LEGIONOWO. Interes dewelopera ważniejszy niż potrzeby mieszkańców

2020-10-22 7:30:02

Choć uchwała raz już została odrzucona, tym razem większość radnych rady miasta Legionowo była „za” budową nowego bloku na os. Piaski. Problem w tym, że na osiedlu jak i w mieście nowy blok to ostatnia rzecz, której nam potrzeba


Stało się to, o czym niektórzy mieszkańcy osiedla Piaski mówili już od dawna. Kiedy kilka lat temu pojawiła się informacja, że na osiedlu Piaski obok wiaduktu na działce po byłym klubie garnizonowym będą budować blok, część mieszkańców traktowała to jako żart. Wąska działka, bliskość wiaduktu i parkingu wielopoziomowego oraz zapisy planu zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu miasta, skutecznie taką inwestycję wykluczały. Pierwsza próba uzyskania pozwolenia na budowę skończyła się dla inwestora porażką. Starostwo powiatowe nie wyraziło zgody na lokalizację bloku na tej działce. Nie pomogły również odwołania do wojewody.

Jednak jak widać dla chcącego nic trudnego

Po kilku latach inwestor wrócił ze swoim pomysłem budowy bloku i teraz wykorzystał w tym celu zapisy ustawy z dnia 5 lipca 2018 r. o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. Wykorzystując tę ustawę inwestor firma Laterion z Nowego Dworu Mazowieckiego wystąpiła do prezydenta z wnioskiem o lokalizację w tym miejscu bloku z 64 mieszkaniami w większości jedno i dwu pokojowymi. Nie będę wracał do procedowania przygotowanej przez prezydenta uchwały na sierpniowej sesji, kiedy to rada nie wyraziła zgody na realizację inwestycji. Taki przebieg głosowania zaskoczył prezydenta, który nie mógł na takie zachowanie swoich radnych wówczas zdecydowanie zareagować, ponieważ nie był obecny podczas sierpniowej sesji rady miasta. Ale od czego ma się zespół radców prawnych. Ci przeanalizowali zaistniałą sytuację i poradzili, żeby taką uchwałę głosować jeszcze raz. Tym razem problem był z tym, kto ma przygotować uchwałę odmawiającą lokalizację inwestycji. Dlatego widząc nieudolność władz miasta prawdopodobnie celową, w przygotowaniu uchwały odmawiającej inwestorowi budowy bloku na działce przy wiadukcie przygotowałem wspólnie z kolegami ze stowarzyszenia NMNS własny projekt uchwały. W tym projekcie realizując zapisy ustawy odnieśliśmy się do stanu zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych na terenie gminy, oraz potrzeb i możliwości rozwoju gminy wynikające z ustaleń studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy.

Dlaczego byłem przeciw budowie tego bloku?

Mieszkam w tej okolicy i wiem jakiej wielkości jest to działka. Legionowo to najgęściej zaludnione miasto w Polsce, jak wynika z danych GUS za rok 2019 na 1 km2 przypada tu prawie 4000 mieszkańców. Dlatego uważam, że nie można budować nowych bloków i budynków mieszkalnych za wszelką cenę i w każdym miejscu. Należy brać pod uwagę również potrzeby i oczekiwania obecnych, jak i przyszłych mieszkańców dotyczące infrastruktury towarzyszącej. Dlaczego wiec radni i prezydent byli za budową tego bloku? Czyżby ważniejszy dla nich od potrzeb mieszkańców był interes dewelopera. Przecież na etapie rozpatrywania tych uchwał nie przedstawiono radnym aktualnego stanu potrzeb mieszkaniowych w gminie. Że takich potrzeb nie ma, udowodniliśmy w uzasadnieniu do uchwały. Kiedy w ostatnich latach, miasto Legionowo budowało mieszkania, ich sprzedaż w pierwszym podejściu nie znalazła nabywców pomimo tego, że ich cena wyjściowa była i tak niższa niż ceny rynkowe podobnych mieszkań w naszym mieście. Z spośród wybudowanych przez miasto w ostatnich latach 188 lokali mieszkalnych dopiero w II przetargu sprzedano 78 lokali, a pozostałe mieszkania sprzedano w rokowaniach. Trzeba również dodać, że wartość tych lokali mieszkalnych w rokowaniach była obniżona do 40%. Obserwując ponadto aktualną sytuację na rynku mieszkaniowym, można wręcz powiedzieć, że Legionowo na wystarczającym poziomie zabezpiecza potrzeby mieszkaniowe w zakresie budownictwa komercyjnego. Oczywiście potrzebujemy mieszkań socjalnych i komunalnych, bo na te mieszkania istnieje kolejka oczekujących.

Potrzebne wszystko, ale nie nowy blok

Ponadto na osiedlu Piaski znajduje się szkoła podstawowa, która już dzisiaj jest przepełniona przez co część dzieci z osiedla Piaski musi uczęszczać do szkoły zlokalizowanej po drugiej stronie torów, będąc tym samym narażona na niebezpieczeństwo związane z ich pokonywaniem. Legionowo jest miastem, które bardzo często po intensywnych opadach deszczu boryka się problemem zalewania ulic i podwórek mieszkańców. Dotyczy to również tunelu zlokalizowanego pod torami kolejowymi przy dworcu kolejowym w Legionowie. Wybudowanie kolejnego bloku w Legionowie i zabetonowanie kolejnej przestrzeni przyczyni się do pogorszenia obecnej sytuacji w tym zakresie. 28 kilometrowa legionowska kanalizacja deszczowa już dzisiaj jest niewydolna, co powoduje zalewanie wielu ulic w różnych częściach miasta. Dlatego też należałoby w pierwszej kolejności usprawnić oraz przebudować sieć kanalizacji deszczowej, a nie przystępować do budowy kolejnego bloku, który dodatkowo ją obciąży oraz przyczyni się do dalszego pogorszenia jej wydolności.

Potrzebna jest lepsza komunikacja

Legionowo to również miasto, które boryka się z problemem niewydolnej komunikacji miejskiej, a szczególnie z połączeniami z Warszawą. Większość mieszkańców Legionowa pracuje w stolicy, dlatego też codziennie musi tam dotrzeć. Ilość pociągów SKM oraz KM w kierunku Warszawy w godzinach szczytu jest niewystarczająca. Spółka PKP wielokrotnie wskazywała, iż nie ma możliwości zwiększenia ilości składów pociągów z uwagi na to, że perony na stacji PKP w Legionowie są zbyt krótkie, a ich rozbudowę uniemożliwia istniejący układ torów kolejowych. Należy zwrócić uwagę na to, iż istniejący układ drogowo-uliczny w Legionowie obciążony jest obecnie do granic możliwości, o czym świadczą nieustanne korki na drodze krajowej 61, jak również na drodze wojewódzkiej nr 632. Ponadto Legionowo już dzisiaj boryka się wieloma problemami związanymi z układem drogowym i zbyt małą liczbą bezkolizyjnych przejazdów i przejść przez tory kolejowe. Niewystarczająca ilość miejsc parkingowych na terenie miasta powoduje, że już obecnie w Legionowe występują problemy z parkowaniem pojazdów w centrum miasta, jak również na terenie osiedli mieszkaniowych. Skutkiem takiej sytuacji jest to, że auta parkowane są często na chodnikach, utrudniając przemieszczanie się po nich. Już obecnie tereny zabudowane zajmują 90% powierzchni miasta zaś tereny leśne to jedynie tylko ok 10% powierzchni.

Znowu zwyciężył interes dewelopera

Dlatego mając na uwadze wszystkie przywołane wyżej argumenty, głosowałem za uchwałą odmawiającą ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej na tej działce. Uważam, że wybudowanie kolejnego bloku przyczyni się do wzrostu zaludnienia miasta oraz pogorszenia warunków do życia dla jego obecnych mieszkańców, jak również osób, które zamieszkają w nowym bloku. Szkoda, że radni wspierający prezydenta woleli dostrzec interes dewelopera, a nie potrzeby obecnych mieszkańców. Szkoda, że jedynym z najważniejszych argumentów prezydenta było stwierdzenie, iż miasto potrzebuje nowych mieszkańców, a blok będzie zlokalizowany blisko stacji kolejowej, więc to dobra lokalizacja. 64 małe jedno i dwupokojowe mieszkania to zdecydowanie łatwy sposób na szybki wynajem. Ale ci mieszkańcy nie będą wiązać się z naszym miastem i z naszym osiedlem. Dla nich to będzie prawdopodobnie jedynie miejsce do spania. Ponadto niektórzy radni radzili obecnym mieszkańcom, że jak się komuś nie podoba to może się wyprowadzić z Legionowa. Padły również argumenty, że radni mieszkają już na takich zabetonowanych osiedlach i się nie skarżą, tak więc inni również nie powinni narzekać. Mocne argumenty „za”. Szkoda, że po raz kolejny zwyciężył interes dewelopera, a nie potrzeby mieszkańców.

Mirosław Grabowski Radny Rady Miasta
Nasze Miasto Nasze Sprawy

Komentarze

6 komentarzy

 1. Romano Prodi odpowiedz

  Oczywiście jak zwykle prezydent i jego ludzie robią wszystko bezinteresownie w imieniu deweloperów. Taką mają słabość do nich, większą niż do mieszkańców. Legionowski kult deweloperki i mistrz tego zakonu Roman są prekursorami na skalę światową tego trendu światopoglądowego.
  Kochani Legionowianie nie marudźcie, sami sobie zgotowaliście ten los, głosujcie na mistrza tego zakonu do końca świata i o jeden dzień dłużej. Nie jest mi was żal, macie dokładnie to co sami chcieliście.

 2. AGNIESZKA odpowiedz

  W rzeczywistości, jeżeli developer wybuduje ten blok, to nie będzie blok mieszkalny tylko hotel robotniczy. Nikt normalnie myślący nie kupi w takim miejscu mieszkania do życia dla swojej rodziny. Małe mieszkania pójdą pod wynajem i zacznie się horror. Zakrapiane imprezy, bójki i burdelisko. Blok szybko będzie niszczał. Policja będzie w tym bloku codziennie interweniowała. Obym się myliła.

 3. Sąsiad odpowiedz

  Smutna prawda o rządzącej większości.

  A mieszkańcy jak te barany wybierają tych ludzi na kolejne kadencje.

  1. Victor odpowiedz

   Prawda : SUPER BARANY

  2. Krzysiek odpowiedz

   Do tego warto zadac sobie pytanie, czy powodem nie mogącego powstać przez lata szpitala, byl konflikt prywatnego interesu prezydenta?

   1. Victor odpowiedz

    Krzysiu, Romcio jeśli czegoś się dotknie tak u Midasa musi się to zamienić w złoto. Widocznie na szpitalu nie mógl zarobić dlatego to olał

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *