby ten pracodawca miałby się dowiedzieć ze ktoś podpisał się pod referendum. Przecież ogłaszano że można pójść do biura Kiłbasińskiego i podpisać się lub np. wypełnić kartę z ostatniej strony TiO i wyslać poczta – To w mojej ocenie nie byłoby problemem
  Co do danych osobowy. Zgadzam się Victorem, podanie kompletu danych nieznanym osobom we mnie też budzi obawę. Dlatego nie “stawiam zbyt wysokiej noty” dla zaangażowaych w akcję w samo przeprowadzenie i informowanie o sposobach zabezpieczenia danych osób którzy im zaufali.
  Niestety żaden z panów nie odniósł się do przedziwnego milczenia organizatorów. Czy serio nikogo to nie dziwi, że oświadczenie zapowiadane na “po weekendzie” wciąz czeka na odpowiedni weekend??
  Co do betonozy … ja z okna mojego balkonu obserwuję coś zgoła innego. (czekam na Wasze argumenty o krótkowzroczności 😉 )
  Propaganda Smogorzewskiego – pokażcie mi wójta czy burmistrza, który jej nie mam.
  Wystarczy nawet wziąć wójta z pobliskiego Wieliszewa, w jego gazecie jego dwa imiona i nazwisko są odmieniane przez wszystkie przypadki.
  To że gazety włodarzy piszą o ich sukcesach mnie nie dziwi. Zastanawia mnie jednak fakt dlaczego dziennikarze tak wybiórczo ich traktują. |
  Śmieciowisko w Legionowie – afera,
  śmieciowisko w Wieliszewie (rzut beretem od granicy z Legionowem) – prasa milczy
  płatne parkingi dla przyjezdnych w Legionowie – skandal
  wójtowie Wieliszewa i Nieporętu likwidują połączenia kolejowe – cisza
  No to jak to jest?

 3. Maryjan odpowiedz

  w odp do KMan
  moim zdaniem niestety trudno zebrać podpisy w mieście, gdzie Urząd jest największym pracodawcą. Ludzie nie chcą się narażać, bo plany zagospodarowania, podatki lokalne, rozmaite pozwolenia, miejsca w szkołach i przedszkolach, granty oraz miejsca pracy…. A biorąc pod uwagę rodziny urzędników i powiązane z urzędem spółki, instytucje, szkoły i zewnętrzne firmy, to wychodzi, że uzależnionych od władz miasta jest ok. 7,5 – 8 tys. ludzi.
  A co do świetnego zarządzania i rozwoju miasta, to się kolego nie ośmieszaj… .

  1. Dariusz Nowak odpowiedz

   W sieci wyszukałem pewne opracowanie którego autor dowodził że w gminie liczącej 5 tysięcy mieszkańców bezpośrednio uzależnionych od wójta jest około 700 osób, przeliczając to na mieszkańców Legionowa widać że te wyliczenia się zgadzają
   Jedni wynik referendum widzą jako wygraną Smogorzewskiego, ja widzę to jako przegraną mieszkańców którzy wolą tkwić w układach i układzikach i iluzji rozwoju, widzę to jako przegraną seniorów którzy uwierzyli że akcja jak chronić PESEL zapewne “przypadkiem” zbiegła się po ogłoszeniu akcji referendalnej gdzie podanie numeru PESEL było wymagane
   Dodajmy do tego niespotykaną aktywność tak zwanego “żelaznego elektoratu” Smogorzewskiego dla którego wszystkie argumenty za zorganizowaniem referendum były “wyssana z palca” a organizatorzy “nieudolni” a miasto się “rozwija i jest dobrze zarządzane”
   Ci którzy siedzą w tych układach boją się że z szafy wyjdą trupy, przerwie się doskonale działający łańcuch wzajemnych zależności, załatwianej po znajomości pracy

 4. KMan odpowiedz

  Ja to widzę jako wygraną Smogorzewskiego i sromotną klęskę jego przeciwników. Żeby nie potrafić zebrać 4000 głosów to można to sobie wyjaśnić tylko w 2 sposoby.Albo zbierający byli nieudolni w swoich działaniach albo ludzie nie kupili ich wyssanych z palca argumentów? A może jedni i drugie?.. A może po prostu ludzie widzą jak to miasto się rozwija i jak jest dobrze zarządzane?
  Tak czy inaczej, tym którzy się podpisali należy się wyjaśnienie co się stało z ich danymi ? Ile głosów zebrano? Czemu inicjatorki milczą?

  1. Victor odpowiedz

   myślę, że problem z podpisami polegał na obawach dot. konieczności podawania kompletu danych osobowych , z peselem włącznie i wzorem podpisu, które ktoś potem mógłby wykorzystać np do brania kredytu na obce nazwisko. Gdyby nie to myślę, że podpisów byłoby znacznie więcej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *