LEGIONOWO. Tunel Polna-Kwiatowa bez decyzji środowiskowej?

2021-10-28 4:16:05

Wykonawca wystąpił do Starosty o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie tunelu w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. Do wniosku nie została jednak załączona decyzja środowiskowa, która zarówno według Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, jak i Sanepidu oraz PKP jest wymagana w takich przypadkach. Czy spowoduje to ponownie przesunięcie rozpoczęcia inwestycji?

Przypomnijmy. W sierpniu 2021 r. miała rozpocząć się długo oczekiwana budowa przeprawy drogowej przez tory na legionowskim Bukowcu. Termin ten nie został jednak dotrzymany. Władze miasta najpierw zapowiadały budowę wiaduktu, a potem tunelu. Początkowo miał on powstać przy ul. gen. Roi, a później nieoczekiwanie zmieniono jego lokalizację na ciąg ulic Polna-Kwiatowa, gdzie dzisiaj działa przejazd drogowy w poziomie. To jednak nie koniec nieoczekiwanych zwrotów akcji ws. tej inwestycji.

Umorzone postępowanie

W kwietniu 2021 r. wykonawca, firma Intop, złożyła do prezydenta Miasta Legionowo wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, czyli tzw. decyzji środowiskowej. Jednak już w maju br., tj. po ok. miesiącu, Intop wycofał wniosek, a prezydent umorzył w tej sprawie postępowanie. Zapytany o przyczyny wycofania wniosku z-ca prezydenta Marek Pawlak kluczył i powiedział tylko, że każdy może przecież wycofać swój wniosek. Nie wyjawił jednak, co będzie z inwestycją, dla której decyzja środowiskowa najprawdopodobniej jest niezbędna.

Przesunęli datę rozpoczęcia inwestycji…

W sierpniu 2021 r. zapytaliśmy władze Legionowa, co dzieje się z tą bardzo ważną dla miasta inwestycją oraz co jest powodem opóźnienia. Budowa miała się przecież rozpocząć jeszcze w sierpniu br. W odpowiedzi, Kamil Stępkowski, rzecznik ratusza oświadczył, że nie ma opóźnień i wszystko idzie zgodnie z harmonogramem. Natomiast rozpoczęcie budowy tunelu, a zarazem zamknięcie przejazdu ma nastąpić w połowie listopada 2021 r. Wtedy poprosiliśmy o udostępnienie tego harmonogramu. W odpowiedzi usłyszeliśmy, że połowa listopada jest jedynym stałym terminem tego harmonogramu. Natomiast pozostałe terminy „mają charakter roboczy i nie są ostateczne”. I dlatego tylko on został nam przekazany.

Brak decyzji środowiskowej

W połowie września 2021 r. otrzymaliśmy informację, iż wykonawca tunelu wystąpił do starosty legionowskiego o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie tunelu w ciągu ulic Polna-Kwiatowa. Do wniosku nie została jednak załączona decyzja środowiskowa. Natomiast z dokumentów, do których dotarła redakcja wynika, że zarówno według Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie jak i Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie (Sanepid) oraz PKP, decyzja środowiskowa jest wymagana w przypadku tej inwestycji.
Może się więc okazać, że wydanie zezwolenia opóźni się o długie miesiące, a podane wcześniej terminy są już nieaktualne…

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

16 komentarzy

 1. Marek odpowiedz

  PIS zbudował DK61, szpital to i tunel kiedyś zbuduje. Skoro Romek nie da rady.

 2. tadek odpowiedz

  Opóźniona budowa tunelu to nie wina prezydenta, któremu zawdzieczamy, że miasto się rozwija. To wina ludzi z ulicy Kwiatowej, którzy wsadzili kij w szprychy i zablokowali wydanie pozwoleń,

  1. Daro odpowiedz

   A od kiedy to mieszkańcy wydają decyzje środowiskowe bez której nie ruszy żadna inwestycja, od kiedy to mieszkańcy Legionowa mają jakikolwiek realny wpływ na cokolwiek co dzieje się w tym mieście

   1. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

    Od zawsze jest taka możliwość, wystarczy korzystać z obowiązujących przepisów prawa i w przypadku tej inwestycji mieszkańcy to pokazali. A inni potrafią jedynie ujadać w komentarzach bezowocnie na innych.

  2. Robert odpowiedz

   Tadek albo kłamiesz ty albo prezydent. Prezydent na sesji rady miasta w ostatnią środę poinformował radnych że wszystko idzie zgodnie z planem

  3. Zouza odpowiedz

   Ale w tej sprawie zgodnie z prawem to prezydent sam sobie wydaje decyzję środowiskową. Nawet prowadził już w maju takie postępowanie.Dlaczego więc nie chce tego zrobić? Czego się obawia? Mieszkańcy Kwoatowej zabrali mu komputer i długopis żeby ją wydać? Czy jednak jest coś na rzeczy?

  4. Uszaty odpowiedz

   Jeżeli prezydent chciał zrobić w balona mieszkańców Kwiatowej obiecując że będzie tunel tylko dla osobowych a on po cichu zmienił to dopuszczając ciężarówki, to mieszkańcy Kwiatowej bardzo dobrze zrobili. Niech buduje sobie tunele w Józefowie.

  5. Rysio odpowiedz

   Jak jest czysto w papierach to nie ma możliwości blokowania czegokolwiek. Ale może sprawdza się powiedzenie że nosił wilk razy kilka ponieśli i wilka…

 3. Janek odpowiedz

  Oni wcale, w przeciwieństwie do mieszkańców, tego tunelu nie chcieli. Bo dużo roboty i trzeba by pilnować inwestycji. A oni wolą leżeć brzuchem do góry i puszczać bąki. Chętnie wykorzystają pretekst, że czegoś tam nie dostali i budowy nie będzie….
  Poza tym Brański przecież tam mieszka i nie chce przeprawy pod domem, może wiec piach sypać w szprychy…

  1. Matousz odpowiedz

   Bo ten tunel nic nie rozwiąże. Przejazd już jest udrożniony, obok wiadukt. Potrzeba przeprawy gdzieś pomiędzy obecnym tunelem a wiaduktem.I wszulyscy zdali sobie z tego sprawę.

   1. Daro odpowiedz

    Tak,tak “Potrzeba przeprawy gdzieś pomiędzy obecnym tunelem a wiaduktem.I wszulyscy zdali sobie z tego sprawę.”

    I wszyscy zdali sobie sprawę że takiego miejsca na tunel już nie ma, wszyscy zdają sobie też sprawę że jeśli nie powstanie tunel na Kwiatowej to szans na inny już nie ma i w 55 tyś mieście pozostaniemy z dwoma bezkolizyjnymi przeprawami

    1. Polka odpowiedz

     Tak tak, w Legionowie nie ma już miejsca do budowy więc taka kolej losu że również na Olszankowej bloki powstaną. No bo nie ma już innego miejsca a ludzie gdzieś nieszkać muszą.

  2. Agata odpowiedz

   Mieszkańcy również nie chcą a co najwyżej niektórzy

 4. Romek z Legionowa odpowiedz

  Ten typ tak ma. Bez przekrętu nie potrafi nic zrobić, zawsze próbuje na skróty i obchodząc prawo. Podobnie jak mija kobietę na korytarzu to też go ręce świerzbią. Po prostu amant spod Naszelska

 5. Jaro odpowiedz

  Przypatrzcie się dobrze kto lajkuje i mieszał. Trzeba było 2 lata temu budować na Roi. A tak, bez decyzji środowiskowej, nic nie powstanie. Nie ma już czasu po prostu. Podziękujcie tym co mieszali.

 6. Agata odpowiedz

  A tak po prostu, zgodnie z prawem się nie da? Coś czuję że w rakim razie wyjdzie g. a nie tunel.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *