LEGIONOWO. Drastyczna podwyżka czynszu dla placówki kulturalnej

2018-12-19 6:42:26

Należąca do Gminy Legionowo spółka KZB zawiadomiła Powiatową Instytucję Kultury (PIK) o drastycznej podwyżce czynszu z 300 zł/miesięcznie do 4766 zł/miesięcznie. Zarząd Powiatu Legionowskiego jest zdumiony i oburzony propozycją, która może oznaczać likwidację placówki przy ul. Sowińskiego 15 w Legionowie


Powiatowa Instytucja Kultury działa w Legionowie od 2014 r. Jej siedzibą jest stary parterowy budynek znajdujący się przy ul. Sowińskiego 15, naprzeciwko spółdzielczych pawilonów. Na jego remonty powiat w ostatnich latach wydatkował znaczne środki finansowe.

Drastyczna podwyżka czynszu

PIK prowadzi Powiatową Bibliotekę Publiczną oraz działania edukacyjne i animacyjne, promujące czytelnictwo oraz aktywny udział w życiu kulturalnym społeczności lokalnej (m.in. „Strefa Wymiany Książek”, „Czytanie w plenerze”, „Kino Otwarte”).
Takie informacje możemy przeczytać na internetowej stronie urzędu miasta. Wynika z nich, że placówka ta jest bardzo potrzebna w mieście. Jednak działania należącej do miasta spółki KZB zdają się przeczyć tej opinii. Zaproponowana przez KZB podwyżka czynszu o ok. 1500% za budynek będący siedzibą PIK może spowodować likwidację placówki w tej lokalizacji.

Oburzony Zarząd Powiatu

Pismo zawiadamiające o nowej wysokości czynszu wpłynęło do dyrektora PIK 4 grudnia br. Zarząd Powiatu wyraził swoje zdumienie taką propozycją, ponieważ PIK prowadzi działalność niekomercyjną na rzecz mieszkańców Legionowa. W odpowiedzi jaką skierowano do prezes KZB Zarząd przypomniał, że kilka lat temu próba likwidacji filii Miejskiej Biblioteki w tym miejscu spotkała się z olbrzymimi protestami mieszkańców. Był to jeden z argumentów na przekazanie obiektu PIK. W piśmie podpisanym przez wszystkich członków Zarządu Powiatu stwierdzono, że taka podwyżka jest działaniem niezrozumiałym i nie do zaakceptowania.

Trwają rozmowy

Jak ustaliliśmy, w chwili obecnej trwają rozmowy z Prezydentem Legionowa, który dopiero teraz miał dowiedzieć się o tej sytuacji i obecnie ją analizuje. Powiat liczy, że właściciel spółki KZB Legionowo, jakim jest Gmina Legionowo, biorąc pod uwagę interes społeczny wpłynie na zarząd spółki, by odstąpił od tak znacznej podwyżki czynszu.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

3 komentarze

  1. AGNIESZKA odpowiedz

    Bogucka wykurzy PIK z tego miejsca i żeby nie powtórzyła się historia, że sprzeda ten budynek Żmijewskiej, a ta otworzy w nim prywatne przedszkole albo żłobek. Poczym jeszcze zagospodaruje wokół niego trawnik pod plac zabaw dla dzieci bez płacenia za niego dzierżawy. A Głażewski i Kubicki już pewnie sprzątają swoje biurka w starostwie.

  2. Miro odpowiedz

    No to teraz Robert będzie musiał ciąć koszty w Starostwie i pozwalnia kolesi Romka i Janka, dla których porobili sztuczne stanowiska.

  3. Logan odpowiedz

    Skąd zdziwienie – jak Powiat chodził na pasku prezydenta to nic takiego wydarzyć się nie mogło, a teraz pora na rewanż. Szkoda, że traci na tym kultura.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *