LEGIONOWO. Grożą zablokowaniem tunelu – żądają zakazu ruchu ciężarówek

2020-09-18 4:08:17

Do protestu mieszkańców al. Legionów i al. Róż dołączyli mieszkańcy ulicy Krakowskiej. Z powodu nadmiernego hałasu, spalin i drgań chcą wprowadzenia, na drodze prowadzącej do tunelu, zakazu ruchu dla samochodów powyżej 3,5 tony


Protesty mieszkańców z okolic tunelu na Przystanku trwają od kilku lat. Zaraz po otwarciu tunelu w 2015 r, okazało się, że obietnice rządzących miastem były bez pokrycia. Obiecywano im bowiem, że nowa przeprawa przez tory kolejowe dla samochodów nie będzie dla nich uciążliwa. Rzeczywistość okazała się zupełnie inna.

Nie da się żyć

Mieszkańcy ulic prowadzących do tunelu po obu stronach torów skarżą się nie tylko z powodu hałasu. Trwający całą dobę, nadmierny ruch samochodów, powoduje również inne uciążliwości jak: smród spalin, drgania budynków oraz brak bezpieczeństwa podczas wychodzenia z domu oraz włączania się do ruchu. Twierdzą, że w takich warunkach nie da się żyć. Ich zastrzeżenia potwierdzają także ekspertyzy, które wskazują na przekroczenia dopuszczalnych norm hałasu. Badania przeprowadzone przez Inspekcję Ochrony Środowiska wykazały, że drogą prowadzącą do tunelu – al. Legionów przejeżdża na dobę ponad 19 tys. pojazdów, w tym 456 samochodów ciężarowych. Daje to ponad 800 pojazdów na godzinę i ponad 13 pojazdów na minutę. Nic więc dziwnego, że mieszkańcy okolicznych domów mają już tego dość.

Muszą ograniczyć hałas

Dotychczasowe działania mieszkańców po stronie III Parceli w końcu przyniosły jakiś efekt. Starosta Legionowski 25 czerwca br. wydał decyzję, w której zobowiązał Zarząd Powiatu do wdrożenia działań, które ograniczą oddziaływanie drogi na pobliską zabudowę mieszkalną pod względem emisji hałasu. Chodzi o odcinek al. Róż od tunelu do ronda na skrzyżowaniu z Al. Legionów oraz odcinek Al. Legionów od tego ronda do ronda na skrzyżowaniu Al. Legionów z ul. Cynkową. Zlikwidowanie problemu nadmiernego hałasu ma nastąpić do 30 marca 2021 r., ponieważ taki termin wyznaczono w decyzji. Najbardziej prawdopodobne rozwiązania, które mogą zostać tam wprowadzone, to budowa ekranów akustycznych lub wprowadzenie ograniczeń w ruchu pojazdów, w tym przede wszystkim samochodów ciężarowych, na które najbardziej uskarżają się mieszkańcy.

Petycja do Starosty

Swoje działania zintensyfikowali również mieszkańcy ul. Krakowskiej, znajdującej się po drugiej stronie tunelu. W ostatnich dniach do Starosty Legionowskiego trafiła podpisana przez kilkadziesiąt osób petycja, w której mieszkańcy ul. Krakowskiej żądają natychmiastowego wprowadzenia całkowitego zakazu ruchu dla samochodów o tonażu powyżej 3,5 tony oraz ograniczenia prędkości dla pozostałych pojazdów. Warto przypomnieć, że ponad rok temu starostwo wprowadziło już podobny zakaz i spowodował on oczekiwane przez mieszkańców efekty. Ruch samochodowy, a co za tym idzie także hałas wówczas znacznie się zmniejszyły. Niestety trwało to tylko kilka dni. Później kierowcy wozów asenizacyjnych i betoniarek otrzymali pozwolenia na przejazd tunelem i wkrótce sytuacja wróciła do stanu poprzedniego. Czy podobnie będzie i tym razem?

Możliwa blokada tunelu

W swojej petycji mieszkańcy ul. Krakowskiej piszą, że po uruchomieniu tunelu, nie mogą normalnie żyć z powodu uciążliwości tej inwestycji. Przypominają też, że władze podczas konsultacji w 2010 r., przed powstaniem tunelu, zapewniały ich, że natężenie ruchu i hałas na ul. Krakowskiej nie wzrosną. Ponadto obiecywano im, iż w ciągu 3 lat ma powstać kolejna przeprawa przez tory, na przedłużeniu ul. 3-ego Maja, która miała odciążyć ul. Krakowską. Obietnice te nie zostały jednak zrealizowane.
Z informacji jakie uzyskaliśmy podczas rozmów z osobami mieszkającymi przy trasie prowadzącej przez tunel wynika, że są oni gotowi na bardziej radykalne kroki. O ile oczywiście ich wystąpienie nie przyniesie rezultatu. Mieszkańcy ci gotowi są nawet, w ramach protestu, do zablokowania tunelu. Z naszych informacji wynika, że może do tego dojść już w październiku br. Blokada tunelu miałaby nastąpić najprawdopodobniej w piątek po południu, kiedy ruch pojazdów w okolicach tunelu jest największy.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

7 komentarzy

 1. tomek odpowiedz

  A niech protestują.Tylko bez fuszerki i bez odpoczynku 24H na dobę.Miasteczko namiotowe można by zbudować ale myślę że ci co najgłośniej protestują na to nie pójdą a szkoda:( Nawet zasypać ten tunel i nasadzić śrubokrętów lub kombinerek.Tylko skutecznie zasypać żeby ci co protestują i mieszkają od strony cmentarza też sobie jeździli powiedzmy przez wiadukt w Legionowie lub Chotomowie.Jak ruch szedł przez stary przejazd to mieli spokój to teraz im się wyrównuje.Przeprowadzić się na Parkową i będziecie mieli spokój.Zaraz się okaże że pociągi za często i za głośno jeżdżą.To po cholerę tu mieszkacie jak wszystko przeszkadza?????Przeprowadzić się a nie utyskiwać na wszystko i wszystkich.44 lata mieszkam w Legionowie i nie w spokojnej okolic.Z jednej strony DK61 obok Sowińskiego autobusy,ciężarówki,auta osobowe jeżdżą całą dobę i nie płaczę że mi głośno.Puszcza Kampinoska nie daleko i czeka na koneserów ciszy ale obawiam się że tam też wszystkim nie dogodzi.A to Łosie za głośno łażą.A to dziki za głośno ryją.Las szumi też za głośno.Same niedogodności.

 2. tomek odpowiedz

  A niech protestują.Dla mnie mogą łazić 24h na dobę.Nawet zasypać ten tunel i nasadzić śrubokrętów lub kombinerek.Tylko skutecznie zasypać żeby ci co protestują i mieszkają od strony cmentarza też sobie jeździli powiedzmy przez wiadukt w Legionowie lub Chotomowie.Jak ruch szedł przez stary przejazd to mieli spokój to teraz im się wyrównuje.Przeprowadzić się na Parkową i będziecie mieli spokój.Zaraz się okaże że pociągi za często i za głośno jeżdżą.To po cholerę tu mieszkacie jak wszystko przeszkadza?????Przeprowadzić się a nie utyskiwać na wszystko i wszystkich.44 lata mieszkam w Legionowie i nie w spokojnej okolic.Z jednej strony DK61 obok Sowińskiego autobusy,ciężarówki,auta osobowe jeżdżą całą dobę i nie płaczę że mi głośno.Puszcza Kampinoska nie daleko i czeka na koneserów ciszy.

 3. Przystanek odpowiedz

  Wystarczą 2 radary i nie będą jeździć 100 km/h. Będzie i ciszej i mniej spalin. Policja powinna wyłapać podrasowane silniki samochodów i motocykli.

 4. stojacy w korku odpowiedz

  smogo to nieudacznik, pamietacie jak latał co kadencja po wiadukcie razem z Jasiem który obiecywał tez bardzo wiele,……..bez żalu wywalic na zbity r……..

 5. Karol odpowiedz

  Niech blokują, nie ma innego wyjścia!!!!!! Inaczej nic nie wywalczą i nie powstaną nowe przeprawy. Smogorzewski jak nie będzie miał przysłowiowego noża na gardle, to nic w tej sprawie nie zrobi. Tak jak nic nie zrobił w sprawie przepraw przez tory w ciągu ostatnich 18 lat

  1. Victor odpowiedz

   Odczuję blokadę bo jeżdżę tunelem. Ale uważam że ludzie mają rację, Romek i wydymał. Nie ma innej metody niż totalny protest.

 6. tsolidarni odpowiedz

  bez protestu w piatek korek od tunelu do Warszawskiej, ludzie na co wy czekacie romus jak pie… tak bedzie pie,,,,, trzeba go za burte, ruszcie tyłki ale najpierw głowami

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *