LEGIONOWO. Dlaczego nie możemy liczyć na hojność kolejarzy?

2017-02-23 12:03:10

Łochów – miasto w północno-wschodniej części Mazowsza liczące tylko ok. 6 tys. mieszkańców. Tam PKP PLK wybuduje 3 bezkolizyjne przejścia! Podobnych przykładów hojności kolejarzy względem znacznie mniejszych miejscowości jest znacznie więcej. Dlaczego ponad 55-tysięczne Legionowo podzielone na trzy części torami nie może liczyć na podobną przychylność?

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały wartą 4,5 mln zł umowę na budowę podziemnego przejścia w niewielkim, ponad 6-tysięcznym Łochowie. Ale to nie wszystko! W mieście tym, będą jeszcze dwa bezkolizyjne obiekty. – Teraz, w ramach dalszych prac na linii łączącej Białystok z Warszawą, wybudujemy kolejne przejścia i skrzyżowania bezkolizyjne. Łącznie trzy: jedno przejście dla pieszych, jeden wiadukt dla samochodów i jeden tunel dla samochodów – potwierdził Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP PLK S.A.

Miliardy na inwestycje

Jak zapewniają przedstawiciele kolejowej spółki, PKP PLK konsekwentnie realizują plany związane z podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa i budową skrzyżowań bezkolizyjnych w miejscach przejazdów kolejowo-drogowych. „Dzięki współpracy z samorządami powstaną bezpieczne przejazdy m. in. w Warszawie, Rembertowie i Sulejówku. W ramach projektów PLK nowe obiekty budowane są na liniach kolejowych wokół Warszawy w Wołominie, Zielonce i Piasecznie. Wygląda więc na to, że kolejarze wydają miliardy złotych na budowę bezkolizyjnych przejść, przejazdów oraz dworców w wielu małych miejscowościach. Co istotne(!). W przeciwieństwie do Legionowa, sami płacą nawet za ich utrzymanie.

Co nam dała kolej?

W ponad 55-tysięcznym i bardzo zatłoczonym Legionowie mamy dwa bezkolizyjne przejazdy, trzy bezkolizyjne przejścia dla pieszych, oraz nowoczesny dworzec. Gdyby jednak spojrzeć na to pod kątem – ile dała nam kolejowa spółka, to pozostałoby z tego niewiele. Posiadający wiele mankamentów tunel na legionowskim przystanku, oraz dwa przejścia podziemne na stacjach PKP. Wiadukt na Zegrzyńskiej był inwestycją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w ramach modernizacji DK 61. Natomiast kładkę na ul. Parkowej sfinansowało miasto, a dworzec był wspólną inwestycją Szwajcarów oraz miasta. Tymczasem PKP PLK już od kilku lat finansuje innowacyjne dworce systemowe (tzw. IDS-y). Są tanie, nieduże, estetyczne, ekologiczne, bardzo funkcjonalne. Zbudowano je chociażby w 46–tys. Ciechanowie, 7-tysięcznym Nasielsku, 10-tysięcznych Strzelcach Krajeńskich oraz w Mławie, która liczy 31 tysięcy mieszkańców.

Dlaczego za dworzec nie zapłaci PKP?

Czy Legionowo nie mogło pójść przykładem Ciechanowa i zamiast budować wielki gmach wraz z parkingami, za które mieszkańcy będą musieli płacić mieszkańcy, postarać się o wybudowanie eko–dworca? – Na etapie składania wniosku w sprawie Centrum Komunikacyjnego kolej nie budowała dworców. – swego czasu wyjaśniła rzeczniczka ratusza Tamara Mytkowska. Jak się okazuje, zupełnie inaczej to widzą kolejarze. – Władze Legionowa nie zwróciły się do PKP S.A., bo to w ich gestii leży budowa dworców – wyjaśnia Łukasz Kwasiborski z wydziału prasowego PKP.

Niczego od nas nie chcieli?

Zapewne nasze władze przegapiły też najlepszy moment na inne inwestycje, kiedy linia do Gdańska była modernizowana na legionowskim odcinku. To wówczas aż prosiło się, aby wymusić na kolejarzach budowę tunelu w miejscu przejazdu przy ul.Polnej/Kwiatowej, czy też przejścia podziemnego w miejscu przejazdu przy ul. Parkowej. Tymczasem PKP PLK wydało pieniądze tylko na zmodernizowanie, niemal stale zamkniętego, przejazdu z rogatkami na Bukowcu. Władze miasta tłumaczą, że współpraca z PKP PLK jest bardzo trudna. Tymczasem, przedstawiciele kolejowej spółki bardzo chwalą sobie współpracę z naszymi włodarzami podczas modernizacji linii do Gdańska. Skwitowali ją słowami „w przeciwieństwie do innych samorządów, właściwie niczego od nas nie chcieli”…
DB

Komentarze

5 komentarzy

 1. rodzynek w cieście odpowiedz

  po co dzielić to coś na dwa 😉 , z czyjej kieszeni bedzie kasa na inwestycje ma tu kolosalne znaczenie 😉

 2. Alex odpowiedz

  Jak nie wiadomo o co chodzi to można się domyślić o co chodzi. Być może lepszy biznes był zrobić to za pieniądze miasta.

 3. Legionowo odpowiedz

  Pan Prezydent będzie musiał wybudować ten tunel, jako mieszkaniec drugiej części miasta nie wyobrażam sobie żeby do takiej inwestycji nie doszło. Korki są coraz większe i z roku na rok jest coraz gorzej.

  Szanowny Panie Prezydencje czas coś z tym zrobić – ludzie są coraz bardziej wk….., a wybory za chwilę.

  Każdego poprę kto rozwiąże ten problem.

  Mieszkaniec od 25 lat pięknego Legionowa

 4. Tadeusz Stolarek odpowiedz

  Jakby można było coś na boku ukręcić to gwarantuję, że współpraca naszych włodarzy z PKP PLK była by łatwa

 5. Daro odpowiedz

  Takie rzeczy to tylko w Legionowie
  Łochów jest kolejną małą miejscowością w której kolej zrobiła o wiele więcej niż w 55 tyś Legionowie
  Albo mamy zupełnie bezwolne, niezdolne do działania władze lub sprawa ma drugie dno
  Ten całkowity brak zaangażowania ze strony legionowskiego Ratusza jest bardzo zastanawiający

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *