LEGIONOWO. Jak zapłacisz – przeniosą ścieżkę rowerową?

2019-01-15 7:36:49

Wzdłuż ul. Kwiatowej powstaje ścieżka rowerowa, co będzie się wiązać z likwidacją miejsc postojowych przed posesjami. Według mieszkańców, niektórym udało się jednak załatwić zachowanie miejsc parkingowych, bo przed ich posesjami ścieżka ma przechodzić na drugą stronę ulicy

Przy ul. Kwiatowej, stanowiącej jedną z głównych arterii komunikacyjnych Bukowca, powstaje nowa ścieżka rowerowa. Wytyczono ją po pd-wsch stronie ul. Kwiatowej. Obecnie przesuwane są słupy telefoniczne, które kolidują z inwestycją. Niestety jej powstanie może się wiązać z likwidacją miejsc parkingach, które znajdują się obecnie przed niektórymi posesjami.

Ominą niektóre posesje?

Do naszej redakcji dotarli jednak mieszkańcy, którzy twierdzą, że ścieżka rowerowa w dodatku będzie niebezpiecznie przechodzić z jednej strony Kwiatowej na drugą. Ich zdaniem, niektórzy mieszkańcy załatwili bowiem w ratuszu, że ścieżka będzie omijać ich posesje. Mówi się też że wykupili oni od miasta istniejące miejsca do parkowania. I dlatego na ich wysokości ścieżka będzie przechodzić na drugą stronę ulicy. Dzięki temu mają zachować znajdujące się przed posesją miejsca służące do parkowania pojazdów. Zachowania miejsc do parkowania chcieliby również inni mieszkańcy, ale jak twierdzą, ich akurat nikt nie pytał o zdanie.

Czy wystarczyło zapłacić?

W związku z informacjami o wytyczeniu ścieżki w taki sposób, który może niekorzystnie wpływać na bezpieczeństwo ruchu na ul. Kwiatowej, wystąpiliśmy do ratusza o potwierdzenie tych informacji. Przecinanie ruchliwej ulicy przez ścieżki rowerowe zawsze bowiem powoduje niebezpieczeństwo wypadku. Pytaliśmy między innymi: ile razy ścieżka rowerowa będzie przechodzić z jednej strony ulicy na drugą, na odcinku od ul. Sielankowej do ul. Wiejskiej, ile miejsc postojowych zostanie zlikwidowanych w związku z budową ścieżki oraz ilu właścicieli posesji zapłaciło za to, aby ścieżka rowerowa nie przebiegała przy ich domach. Do chwili zamknięcia bieżącego numeru tygodnika, nie otrzymaliśmy jednak odpowiedzi na zadane dzień wcześniej pytania.

Czy inwestycja jest legalna?

Przy okazji, czytelnicy powiadomili redakcję, że inwestycja polegająca na budowie ścieżki wzdłuż ul. Kwiatowej, może być prowadzona z naruszeniem prawa. Mieszkańcy twierdzą bowiem, że działki na których wytyczono ścieżkę należą nie do miasta ale do nich i znajdują się w ich księdze wieczystej. Mówią również, że miejscy urzędnicy nie zwracali się do nich o wyrażenie zgody na przeprowadzenie ścieżki na ich terenie. Na pytanie w tej sprawie, przed zamknięciem numeru, również nie doczekaliśmy się odpowiedzi z ratusza.

Wojciech Dobrowolski

Komentarze

3 komentarze

 1. karolina odpowiedz

  zgadzam sie mieszkam na kwiatowej od urodzenia mój dom jest najstarszym domem na tej ulicy i kiedys miasto pozabierało ludziom działki na drogie i miało zwrócic pieniadze do dzis tych pieniedzy nie ma .wiec w ksiedze działka czyli droga i ta smieszna scieszka rowerowa naleza do ludzi i nikt nie pytał miszkanców czy wyrazaja zgode teraz wjezdzam na podjazd by wjechac na działkie otwieram brame ,nagle jedzie rowerzysta i krzyczy wielce oburzony tu jest scieszka przepraszam to ja mam fruwac ?a i strasz miejska jezdzi i tylko wlepia mandaty porazka i tyle

 2. rowerzysta odpowiedz

  Ścieżka gotowa, ale mieszkańcy Kwiatowej parkują na niej samochody. I już po jeździe rowerem….

 3. tomek odpowiedz

  Budowanie wydzielonych dróg rowerowych na takich ulicach to wielki błąd.
  Zamiast tego strefa tempo 30 i profesjonalne uspokojenie ruchu (międy innymi wyniesione skrzyżowania).
  Zyskają wszyscy – piesi, rowerzyści a nawet kierowcy, bo dzięki temu poprawia się płynność ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *