LEGIONOWO. Dyrektor Zespołu Szkół nr 3 odwołana!

2017-03-02 9:11:06

Na ostatniej sesji (28 lutego) przewodni-czący Rady Miasta w imieniu prezydenta nieoczekiwanie poinformował radnych, że dotychczasowa dyrektor Zespołu Szkół nr 3 w Legionowie Katarzyna Janicka nie pełni już swoich obowiązków. Jej obowiązki przejęła pełniąca do tej pory funkcję wicedyrektora – Beata Niziołek.

Konflikt nauczycieli i pracowników szkoły z dyrektorką trwał od dawna. Pojawiały się zarzuty o mobbing, zastraszanie, a także podważanie autorytetu nauczycieli. Władze miasta do tej pory stały jednak murem za dyrektorką. Zamiast ją odwołać w październiku 2016 r., zawarły z nią kontrakt obowiązujący do końca roku szkolnego. Miała ona w tym czasie zażegnać konflikt.

Nieoczekiwana decyzja
Nieoczekiwanie na ostatniej sesji Rada Miasta jednogłośnie (21 głosów) opowiedziała się za odwołaniem dyrektorki. Wcześniej prezydent Roman Smogorzewski, a szczególnie odpowiedzialny za oświatę zastępca prezydenta Piotr Zadrożny, stali po stronie dyrektor Janickiej i nie kwapili się z rozwiązaniem problemu, który od miesięcy bulwersował nauczycieli i rodziców. W końcu jednak sytuacja zmusiła ich do podjęcia decyzji o odwołaniu. Podobno przyczyniła się do tego opinia badającego sprawę kuratora oświaty oraz nieugięta postawa nauczycieli i rodziców, którzy nie widzieli możliwości dalszej współpracy z dyrektorką.

Głusi na sygnały
Informacje, że w szkole przy ul. Broniewskiego 7 dzieje się źle, docierały od dawna. Nauczyciele rezygnowali z pracy lub brali urlopy, dlatego często nie odbywały się lekcje i nie był realizowany program nauczania. Zapobiegliwi rodzice zaczęli przepisywać dzieci do innych placówek. Okazało się, że powodem tego stanu rzeczy jest konflikt nauczycieli i innych pracowników szkoły z nową dyrektorką. W lipcu minionego roku Rada Pedagogiczna oraz pracownicy administracji i obsługi szkoły nie wytrzymali i po raz pierwszy wystąpili do władz miasta o odwołanie dyrektor Katarzyny Janickiej. Te jednak nie zamierzały ugiąć się przed nauczycielami.

Mobbing w szkole
Lista zarzutów była bardzo długa począwszy od mobbingu (nauczyciele mówili o agresywnych zachowaniach dyrektorki, braku szacunku, krzyku, zastraszaniu, poniżaniu pracowników, nękaniu telefonami, podważaniu ich autorytetu), a na nie rozliczaniu się z pieniędzy kończąc. Negatywną opinię o współpracy z dyrektorką wystawiła także Rada Rodziców. Nie udała się nawet próba mediacji. Pojawiły się kolejne pisma, a potem kontrole z inspekcji pracy oraz z Kuratorium.

DB

Więcej na ten temat przeczytasz:

LEGIONOWO. Prezydent nie odwołał dyrektorki

LEGIONOWO. Gangrena w legionowskiej oświacie

LEGIONOWO. Oskarżenia o mobbing w szkole. Konflikt pracowników z dyrekcją ZS Nr 3 w Legionowie

LEGIONOWO. Konflikt w Zespole Szkół nr 3

Komentarze

6 komentarzy

 1. Swetru odpowiedz

  A mobbing w Wieliszewie i rozwiązanie sprawy przez wójta określaliście Państwo jako atak na dyrektora i nepotyzm. Proszę zróbcie materiał o przedszkolu nr 1 w Wieliszewie po odwołaniu p. Skoczylas.

  1. Marek odpowiedz

   Brawo Swetru! Słuszna uwaga. Ile się wójtowi oberwało, że odwołał tak cudowną panią dyrektor. Nepotyzm, naciski itp. A jak sytuacja wygląda tam teraz? Ciekawe, czemu TiO nie zrobi materiału, kiedy nastąpiła zmiana dyrekcji, jak to wszystko tam wygląda.

 2. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  Nie jest to jedyny konflikt w historii legionowskiej oświaty. Nie zawsze podwładnym udawało się zmienić dyrektora. W tym wypadku widać, że dyrektorka przeszarżowala. Niewątpliwie okolicznoscią sprzyjającą wymianie dyrektora jest zbliżające się referendum i rozpaczliwe próby zachowania stołków.

 3. Andi odpowiedz

  Nareszcie !!!! Smogorzewski i Zadrożny ugięli się przed nauczycielami i rodzicami. Widać strach w oczach rządzących przed reformą samorządową. Gdyby nie to nigdy by nie ustąpili i dalej kryli wszystkie wybryki pani dyrektor!!!!!!!!!!!!!!!!

  1. Filantrop odpowiedz

   A świstak siedzi i dalej zawija w sreberka. Nie odwolywal zle odwolal tez nie dobrze.

   1. Marcin odpowiedz

    Ty widze taki sam mundry jak Kwiatkowski. Czytaj ze zrozumieniem. Odwołał i bardzo dobrze, ale nie zrobił tego od razu z powodu protestu rodziców i nauczycieli, tylko bronił koleżanki w imieniu na pewno nie dobra szkoły i uczniów, a to bardzo źle.
    Filantropii znani są z tego, że pomagają innym, dzielą się fortuną. Ty mógłbys podzielic sie przynajmniej choć raz czymś mądrym. Niestety, przyjdzie jeszcze na to poczekać. To wersja optymistyczna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *