LEGIONOWO. Igraszki z TUNELEM

2021-12-16 10:48:04

Budowa tunelu na legionowskim Bukowcu miała rozpocząć się w sierpniu, a potem listopadzie 2021 r. Nic takiego się nie wydarzyło. Jednak według ratusza inwestycja idzie zgodnie z planem. Jednocześnie zaczęły docierać do nas coraz dziwniejsze informacje…


W kwietniu 2021 r. wykonawca tunelu, firma Intop, złożyła do prezydenta Miasta Legionowo wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach inwestycji, czyli tzw. decyzji środowiskowej. Jednak po otrzymaniu opinii Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie (RDOŚ), Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Legionowie (Sanepid) oraz PKP, które wskazywały na konieczność wykonania tzw. raportu oddziaływania inwestycji na środowisko, wniosek ten został wycofany, a prezydent umorzył postępowanie.

Próbują obejść przepisy?

Nie wiedzieliśmy jak to rozumieć, a władze oprócz stwierdzeń, że wszystko jest zgodnie z harmonogramem nie chciały udzielać informacji. Obecnie dotarliśmy jednak do dokumentów, które wskazują, że władze być może próbują obejść obowiązujące przepisy. Pomimo, że wszczęte wcześniej postępowanie ws. decyzji środowiskowej jeszcze się nie zakończyło (umorzenie zostało zaskarżone). Nasze władze zmieniły samą nazwę przedsięwzięcia, którym jest budowa tunelu. I złożyły nowy wniosek o wydanie decyzji środowiskowej. Tym razem jednak prezydent, który de facto sam (za pośrednictwem pełnomocnika) złożył do siebie wniosek o wydanie decyzji, nie występował do nikogo o opinię. A jednocześnie odmówił wszczęcia w tej sprawie postępowania, uznając, że decyzja środowiskowa nie jest w przypadku takich inwestycji wymagana.

Idą na skróty?

Następnie w połowie września 2021 r. wykonawca tunelu, tak jakby nigdy nic, wystąpił do starosty legionowskiego o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej polegającej na budowie tunelu. Teoretycznie, po zmianie nazwy, miałaby to być całkiem inna, nowa inwestycja. Według osób, które chcą zachować anonimowość, zmiana tej nazwy miała spowodować, że nie będzie trzeba wykonywać raportu oddziaływania inwestycji na środowisko. Sprawa wyszła jednak na jaw i zainteresował się nią RDOŚ, który wcześniej opiniował decyzję środowiskową i stwierdził konieczność wykonania takiego raportu. Teraz być może, właśnie z powodu tych dziwnych manipulacji, sprawa budowy tunelu na Bukowcu ugrzęźnie na dobre.

KOMENTARZ
Zachowanie władz miasta w tej sprawie jest zadziwiające. Najpierw prezydent nieskutecznie umorzył postępowanie, a potem w tej samej sprawie, złożył wniosek sam do siebie. Za drugim razem, odmówił nadania dalszego biegu własnemu wnioskowi i  uznał, że sprawa jest już załatwiona. W międzyczasie bowiem zmienił nazwę inwestycji i liczył, że inni się nie zorientują, iż sprawa jest nadal rozpatrywana przez organ odwoławczy.

Oby dziwne kombinacje władz nie wyszły nam wszystkim bokiem. I żeby nie skończyło się tak jak w przypadku Centrum Komunikacyjnego, które w efekcie kosztowało dużo drożej, którego budowa się przeciągnęła i z powodu którego miasto może jeszcze zapłacić gigantyczne odszkodowanie.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

3 komentarze

 1. działkowiec odpowiedz

  ilez to juzlat ciagnie sie ta sprawa, przypomina mi to budowę drogi krajowej i szpitala, Dajcie spokój jak nie Rysio to inna p….i ciagle duzo szumu i wiatru a budowy jak nima tak nima, jedynie co wychodzi to budowa bloków

 2. ZwykłaGangsterka odpowiedz

  Dla mnie bardziej pod przekroczenie uprawnień podpada ta zmiana nazwy czy tytułu tej inwestycji. Wiedział, że w sprawie trwa nadal procedura odwoławcza i dlatego zmienił nazwę żeby udawać, że to jest nowa inwestycja i w ten sposób obejść obowiązujące prawo

 3. Janek odpowiedz

  Nie wiem czy to bardziej kpina czy bardziej kryminał. Prezydent wystąpił sam do siebie o wydanie decyzji, a potem stwierdził, że wystąpienie to nie miało sensu.
  Jak w ogóle można wydawać samemu decyzje we własnej sprawie i wbrew wszelkim opiniom uznać, że nie trzeba robić raportu oddziaływania na środowisko? Przecież to jest złamanie wszelkich procedur

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *