LEGIONOWO. Farma fotowoltaiczna w LEGIONOWIE przy ul. Kościuszki? Czy spółka PEC wykupi teren składu węgla?

2023-09-17 1:05:12

Z niepotwierdzonych jeszcze informacji wynika, że miejska spółka PEC zamierza utworzyć farmę fotowoltaiczną przy ul. Kościuszki. Teren, gdzie obecnie funkcjonuje skład węgla i gdzie miało powstać osiedle mieszkaniowe, miałby zostać odkupiony od spółdzielni Samopomoc Chłopska

Do redakcji wpłynęło zapytanie czytelnika: – „Czy prawdą jest, że spółka miejska PEC Legionowo kupuje nieruchomość od Gminnej Spółdzielni z Jabłonny przy Kościuszki w Legionowie za 8 milionów złotych?”.

Nikt nic nie wie…
Aby potwierdzić te informację, próbowaliśmy skontaktować się z z-cą prezydenta miasta Legionowo, a zarazem prezesem spółki PEC Legionowo, Markiem Pawlakiem, prezesem miejskiej spółki Nowa Energia Legionowo Leszkiem Sieszputowskim, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonnie Grażyną Połeć. Niestety telefony prezesów milczą. Nic na ten temat nie wiedział także rzecznik Miasta Legionowo, Kamil Stępkowski. Postanowiliśmy więc popytać w samej spółce PEC.

Farma fotowoltaiczna?
Osoba, która poprosiła nas o zachowanie anonimowości, poinformowała nas, że faktycznie PEC ma wykupić teren składów węgla przy ul. Kościuszki. Potwierdziła również podaną przez czytelnika cenę – 8 mln zł, za która nieruchomość miałaby trafić w ręce spółki. Najciekawszą informacja , jaką usłyszeliśmy miałoby być przeznaczenie tego terenu. Według informatora spółka miała by w tym miejscu, pomiędzy ul. Kościuszki i torami kolejowymi, zbudować farmę fotowoltaiczną.

Co z tunelem pod torami?
Przed wyborami samorządowymi w 2018 r. prezydenta miasta Roman Smogorzewski zapowiadał, że miasto zbuduje w tym miejscu, w rejonie ul. Krasińskiego, bezkolizyjną przeprawę przez tory. Najprawdopodobniej miał być to wiadukt. Po wyborach plany te zostały jednak zarzucone, a prezydent i wspierający go radni opowiadali się za budową w tym miejscu osiedla mieszkaniowego. Plan zagospodarowania przestrzennego, co prawda na to nie pozwala, ale w ramach specustawy deweloperskiej, potrzebna jest na to tylko zgoda radnych. Prezydent i radni nawet 2-krotnie wydawali takie zgody dwóm deweloperom. Przedsięwzięcie zablokowała jednak kolej.

Wszystkim zrobią dobrze
Od dłuższego czasu wiadomo, że Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Jabłonnie, która jest użytkownikiem wieczystym tego terenu (właścicielem jest miasto Legionowo), czyni usilne starania o jego sprzedaż. Plany te do tej pory nie udawały się. Ostatnio prezydent Smogorzewski wspominał, że teraz miasto, co może wydawać się nieco dziwne, rozważa jego zakup. A celem miałoby być przeznaczenie go na „jakieś rozwiązania komunikacyjne”.
Teraz może się okazać, że miasto zrobi to, ale nie własnymi rekami. Sukces może będzie miała także utworzona 4 lata temu spółka Nowa Energia Legionowo, bo do tej pory niczym szczególnym nie mogła się wykazać.

Karol Krawczyk

Komentarze

4 komentarze

 1. Emil odpowiedz

  Podwyżki za ciepło już sa i to horendalne. Przyjdzie czas żeby łysego wywieść na taczkach

 2. Dariusz Nowak odpowiedz

  Czyli możemy się pożegnać z rezerwą terenu pod budowę bezkolizyjnego przejazdu przez tory które było planowane w tym miejscu.
  Poza tym zakup takiej działki to jest rząd kilku, kilkunastu milionów, kiedy zwróci się taka inwestycja skoro sama działka może kosztować 8 mln, gdzie koszt instalacji ?

 3. ASDF odpowiedz

  Czyli obietnice przeprawy przez tory w tym miejscu to była ściema, jak zwykle?

 4. Victor odpowiedz

  Mają mieć kasę na farmę i grunt za miliony a wycofali się z modernizacji głównego ciepłociągu wzdłuż Olszankowej z braku kasy? Jaką prawdę objawi nam łysy geniusz? Czy znowu podwyżki za ciepło bo potrzebna kasa na nowy pomysł?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *