LEGIONOWO. Długa droga do pochylni

2016-02-17 10:33:37

O problemach mieszkańców z przeprawą przez tory z Osiedla Piaski do centrum miasta piszemy od lat. I choć po oddaniu do użytku przejścia podziemnego sytuacja się poprawiła, dalej trudności z przemieszczaniem mają osoby starsze i niepełnosprawne.

W pierwszej połowie 2009 roku w TiO ukazała się seria artykułów o pieszej przeprawie pomiędzy Os. Piaski a centrum miasta. Wtedy, podczas trwającej przebudowy stacji kolejowej ludzie grzęźli w błocie, a matki pchające wózki dziecięce miały poważny problem z przedostaniem się przez tory. W tamtym czasie obiecywano, że sytuacja poprawi się jak tylko zostanie oddane do użytku przejście podziemne oraz nowa stacja kolejowa. Szczęście nie trwało jednak długo. Szybko okazało się bowiem, że przejście pod torami zamiast ułatwić życie, może stać się dodatkową przeszkodą.

A jednak podjazd
„Z artykułu wynika, że sprawę rozwiążą windy, a to nie prawda. Schody do przejścia podziemnego nie mają w swojej konstrukcji tzw. pochylni. Jak więc wózki zjadą pod ostrym kątem w przypadku awarii windy (zamierzonej, bądź nie)? Jeszcze jest czas to wszystko naprawić (…)” – pisał jeden z internautów na naszej stronie toiowo.eu. Jego i nasze apele nie zostały jednak wysłuchane, a wkrótce po oddanie do użytku przejścia okazało się, że do awarii wind dochodzi wręcz notorycznie.Po wielu latach oczekiwań i interwencjach mieszkańców pomyślano o rozwiązaniu zdawałoby się najprostszym i najlepszym, jakim są pochylnie. Mogliby z nich korzystać zarówno niepełnosprawni jak i rowerzyści. Przebudowę przejścia podziemnego wraz z budową pochylni urząd miasta wpisał w realizację budowanego ciągle Centrum Komunikacyjnego.

Tak będzie
– Prace już trwają. Ich postęp uzależniony jest od przerw technologicznych np. wiązania betonu – informuje nas Tamara Mytkowska z Urzędu Miasta Legionowo. W jaki sposób będzie wyglądało przejście po zakończeniu robót, czy będzie to kilka podjazdów (z obu stron schodów, z jednej?), w których miejscach zostaną one zamontowane? – Jeden podjazd od strony Os. Piaski. Pochylnia dostosowana będzie dla osób niepełnosprawnych z odpowiednią szerokością pomiędzy dwustronną poręczą. Przejście będzie oświetlone i zadaszone. Planowane jest także wejście schodami od strony garażu – odpowiada Mytkowska.

Będzie kolejna poręcz?
Ale w poprawę przeprawy przez tory nie wszyscy już wierzą. Niektórzy zwracają uwagę na to, że osobom starszym, przy takiej szerokości schodów nie wystarczą dwie oddalone od siebie poręczę. Zwracaj a uwagę na to, iż pomocna byłaby trzecia poręcz zamontowana po środku schodów. – Obecnie zarządcą schodów jest PKP. Gdy infrastrukturę przejmie Gmina Legionowo możliwe będzie stworzenie dodatkowej poręczy – dodaje Tamara Mytkowska.

MARCIN CHOMIUK

m.chomiuk@toiowo.eu

 

Komentarze

2 komentarze

  1. Tryk odpowiedz

    Ch*j Wam w du*ę pojeby!

  2. Α i Ω odpowiedz

    Co po pochylni od strony os.Piaski skoro takiego “wynalazku” nie ma od strony Miasta Smogogrodu, dlatego bo jakiś bałwan wymyślił aby w miejscu gdzie takie zejście do tunelu można by zrobić dworzec, którego miasto nie będzie w stanie utrzymać.
    Tak to jest jak bałwany rządzą a drugie bałwany ich wybierają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *