LEGIONOWO. Galeria Bukowiec zawieszona

2018-02-12 11:15:00

Galeria Bukowiec miała powstać na obszarze blisko 4 hektarów, w okolicach wiaduktu kolejowego w Legionowie. Z niepotwierdzonych informacji wynika, że budowa miała rozpocząć się w II kwartale 2018 r., a do użytku miała zostać oddana w I kwartale 2020 r. Jednakże na wniosek inwestora postępowanie związane z pozwoleniem na budowę zostało zawieszone


Przypomnijmy, że o budowie galerii na Bukowcu, zlokalizowanej przy torach kolejowych pod wiaduktem na drodze krajowej nr 61 mówi się od kilku lat. Początkowo galerię, niewiele mniejszą od warszawskiej Arkadii mieli budować Irlandczycy, ale z powodu kryzysu wstrzymano inwestycję. Do tej pory na przyszłym placu budowy nic się nie dzieje. Postępowanie w sprawie tzw. „Galerii Bukowiec” zostało zawieszone na wniosek inwestora, postanowieniem Starosty Legionowskiego w dniu 5 stycznia 2017 roku.

Inwestycyjne dzieje

W 2007 roku działkę pod galerię na miejskim przetargu wylicytowała za 22 mln zł Irlandzka Grupa Inwestycyjna. Jako inwestor projektu w oficjalnych dokumentach występuje spółka Baxley Investments należąca do spółek IGI Legionowo i RPDS Investments. Ta pierwsza jest powiązana z holenderską firmą Zinga Investment i irlandzką Conclusive Investments. RPDS Investments należy z kolei do cypryjskiej spółki Houseguard Trading Limited. Prezydent miasta Legionowo 12 lipca 2017 r. wydał decyzję w nr 74/17 o środowiskowych uwarunkowaniach dla przedsięwzięcia polegającego na budowie Zespołu Obiektów Handlowo-Usługowych „Galeria Legionowo”.

3 budynki

Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ramach przedsięwzięcia, zlokalizowanego między ulicami: Zegrzyńską, Szwajcarską i Wąską, inwestor zakładał wzniesienie trzech budynków: głównego budynku galerii handlowo-usługowej z supermarketem, kinem i basenem (ok. 51 tys. m2. powierzchni całkowitej), budynku tzw. parku handlowego (ok. 6 tys. m2. powierzchni całkowitej) oraz kilkukondygnacyjnego garażu na około 1,5 tys. aut. Inwestycja oszacowana na ok. 10 mln zł miałaby zostać w pełni sfinansowana przez właściciela przyszłej Galerii na legionowskim Bukowcu.

Problemy z drogami

W sierpniu 2017 r. grupa mieszkańców złożyła odwołanie od decyzji prezydenta miasta o środowiskowych uwarunkowaniach dla tej inwestycji. Powodem było uzyskanie informacji, że dojazdy do galerii mają przebiegać wyłącznie drogami osiedlowymi, które są do tego całkowicie niedostosowane, a nie jak do tej pory się mówiło odpowiednio rozbudowanymi „ślimakami” z legionowskiego wiaduktu.

Sąsiedztwo

Chciałoby się rzec, że „Galeria Bukowiec” ma bardzo dobrą lokalizację, bowiem w odległości ok. 400m znajduje się Centrum Komunikacyjne, a pół kilometra dalej znajduje się zespół mieszkalny Strużańska. Niestety w odległości ok. 400 m nadal powstaje Galeria Zegrzyńska, a w niedalekiej odległości niepowstałej jeszcze galerii znajduje się już Galeria Północna. Ponadto w najbliższych miesiącach powstać ma gigant zaraz za mostem północnym – Galeria Młociny. Nie zapominajmy również, że w Legionowie mamy już Gondolę, mówi się również o rozbudowie Maxima. Czas pokaże czy to dobra inwestycja.
KT.

Komentarze

11 komentarzy

 1. Zamenhoff odpowiedz

  Nareszcie się coś dzieje

 2. Ola odpowiedz

  Wyrównują teren, prace mają ruszyć w połowie grudnia, nareszcie…

 3. Tadek odpowiedz

  chyba ruszają z pracami….dziś kursowały wywrotki. W sumie mrozu nie ma, czemu nie budować?

 4. magda odpowiedz

  Galeria Gondola?Maxim? To chyba żart. To są galeryjki albo sklepiki, nie galerie. My chcemy powierzchnie sklepowe z prawdziwego zdarzenia, chcemy tu w swoim mieście iśc na zakupy, do kina, coś zjeść w fajnym miejscu. Teraz jeździmy do stolicy, każdy ma tam swoją ulubioną galerię, tracimy czas na dojazd. Czy w końcu miasto nam zapewni coś fajnego???

 5. Victor odpowiedz

  Ktokolwiek to kupi i cokolwiek wybuduje ( galeria, osiedle mieszkaniowe) to stanie przed tym samym, problemem: drogi dojazdowe. Od lat każdy inwestor kombinuje jak zrobić kasę na inwestycji natomiast problem kosztów dotyczących dróg dojazdowych przerzucić na samorząd. Wcale nie dziwię się ludziom na Piaskach, że nie chcą dojazdu do galerii przez osiedlowe uliczki. To byłoby chore. Do rozbudowy jest na 100 % wiadukt o estakady do galerii a tu chętnych brak. Ciekawy jestem kto pierwszy straci cierpliwość: inwestor? Inwestorzy? samorząd?

  1. Daro odpowiedz

   Jakiś czas temu widziałem plany “ślimaków” z wiaduktu które miały rozprowadzić ruch do planowanej galerii, Dlaczego nie zrealizowano tego planu a nawet pozwolono na budowę małej galerii tuż obok Biedronki w miejscu gdzie planowano zjazd ze ślimaka ????

 6. Tadek odpowiedz

  No ja nic z tego nie rozumiem….W bieżącym roku miały być trzy kina, w Maximie, Bukowcu i Gondoli. Gondola splajtowała, centrum do zamknięcia….Maxim miał budować od października….Nie widzę sprzętu koparek….I ten największy obiekt…od 11 lat ma powstać i cisza….To jakiś cichy sponsor prezydenta? Płaci corocznie 700 tys zł. podatku i nie buduje? Podejrzana sprawa

  1. Marek odpowiedz

   Gondola splajtowala? Jakos nie widac, zeby cokolwiek mialo tam sie zamknac, upasc

  2. Daro odpowiedz

   Jeżeli nie wiadomo o co chodzi to wiadomo że chodzi o pieniądze
   4 hektarowa działka w niemal samym centrum miasta które już teraz cierpi na deficyt działek budowlanych to niewyobrażalne wręcz pieniądze wspaniała lokata kapitału, takiego zysku nie da żaden bank

 7. Daro odpowiedz

  Założę się o duże pieniądze że już wkrótce jakiś deweloper wystąpi z wnioskiem o pozwolenie na budowę osiedla mieszkaniowego

 8. Kazik odpowiedz

  Myślę że jakby powstała to by wciągneła nosem te wszystkie pseudo galeryjki legionowskie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *