LEGIONOWO. Iluminacje – dlaczego tu, a nie tam?

2016-01-23 12:34:30

Wzorem lat ubiegłych iluminacje świąteczne zawisły na 185 latarniach i do 2 lutego będą cieszyły swym wyglądem mieszkańców Legionowa. Dekoracja ulic odbywa się wedle corocznego schematu, a na chwilę obecną jej koszty to 141 tys. zł. Mieszkańcy zgłaszają jednak wątpliwości, co do jej rozmieszczania…

Już kilku czytelników zwróciło uwagę, że niektóre ulice miasta są co roku dekorowane, a pozostałe przez władze lokalne jakby „zapomniane”. Jeden zwrócił nawet uwagę na fakt, że cztery główne ulice Legionowa, tj. DK 61, Jagiellońska, Sobieskiego i Krakowska są co roku pomijane, a cała dzielnica PKP Przystanek nie miała świecących, miejskich dekoracji. Inny dopytywał, dlaczego np. ul. Norwida jest przystrajana, a już jej przedłużenie, czyli Słowackiego nie została ozdobiona? Z czego to wynika? Postanowiliśmy zapytać.

Schemat co roku podobny

Jak tłumaczy ratusz, schemat dekoracji jest co roku podobny. Na ulicach Sowińskiego, Norwida, 3-go Maja, Piłsudskiego, Siwińskiego, oraz Al. Sybiraków zawieszane są duże ozdoby, natomiast na rondach Husarska i Piłsudskiego – małe, różnokolorowe dekoracje na lataniach. Łącznie 185 słupów oświetleniowych posiada świąteczne ozdoby. Oprócz dekoracji ulic, jak co roku został ozdobiony teren przy Urzędzie Miasta, skwer ks. J. Popiełuszki, oraz Rynek. Zaś w Parku Zdrowia stanęła bombka o śr. 300 cm, 2 bramy świetlne, 8 ozdób słupowych oraz została ozdobiona tężnia. – Iluminacje są montowane na należących do miasta latarniach, dostosowanych do montażu dodatkowych elementów oświetlenia – wyjaśnia Tamara Mytkowska, rzecznik prasowy Urząd Miasta Legionowo. Podobno żadna miejska latarnia przystosowana do montażu dodatkowych elementów oświetlenia nie została pominięta. Natomiast główne arterie w mieście, jak chociażby ul. Jagiellońska, Sobieskiego i Krakowska są drogami powiatowymi, a starostwo nie ma w zwyczaju przyozdabiać w świąteczne elementy swych latarni. Podobnie rzecz się ma z DK 61, która należy do GDDKiA.

Ładne, choć kosztowne

Miejskie dekoracje będą oświetlać Legionowo już tylko do 2 lutego, a więc czasu, aby je podziwiać zostało niewiele. Natomiast z relacji wielu mieszkańców wynika, że świąteczne iluminacje się podobają. Pytali też niektórzy, ile to podatników kosztuje. – Na tę chwilę naprawa, montaż i nowe ozdoby to koszt blisko 141 tys. zł – wyjaśnia Tamara Mytkowska. Warto nadmienić, iż w 2014 roku również zostało przyozdobionych 185 latarni w iluminacje świąteczne. Natomiast za przechowanie, naprawę i montaż wszystkich dekoracji miasto wówczas wydało 55 tys. zł. Do tego należy wliczyć i inne koszty, jak choćby koszt dokupionych elementów w wysokości 26 tys. zł, czy też zużycie energii za którą miasto wydało 4 tys. zł netto.

DB

Fot. UM Legionowo, DB

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *