LEGIONOWO. Dyscyplinarka z finansów dla Smogorzewskiego?

2019-03-12 4:02:33

Konsorcjum firm budujące Centrum Komunikacyjne w Legionowie wystąpiło o wszczęcie przeciwko Prezydentowi Miasta Legionowo postępowania w sprawie naruszenia dyscypliny finansów publicznych. Organem właściwym do zbadania takiej sprawy jest m.in. komisja rewizyjna rady miasta. Prawdopodobnie z tego powodu prezydent do komisji tej dołączył swoich radnych, aby sparaliżować jej prace


Konsorcjum swoje zawiadomienie przesłało do Regionalnej Izby Obrachunkowej (RIO). Chodzi w nim o naruszenie dyscypliny finansów publicznych przez Prezydenta Miasta Legionowo, który miał zaniechać dochodzenia przez 4 lata należnych miastu od wykonawców dworca roszczeń. Chodzi o kwotę 12,7 mln zł wraz z odsetkami.

Rewizyjna ma możliwości

RIO przesłało zawiadomienie do Rady Miasta Legionowo, nakazując jej zbadanie sprawy. Rada miasta w terminie 3 miesięcy powinna przekazać informację, czy doszło jej zdaniem do naruszenia dyscypliny finansów publicznych. I tu ciekawostka. Okazuje się, że ustawa przyznaje samodzielnie Komisji Rewizyjnej uprawnienie do złożenia zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez organ zarządzający gminą. A więc, komisja ta mogłaby samodzielnie wszcząć procedurę przeciwko prezydentowi miasta.

Co za to grozi?

Karami za naruszenie dyscypliny finansów publicznych są: nagana, upomnienie, kary finansowe lub zakaz pełnienia funkcji związanej z dysponowaniem środkami publicznymi. Natomiast organami właściwymi do prowadzenia tego postępowania są rzecznik dyscypliny finansów publicznych przy RIO oraz główny rzecznik dyscypliny finansów publicznych. Ustawodawca wskazał też podmioty mogące dokonać zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych. Wśród nich są m.in. Prezydent miasta, rada miasta i uwaga komisja stała, którą w legionowskiej Radzie Miasta jest właśnie Komisja Rewizyjna.

Dlaczego wycieli PIS z komisji?

Prawdopodobnie złożenie zawiadomienia do RIO oraz zapisane w ustawie uprawnienie komisji rewizyjnej do zgłoszenia zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów publicznych spowodowało lawinę późniejszych wydarzeń. Do Komisji Rewizyjnej, w której do tej pory było 4 radnych PIS, w tym przewodniczący oraz 1 radny PO, w trybie pilnym dokooptowano 4 nowe osoby. Oczywiście wszystkie związane z prezydentem Smogorzewskim. Dzięki temu teraz w komisji rewizyjnej przewagę mają zwolennicy obecnego prezydenta. Dlatego z dużą dozą prawdopodobieństwa można przyjąć, że już żadnego zawiadomienia o naruszeniu dyscypliny finansów nie będzie i sprawa zostanie zamieciona pod dywan.

Jacek Jankowski

Komentarze

15 komentarzy

 1. wyborca odpowiedz

  Daro mieszka na wsi stąd te kompleksy ma

  1. Daro odpowiedz

   Masz całkowitą rację, mieszkam na wsi bo okolica rzekomo miejska w której mieszkam klimatem bardziej przypomina wiejskie klimaty. Tyle że nie mam na tym punkcie kompleksów

 2. Krzysiek odpowiedz

  1. “Zniszczenie sądownictwa” – nie ma już sądów? O jakim zniszczeniu mowa, bo z tego co mi wiadomo, od dekad Polacy narzekają na opieszałość, brak sprawiedliwości i koszty w sądach. Od zawsze mówiło się, że do sądu nie idzie się po sprawiedliwość, tylko po wyrok. Tu już nie było co niszczyć, chyba, żę mowa o odrywaniu od stołków siwych głów kształconych w PRL-u.
  2. “szkolnictwa” – szkolnictwo także, odkąd pamietam leży i kwiczy, od przeszkola po uczelnie wyższe. Reform było juz wiele, wszystkie złe. Dlaczego? Bo tego się nie da zreformować, to trzeba rozwalić i oddać w ręce fachowcó a nie biurw z Ministerstw.
  3. “propagacja nacjonalizmu” – propagacja, to w fizyce. Co oznacza nacjonalizm? “Nacjonalizm uważa interes własnego narodu za nadrzędny wobec interesu jednostki, grup społecznych, czy społeczności regionalnych. Uznaje naród za najwyższego suwerena państwa, a państwo narodowe za najwłaściwszą formę organizacji społeczności, złączonej wspólnotą pochodzenia, języka, historii i kultury. Nacjonalizm ponadto przedkłada interesy własnego narodu nad interesami innych narodów[a], zarówno wewnątrz kraju (mniejszości narodowe lub etniczne) jak i na zewnątrz (narody sąsiednie)” – za wikipedią. Nie widzę nic złego w nacjonalizmie. A jeśli mieszasz np polski nacjonalizm z niemieckim, no to wybacz, ale wróć do szkoły i poznaj różnice.
  4. “…złamanie konstytucji” – mowa o nie zaprzysiężeniu tych sędziów NIELEGALNIE powołanych przez PO-PSL przed końcem ich kadencji, z NIELEGALNIE przedłużonym stażem???
  5. “utrata wizerunku na świecie” – odsyłam do artykułu w Newsweeku, z roku 2012 o żydach obecnych w armii niemieckiej, wtedy można było napisać prawdę, a dziś już nie wolno, bo zaraz jesteś antysemitą? ustawa o IPN powinna zostać, bez znaczenia była tu burza rozpętana przez Izrael i opozcyje. Ale, podobnie jak w przypadku sądów, PiSowi zabrakło odwagi. Dlaczego mamy tańczyć tak, jak nam zagrają Zydzi, Amerykanie, Rosjanie czy Merkel z francuzkim chłopaczkiem?
  6. “zlikwidowanie obronności” – tego się nie da “zlikwidować”, cóż to za idiotyzm? Można doprowadzić do stanu opłakanego, a ten ma miejsce od co najmniej 15 lat!
  7. starzy generałowie odchodzili zawsze, najwięcej w czasach PO-PSL, taki mamy klimat, nie? ludzie odchodzą na emerytury. Oczywiśćie, jeśli odchodzili z powodu jakiegoś Misiewicza, to tylko znaczy, ze nie mieli jaj i charakteru, żeby go upokorzyć i pokonać na swojej “ziemi”, czyli… Zadna strata dla armii.
  8. “brak inwestycji zapowiadanych” – to można chyba powiedzieć o każdym. Nawet tu w Legionowie, a może zwłaszcza. Roman obiecywał szpital od nastu lat… I co? I nic.
  9. “straty milionów…” – powiem nieśmiało, że jeśli chodzi o upamiętnienie ludzi, którzy zginęli w służbie Ojczyzny (ze wszystkich opcji politycznych) jest nie na miejscu wyliczanie kosztów. Jeśli chodzi o ochrone marszy, to gdyby pewne grupy krewkich zadymiarzy po 60-tce nie starały się za wszelką cenę stwarzać zagrożenia, nie byłoby wydatków na ochrone..
  10. “afery….” – są afery, są zatrzymani, trwają śledztwa, czynności… Nie pamiętam by po aferze hazardowej było jakieś śledztwo. By po ograbieniu społeczeństwa z pieniędzy na emeryturę z OFE, wykonanego rękami “niezawisłego” TK, i tym samym złamania Konstytucji, kogokolwiek pociągnieto do odpowiedzialności. Tu trzeba PiSowi przyznać, że jak trzeba to i swojego capnie. PO-PSL nie kiwnęło nawet palcem po podpaleniu budki strażniczej pod ambasadą Rosyjską, podczas jednego z Marszów Niepodległości, a na nagraniach “U Sowy” jasno sobie mówią, że to była planowana prowokacja, tak jak i prowokowanie zadym. Jak to możliwe że taka Pani Bieńskowska wylatuje razem z Tuskiem na ciepła posadkę do Brukseli? No sorry, PiS to jest moja partia, nie mój wybór, ale przyznaję, że robią cokolwiek. Lepiej, gorzej, ale robią.
  Naprawdę myślisz, że na świecie kogokolwiek obchodzą te bzdury???
  Proszę więc dalej wymieniać.
  Prosiłem Panią Olę, by poparła swoje tezy, niestety cisza…

  1. Krzysiek odpowiedz

   *PiS to NIE jest moja partia, nie mój wybór – taka drobnostka a zmienia wszystko 😉 A i cały długi tekst jest odpowiedzią na komentarz Roberta, która nie wiedzieć czemu, znalazła się jako bezpośredni komentarz do tekstu o dyscyplinarce

 3. Robert42 odpowiedz

  Jak już ktoś pisze na forum, to niech może przemyśli swoją wypowiedź….Miasto nie broni prywatnych interesów tylko interesów wszystkich mieszkańców. Miasto to My. My Mieszkańcy wybieramy zarządzających Naszym Miastem…I to są Nasze Interesy, Nas – Mieszkańców…Do zeszytów ze szkoły “Daro” sięgnij, lub przestań pisać błazeńskie komentarze, chyba że mieszkasz poza Miastem….a wtedy to rozumiem że jesteś wrogiem Miasta

  1. Krzysiek odpowiedz

   “Miasto” to potoczne określenie Urzędu Miasta. A tam mieszkańcy niestety nie rządzą. I to Miasto kieruje miastem. Lepiej lub gorzej, ale to ich decyzje i ich odpowiedzialność. Przynajmniej w teorii. Bo w praktyce, jak wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, w Polsce urzędnika do odpowiedzialności za zaniechania, zaniedbania, brak kompetencji i złe decyzje w zarządzaniu, dziś nikt nie potrafi pociągnąć. Daro ma rację. Mi też sposób takiego funkcjonowania bezkarnego kojarzy się z układem mafijnym.

  2. Daro odpowiedz

   Nie łudźmy się, prędzej czy później “Miasto” przegra w sądzie walkę z firmą budującą Centrum Komunikacyjne. Każda zwłoka będzie się wiązała z większymi odsetkami które zapłaci kto, no właśnie MY Mieszkańcy. Powód dokładnie wyjaśnił Andrzej
   A tak na marginesie ludzie z “Miasta” pisanego z dużej litery to potoczne określenie terenu działania grup przestępczych, zwanych też mafią. Hmm ????
   Masz rację jestem wrogiem “Miasta” w takiej postaci

   1. Jola33 odpowiedz

    Polska tez się pisze z dużej litery. Czy “daro” tez jest przeciw Polsce? A jakaż to narodowość tego pana, jeśli można spytać?

    1. Daro odpowiedz

     Doskonale wiem że Polska piszemy z dużej litery, ale już kraj, państwo, miasto piszemy z małej, wyjątek to początek zdania
     Wstyd ze pracownicy Referatu Propagandy mają problem z zasadami pisowni

     1. Ola

      Mam nową pracę? I to w magistracue? Super, a ile płacą? Nie bede już musiała jeździć w ścisku do Warszawy?

 4. andrzej odpowiedz

  Mi to przypomina pewną sytuację. Najpierw zamówiło się wykonanie inwestycji, w tym przypadku budowę Centrum komunikacyjnego a nie jakiś wież, potem nie wywiązało się z warunków umowy, a na koniec nie chce się zapłacić wykonawcy. Pani Olu, jak ktoś oszukuje jednego , to nie znaczy że broni interesów miasta , tylko oznacza,, że jest oszustem i że może oszukać wszystkich następnych.

 5. Ola odpowiedz

  No to chyba dobrze, że miasto broni swoich interesów. PIS jest nieprzewidywalny, mógłby głosować przeciw swemu miastu jak to robią działając przeciw Polsce i jej interesom na świecie!

  1. Krzysiek odpowiedz

   Jakie to interesy Polski na świecie PiS zaprzepaścił? Proszę wymienić choćby 2.

   1. Robert odpowiedz

    Zniszczenie sądownictwa, szkolnictwa, propagacja nacjonaliznu, kilkunastokrotne złamanie konstytucji, utrata wizerunku na swiecie (ustawa ipn, szczyt w warszawue) zlikwidowanie obronności, wymiecenie dobrych generałow, brak inwestycji zapowiadanych, strata milionow na hucpe smolenska, afery pzu, srebrna, skok, nbp…wymieniac dalej? Moge 🙂

  2. Daro odpowiedz

   Dość robienia ludziom wody z mózgu. I tak wcześniej czy później jako podatnicy zapłacimy za to że “miasto broni swoich interesów”
   Pytanie tylko jakich i czyich interesów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *