LEGIONOWO – JABŁONNA. Podzielniki podzielą koszty?

2015-11-13 8:20:13

SML-W testuje w jednym z bloków na osiedlu Sobieskiego w Legionowie podzielniki kosztów ciepła. Jeśli przyniosą oszczędności, to planowana jest ich instalacja we wszystkich mieszkaniach spółdzielczych bloków. Tymczasem może się okazać, że zamiast niższych rachunków, lokatorzy będą musieli dopłacać…

 

Obecnie jest tak, że koszt ogrzewania zależy od metrażu mieszkania. Im większy lokal, tym rachunki za centralne są wyższe. Bez względu na to, czy ktoś przykręca kurki, czy też grzeje na potęgę. Tak zapewne będzie do czasu, dopóki nie wprowadzone zostaną podzielniki kosztów ciepła. Dzięki nim obciążanie rachunkami za zużyte ciepło ma być sprawiedliwsze, a same koszty mają być niższe.

Testują na Sobieskiego

Legionowska Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa właśnie testuje podzielniki kosztów ciepła polskiej marki „Apator”. Urządzenia są zamontowane na grzejnikach w mieszkaniach jednego z bloków na osiedlu Sobieskiego. Testowane podzielniki mierzą zarówno temperaturę grzejnika, jak i temperaturę pokojową. Posiadają wbudowany portal radiowy, dzięki któremu można będzie zdalnie je odczytywać. – Każdy z naszych klientów będzie mógł za pomocą internetu zdalnie podejrzeć, jaki procent kosztów całego budynku przyjmuje jego lokal – zapowiada Szymon Rosiak. Urządzenia testowo będą pracować przez cały najbliższy sezon grzewczy, tj. od połowy listopada br., aż do maja 2016 roku. Producent obiecuje, że system przyniesie minimum 15 proc. oszczędności związanych z dotychczasowymi kosztami centralnego ogrzewania. Jeśli tak się stanie, to być może SML-W zacznie montować tego typu urządzenia na grzejnikach we wszystkich mieszkaniach zasobów spółdzielni.

Liczniki za drogie

Jednak najważniejszą przesłanką, która skłania legionowską spółdzielnię do montażu podzielników, jest unijna dyrektywa, która zobowiązuje wszystkich właścicieli i zarządców budynków wielorodzinnych do montażu liczników ciepła, lub podzielników kosztów ciepła do końca 2016 roku. – Polska jak na razie nie przyjęła systemu prawnego tej dyrektywy, ale należy zakładać, że być może to zrobi. Dlatego musimy być przygotowani na to, że wróci do nas problem montażu podzielników – przestrzega Szymon Rosiak. Zatem w nieodległym czasie podzielniki ciepła mogą okazać się koniecznością w budynkach SML-W. Jak zaznaczył prezes, spółdzielnia na pewno nie narazi się na płacenie wysokich kar finansowych z tytułu ich braku. Natomiast z całą pewnością odpada możliwość instalacji liczników ciepła, ponieważ ich koszt na jedno mieszkanie wyniósłby nawet 30 tys. złotych z powodu konieczności przebudowy instalacji centralnego ogrzewania w całym bloku.

Zużywasz mniej, płacisz więcej

Montaż podzielników kosztów ciepła na grzejnikach w założeniu ma przynieść obniżenie kosztów centralnego ogrzewania. Niestety, w przeciwieństwie do prądu, gazu, czy też wody, zużycia ciepła nie da się tak łatwo wyliczyć. – Istnieje zagrożenie, że jak zaczniemy oszczędzać i spadnie nam zapotrzebowanie na ciepło, to wzrosną nam ceny. Zrobiliśmy analizę. Od 2000 roku zmniejszyliśmy moc zamówioną o 30 proc., o 100 tys. giga dżuli zużyliśmy mniej ciepła, a płacimy nawet więcej. Bo system w kraju jest taki, że cena regulowana jest przez Urząd Regulacji Energetyki – przestrzegł Szymon Rosiak. Wystarczy wspomnieć, że przed 15 laty SML-W za giga dżula płaciło 32 zł, a teraz ponad 60. Nawet w Warszawie stawka jest teraz mniejsza o ponad 20 zł. – Na jednym z zebrań padła propozycja, aby odłączać się sukcesywnie od PEC-u i przechodzić na paliwo gazowe, ale sytuacja polityczna i szerszego rynku jest taka, że nic nie wskazuje na to, że ceny gazu nie będą rosły – przyznał Szymon Rosiak.

DARIUSZ BURCZYŃSKI

d.burczynski@toiowo.eu

Komentarze

2 komentarze

  1. Jacek odpowiedz

    Niech sobie Rosiak Podzielnik na bani zainstaluje wszyscy wiedza ze znowu chodzi o wypompowianie kasiory ze spółdzielców. Co innego pilotaż gdzie wszyscy w nim uczestniczą , a co innego zycie gdzie faktycznie dochodzi do tego ze ludzie siedza w zimnych pomieszczeniach a frajer który ma normalnie odkręcone kaloryfery będzie bulił za wszystkich

  2. Spoldzielca odpowiedz

    Nigdy w życiu nie dajmy sobie zamontować żadnych podzielników. Miałem mieszkanie do tej pory w spóldzielni gdzie zamontowali podzielniki. Wszyscy chcą oszczedzac, sasiedzi siedzą w dwoch swetrach z zakreconymi grzejnikami. Ty dogrzewasz ich bo masz zimne sciany i placisz podwojnie. Jak ludzie zaczynaja oszczedzac to zaraz plesn i grzyb się pojawia w budynkach. Najwieksza zaleta przeprowadzi do SMLW bylo to ze nareszcie nie ma zadnych podzielników i nawet przy zakreconych kaloryferach mam dosyc cieplo w mieszkaniu bo ludzie dookola nie oszczedzaja w takim stopniu jak przy podzielnikach.

    NIGDY WIECEJ PODZIELNIKÓW!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *