Facebook

LEGIONOWO. Jak zaoszczędzić na podręcznikach?

2018-09-05 6:55:43

Wraz z zakończeniem roku szkolnego jak grzyby po deszczu wyrastają wszelkiego rodzaju skupy podręczników. Postanowiliśmy sprawdzić jak działa biznes podręcznikowy i czy faktycznie bardziej opłaca się kupować podręczniki używane


Jak się okazuje na terenie Legionowa działa kilka skupów podręczników szkolnych. My odwiedziliśmy dwa z nich oraz jedną księgarnię, aby sprawdzić ile trzeba wydać na komplet podręczników do I klasy liceum. Posłużyliśmy się zestawem podręczników wymaganych w jednym z legionowskich liceów.

Nowe książki są drogie

Każdy rodzic wie, że wyprawka szkolna jest droga. Z informacji jakie udało nam się zebrać wynika, że za sam zestaw nowych podręczników i zeszytów ćwiczeń w księgarni trzeba wydać prawie 500 zł. Do tej kwoty należy jeszcze dodać cenę podręczników do języków oraz religii bądź etyki. Można więc śmiało założyć, że do kosztu podręczników można doliczyć jeszcze 100-150 zł.

W skupie taniej

Odwiedzając skupy podręczników, zostaliśmy miło zaskoczeni obsługą tych punktów. Jak się okazuje na używanych podręcznikach nie tylko można zaoszczędzić ale również zarobić. Ceny wszystkich podręczników wahają się od 18 zł do 24 zł za podręcznik, gdzie nowe podręczniki kosztują od 22 zł do aż 40 zł. Średnio na jednym używanym podręczniku można więc zaoszczędzić około 10 zł. W skupach, które odwiedziliśmy za przedstawiony przez nas komplet chciano nam zaoferować aż 10 zł za podręcznik. Warunkiem był dobry stan i zgodność z obecnym programem nauczania.

Podręczniki to nie wszystko

Wszyscy wiemy, że jednak podręczniki to nie wszystko. Niestety w skupie nie uda nam się kupić Zeszytów Ćwiczeń, które są uzupełniane przez uczniów. Wtedy jedynym wyjściem jest odwiedzenie księgarni. Za zestaw samych ćwiczeń trzeba wydać około 100 zł. Skupy książek to idealna opcja dla mniej zamożnych rodziców ale nie tylko, szczególnie, kiedy książki są w bardzo dobrym stanie.

Skup skupowi nierówny

Jak udało nam się ustalić, wyrastające w mieście skupy podręczników nie należą do jednego właściciela. W związku z tym muszą ze sobą konkurować ceną kupna jak i sprzedaży. Warto więc przejść się do kilku skupów w celu zakupienia podręczników. Nie ważne czy kupicie nowe podręczniki czy używane, pamiętać należy również, że zakup książek to dopiero kropla w morzu potrzeb przyszłego licealisty a do zakupu trzeba jeszcze doliczyć m.in. zeszyty, przybory, plecaki, worki, kostium na wf i wiele wiele innych rzeczy.

QK

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *