Legionowo jako jedyne zorganizuje referendum

2017-03-10 8:11:45

Wojewoda Mazowiecki stwierdził nieważność uchwał Rady m. st. Warszawy oraz Rady Miasta w Podkowie Leśnej w sprawie referendów o utworzeniu metropolii warszawskiej. Uznał, że są one niezgodne z Ustawą o samorządzie gminnym oraz Ustawą o referendum lokalnym. W ocenie wojewody uchwała Rady Miasta Legionowa jest zgodna z prawem.

Referendum lokalne dotyczące utworzenia, połączenia, podziału i zniesienia gminy oraz ustalenia jej granic może być przeprowadzone tylko z inicjatywy mieszkańców (grupa co najmniej 15 mieszkańców). Jak przekonuje wojewoda – niedopuszczalne jest przeprowadzenie takiego referendum na wniosek rady gminy, a właśnie z takim wnioskiem wystąpiła Rada m.st. Warszawy oraz Rada Miasta w Podkowie Leśnej.

Błędy w uchwałach
Obydwa samorządy powołały się wyłącznie na przepisy Ustawy o referendum lokalnym, a pominęły zapisy Ustawy o samorządzie gminnym. Przeprowadzenie referendum na wniosek rady miasta jest niezgodne z obiema powyższymi ustawami. – Samorząd, który chce przeprowadzić referendum dotyczące zmiany granic, powinien opierać się na Ustawie o samorządzie gminnym. Niestety ani Warszawa, ani Podkowa Leśna nie podjęły uchwały zgodnie z tą ustawą, która precyzyjnie wskazuje, że z inicjatywą referendum zmiany granic mogą wystąpić tylko mieszkańcy. Nie widzę przeszkód, aby takie referendum było zorganizowane, ale decyzja o nim musi być podjęta zgodnie z prawem – argumentował swoją decyzję Zdzisław Sipiera, Wojewoda Mazowiecki.

Legionowo bez błędów
W uchwale Rady Miasta Legionowa treść pytania: „Czy jest Pan/Pani za tym, żeby m.st. Warszawa, jako metropolitarna jednostka samorządu terytorialnego objęła Gminę Miejską Legionowo?” oraz podstawa prawna wskazują, że referendum nie dotyczy zmiany granic. W uchwale Rady Miasta Legionowo pytanie zostało sformułowane inaczej niż w uchylonych uchwałach Rady m.st. Warszawy oraz Rady Miasta w Podkowie Leśnej. Odnosi się ono do projektowanej regulacji i jako jedyne wskazuje na to, iż ma zostać utworzona nowa jednostka samorządu bez zmiany granic już istniejących. W tym przypadku nie mają zastosowania przepisy dotyczące zmiany granic, a więc obostrzenia odnośnie wniosku mieszkańców, czy przeprowadzenia analizy.

DB

Fot. Mazowiecki Urząd wojewódzki w Warszawie

Komentarze

4 komentarze

 1. Daro odpowiedz

  Pani Danuto, zapewne sama Pani zauważyła że jeżeli mowa jest o pieniądzach to tych ostatnich zawsze brakuje na “fanaberie” typu dopłata do I strefy biletowej, dopłata do zwiększenia częstotliwości bezpłatnych autobusów dowozowych która to suma to promil budżetu Legionowa
  Za to jako jedyni zorganizujemy referendum które jest absolutnie niewiążące dla nikogo
  Na takiego MISIA kasa znajdzie się zawsze

 2. oj tam, oj tam odpowiedz

  dlaczego Pani tak uważa? referendum pokaże, że w Legionowie mieszkaja normalni ludzie, którzy szanują samorząd… ,. Szydło w Brukseli wykrzykiwała hasło “nic o nas bez nas”, a jak chodzi o własne podwórko to szczytne hasła ma w dupie…jak jej naczelnik…

  1. Tadeusz Stolarek odpowiedz

   Co pokaże referendum to się jeszcze okaże, ja myślę że frekwencja będzie niezbyt wielka. A z tą Szydło i naczelnikiem to rozumiem, że to na zasadzie – chcę coś mądrego napisać ale w sumie to nie wiem co, więc uderzę w temat “rząd w Brukseli” bo to ostatnio ponoć modne

 3. Danuta odpowiedz

  Jak widać Legionowo w oczach Romana i jego ekipy chyba dysponuje takimi zasobami budżetowymi, że jest w stanie wyrzucić tyle kasy na referendum, które g. znaczy. Skoro Legionowo jest tak bogate to niech ci, którym odpisuje się, że z uwagi na ograniczone zasoby budżetowe nie ma na coś pieniędzy, odpowiednio tę ekipę rozliczy w wyborach. Albo może w referendum zagłosuje na przekór.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *