Facebook


LEGIONOWO. Jak smog wpływa na zdrowie – zbadają lekarze

2016-11-29 11:47:07

Specjaliści z z Wojskowego Instytutu Medycznego i Politechniki Warszawskiej mają zbadać jak zanieczyszczenie powietrza wpływa na zdrowie mieszkańców Legionowa. Badania 100 ochotników mają potrwać 3 lata.

O tym, że o Legionowie ironicznie mówi się SMOGolandia powszechnie wiadomo. Z jednej strony jest to zasługa Prezydenta miasta Romana SMOGorzewskiego. Z drugiej strony chodzi po prostu o zanieczyszczone powietrze. Ekolodzy, jak i lekarze biją na alarm! 13 października Legionowo pobiło niechlubny rekord Europy jeśli chodzi o stężenie śmiercionośnego pyłu PM 2,5 w powietrzu.

Rekordowe zanieczyszczenie
Jednak 8 listopada stężenie pyłu PM 2,5 w Legionowie wyniosło 596 i było przeszło dwukrotnie wyższe od tego rekordowego. Poziom zanieczyszczenia wynosił średnio 83 mikrogramy na metr sześcienny. Powiatowy inspektorat ochrony środowiska uspokajał jednak, że wpływ na taki stan zanieczyszczenia powietrza miały niekorzystne warunki meteorologiczne oraz rozpoczynający się sezon grzewczy.

Domki jednorodzinne przyczyną problemów?
W Legionowie do tej pory wiele domków jednorodzinnych ogrzewanych jest piecami węglowymi. W wielu przypadkach dochodzi również do spalania odpadów. Urząd miasta od jakiegoś czasu zdaje sobie sprawę z występującego problemu. Od ubiegłego sezonu wszyscy chętni mieszkańcy mogą otrzymać dofinansowanie do wymiany pieca . Z miejskiego budżetu można otrzymać do 8 tys zł na piec, do 16 tys zł na pompę ciepła. Ponad to w zeszłym roku strażnicy miejscy przeprowadzili blisko 700 kontroli, wręczając jednak tylko 9 mandatów za spalanie odpadów.

Czyja to wina?
Tłumaczenie inspektoratu mimo wszystko zdaje się nie być przekonywujące. W końcu ilość domów opalanych węglem raczej nie zwiększa się. W nowych domach zazwyczaj stosuje się również nowoczesne, ekologiczne rozwiązania domy. Natomiast jakość powietrza jest coraz gorsza. Niektórzy winą za to zjawisko obarczają coraz większą ilość pojazdów, a zwłaszcza wtedy, gdy stoją one w korkach. Według badań z 2010 roku codziennie przez Legionowo tylko na odcinku Legionowo – Zegrze przejeżdża 13 tys. 909 pojazdów na dobę, które emitują zanieczyszczenia. W 2005 na tym samym odcinku odnotowano liczbę 11 tys. 777 pojazdów na dobę. Jaka jest liczba pojazdów przejeżdżających przez Legionowo obecnie, tego nie udało nam się ustalić.

Trzy lata i badania 100 ochotników
Niepokojące wyniki badań zanieczyszczenia powietrza w Legionowie zauważyli już eksperci. Chcą oni sprawdzić jak emisja smogu wpływa na układ krwionośny i oddechowy mieszkańców Legionowa. Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego przy ul. Szaserów w Warszawie oraz naukowcy z Politechniki Warszawskiej wybrali właśnie Legionowo na miejsce swoich badań. Badania mają objąć 100 ochotników będą trwać przez 3 lata. Lekarze w ankietach zapytają, jak często mieszkańcy mają kaszel, katar, duszność i infekcje oraz dowiedzą się czy większy wpływ na rozwój chorób ma sezon infekcyjny czy też sezon grzewczy.

QK, DB

Fot. UG Nieporęt

Komentarze

2 komentarze

  1. Janusz odpowiedz

    Byłem na zebraniu. Ku mojemu zdziwieniu zainteresowanie nim było znikome. Ci którzy wytrwali ponad pół godziny wyszli po kolejnych 30 minutach. Miały miejsce 3 prezentacje, bardzo dobrze przygotowane i to chyba przeraziło zebranych. Sytuacja w Legionowie i okolicach jest tragiczna. Gdy siedzieliśmy na zebraniu dyskutując o zanieczyszczeniu powietrza miał miejsce kolejny pik o wartości ponad 120. Zanieczyszczenie są typu PM 2,5 czyli nie samochodowe, pochodzą więc ze spalania bardzo złego, mokrego węgla lub mokrego drzewa w kiepskich piecach i ze spalania śmieci.

    Proszę przeanalizować w jakie dni tygodnia występują piki. W większości są to wtorki. Straż Miejska za mało działa. Powinna w momencie gdy pik powstaje, najczęściej po zaraz po zachodzie słońca, zaobserwować z której strony wieje wiatr, z którym miosą się te pyły, i udać się w tamtym kierunku zamiast wydawać pieniądze na drony. Stacja pomiarowa jest na terenie instytutu. Szerokość bardzo wysokiego piku (dużego zanieczyszczenia) nie może być duża. W innym wypadku musiałby to być komin fabryczny. Odległość od stacji pomiarowaj również nie może być duża, bo wiatr rozwiałby te pyły po okolicy. Źródło zanieczyszczenia powinno znajdować się dosyć blisko, klikaset metrów do kilometra od stacji pomierowaj, prosto pod wiatr. Proszę się ruszyć panowie za Straży, kompas do ręki i zidentyfikować komin.

  2. Elżbieta odpowiedz

    Szokujące dane o skażeniu powietrza w mieście.
    Widziałem tę konferencję na dworcu ws. “mitów” o zanieczyszczeniu powietrza. Naukowiec od badania zanieczyszczeń oraz lekarz z WIM przeprowadzili badania w Legionowie. Punkt pomiarowy był przy ul. Batorego. Wbrew oczekiwaniom wladz z Pawlakiem i Zadrożnym na czele, badacze potwierdzili, że mamy najbardziej skażone powietrze na Mazowszu. W dodatku ma to bezpośrednie przełożenie na choroby mieszkańców (potwierdzone naukowo) – tak mówił lekarz z WIM.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *