LEGIONOWO. Dodatkowe worki na śmieci dostaniesz w urzędzie

2019-07-12 6:42:54

Legionowo.

W wyniku zarządzenia prezydenta miasta, w Legionowie firma odbierająca odpady zobowiązana jest do pozostawienia tylko 3 worków brązowych na odpady zielone. Dodatkowe worki w ilości 10 szt. można pobrać w dziale Gospodarki Odpadami w Urzędzie Miasta Legionowo. Wcześniej nie obowiązywały takie limity…

Odbiór odpadów zielonych w Legionowie budzi wiele zastrzeżeń mieszkańców miasta. Ich zdaniem worków na te odpady wydawanych jest za mało. – W przypadku dużych działek 3 worki od śmieciarzy i 10 z urzędu często nie wystarcza – skarżą się mieszkańcy m.in. III Parceli. Co o tych zarzutach sądzi Urząd Miasta Legionowo?

Łaskawy urząd

Jak poinformowała nas Tamara Boryczka z Urzędu Miasta Legionowo: „gmina może, ale nie jest to jej obowiązkiem, dostarczyć worki i w ten sposób wyręczyć właściciela nieruchomości z obowiązku wyposażenia je na swojej nieruchomości.” Wcześniej funkcjonował zapis, że worki na odpady w nie ograniczonej ilości dostarcza firma odbierająca odpady. Zmieniło się to po wydaniu przez prezydenta miasta zarządzenia nr 271/2018 z dnia 27 lipca 2018r., w którym określono, że oprócz 3 worków dostarczanych przez firmę odbierającą odpady, 10 dodatkowych worków mieszkańcy mogą otrzymać w urzędzie miasta. Powodem akurat takiej ilości dodatkowych worków, zdaniem rzeczniczki miasta, jest kalkulacja ceny odpadów i ich zagospodarowania.

Mieszkańcu radź sobie sam!

Jeżeli jednak 10 dodatkowych worków będzie za mało, należy odpady udostępnić w zakupionych przez siebie workach brązowych lub w przypadku braku na rynku worków w kolorze brązowym w workach czarnych. I tu właśnie przysłowiowy „pies pogrzebany”, ponieważ mieszkańcy nie chcą dopłacać do odbioru odpadów. – Martwię się, że przy okazji podwyżki cen odbioru odpadów sytuacja się nie zmieni i nadal będę musiała płacić więcej i dopłacać do worków – martwi się pani Marzena. Jak zmieni się polityka miasta dotycząca dodatkowych worków na odpady zielone? Tego jeszcze nie wiadomo, ale patrząc na tendencję z lat ubiegłych może być tylko gorzej…

Kiedyś to było…?

W latach ubiegłych, podczas obowiązywania poprzedniej umowy limitu dodatkowych 10 worków nie było. Wykonawca odbierający odpady zobowiązany był do pozostawienia 3 worków na odpady zielone. Większe ilości worków właściciele nieruchomości mogli odebrać, podobnie jak teraz, bezpośrednio w dziale Gospodarka Odpadami w Urzędzie Miasta Legionowo. Wtedy o żadnym limicie worków Urząd nie informował.

Paulina Nowicka

Komentarze

1 komentarz

  1. Fred odpowiedz

    Po prostu należy miesiąc w miesiąc, także w zimę isc do urzędu po 10 worków brązowych. Rocznie to 120 worków. A to już wielu wystarczy. Bo faktycznie są miesiące na jesieni ze nawet na średniej działce 10 worków to mało.
    Także trzeba kolekcjonować na zapas 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *