LEGIONOWO. Gdzie tu jeszcze coś wcisnąć…

2019-08-26 4:26:15

Dogęszczanie zabudowy nie omija oczywiście centrum miasta i wielkich osiedli mieszkaniowych: Jagiellońska i Sobieskiego. Biorą w tym udział deweloperzy, spółdzielnia mieszkaniowa (SML-W), a przede wszystkim władze miasta


Mimo, że Legionowo jest już najgęściej zaludnionym miastem w Polsce, nadal realizowane są nowe inwestycje. Niewątpliwie mają one niekorzystny wpływ na warunki życia dotychczasowych mieszkańców.

Zawsze kosztem zieleni

Zdaniem władz spółdzielni, dzięki nowej zabudowie mieszkańcy będą płacić mniejsze czynsze. Nowi lokatorzy oznaczają bowiem większe wpływy do kasy SML-W. Argumentują też, że spółdzielnia musi dziś płacić podatek od nieruchomości, które nie są w całości wykorzystane. A więc nowe bloki mają przynosić korzyść dotychczasowym mieszkańcom. Jednak korzyści te wydają się iluzoryczne. Każda nowa inwestycja, w tak zagęszczonym mieście, zawsze odbywa się kosztem drzew i terenów zielonych. A tych na wielkich legionowskich blokowiskach jest coraz mniej. Zaś podatek od nieruchomości, dzięki dogęszczeniom, może się zmniejszyć o sumy, wręcz niezauważalne dla pojedynczego lokatora.

Problemy z infrastrukturą

Nowe bloki chociaż zwykle mają już podziemne parkingi, to i tak zabierają przestrzeń. W efekcie ubywa także miejsc parkingowych dla mieszkańców bloków z lat 70-tych i 80-tych, które nie mają takich parkingów. I dlatego niektórzy z braku miejsca wjeżdżają na trawniki. Więcej ludzi i samochodów to kolejne problemy, na które nie jest przygotowana istniejąca infrastruktura osiedlowa taka jak place zabaw, skwery, obiekty sportowe, parkingi i sklepy. Przy zwiększonej liczbie mieszkańców, nie dla wszystkich jest wystarczy miejsca. A budowa nowej infrastruktury może być bardzo kosztowna, o ile w ogóle znajdzie się na nią miejsce.

Zapowiedzi kolejnych dogęszczeń

Władze miasta oraz SML-W wydają się być głuche na sygnały płynące od mieszkańców, a nawet na ich protesty. Wbrew nim rozpoczęto np. budowę bloku przy ul. Broniewskiego z 73 mieszkaniami. W trakcie realizacji oraz w planach są też kolejne spółdzielcze bloki. Bardzo intensywnie zagęszcza się zabudowa w rejonie ul. Ogrodowej, gdzie niedawno powstały 3 nowe budynki. Kolejne zapowiadane lokalizacje to: blok przy ul. Norwida, na tyłach MOK-u, oraz blok przy ul. Ogrodowej, na tyłach Urzędu Skarbowego. Na tym nie kończą się jednak plany SML-W dotyczące zagęszczania zabudowy osiedla. W dalszej perspektywie możliwe jest powstanie nowych wielorodzinnych budynków przy ul. Piłsudskiego, niedaleko skrzyżowania z ul. Sobieskiego oraz przy ul. Królowej Jadwigi i ul. Kazimierza Wielkiego.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

1 komentarz

  1. Daro odpowiedz

    A gdzie podziały się posty od “mieszkańców” w których ci ostatni domagali się budowy kolejnych bloków argumentując to “rozwojem” Legionowa. Kochani przecież jeszcze niedawno pisaliście że w Legionowo potrzebuje nowych mieszkańców, nowych bloków, Nikt inny jak tylko wy przekonywaliście że z nowymi blokami będą się rozwijać handel, usługi, domagaliście się wyburzenia starych społemowskich blaszaków i postawieniu w tym miejscu kolejnych bloków bo “marketów w Legionowie mamy dużo”, pisaliście że w Legionowie nie trzeba zieleni bo “zieleń mamy w Zegrzu”, przeszkadzały wam chaszcze” w pobliżu Urzędu Skarbowego które to chaszcze trzeba zagospodarować, czym oczywiście poprzez postawienie nowego bloku,przeszkadzały wam “slumsy” na Kościuszki w miejscu składu węgla który trzeba “zagospodarować” a jakże poprzez wybudowanie 7 blokowego osiedla. Oprócz Legionowa nie spotkałem się jeszcze z taką prostacką propagandą aby sami “mieszkańcy” żądali zabetonowania swojego miasta

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *