LEGIONOWO. Kiełbasiński skrytykował budżet Smogorzewskiego

2020-01-13 5:27:56

Według Bogdana Kiełbasińskiego projekt budżetu na 2020 r.
nie pomoże w rozwiązaniu rzeczywistych problemów mieszkańców jak: paraliż komunikacyjny spowodowany brakiem przepraw przez tory, zanieczyszczone powietrze i nie dostateczne działania w walce ze smogiem, a także nadmierne dogęszczanie zabudowy, co wpływa na obniżenie komfortu życia mieszkańców


Debata nad projektem budżetu Gminy Legionowo na 2020 rok, przerodziła się w spór dotyczący odmiennych wizji zarządzania miastem. Radny Bogdan Kiełbasiński, jeszcze niedawno kandydat na prezydenta, zarzucił prezydentowi Romanowi Smogorzewskiemu, że przedłożony przez niego projekt budżetu to pójście po najmniejszej linii oporu.

Nie rozwiązuje rzeczywistych problemów

Radny stwierdził, że budżet ten nie pomoże w rozwiązaniu rzeczywistych problemów, z którymi borykają się mieszkańcy Legionowa. – „Każdy przyklaśnie budowie nowej hali sportowej, natomiast trudniej rozwiązać rzeczywiste problemy” – mówił Kiełbasiński. Zarzucił też Smogorzewskiemu brak determinacji w walce z paraliżem komunikacyjnym wynikającym z niewystarczającej liczby przepraw przez tory kolejowe, niechęć do przyspieszenia wymiany pieców węglowych na gazowe, co powoduje, że nadal jakość powietrza stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia mieszkańców, zarzucił mu także sprzyjanie zagęszczaniu zabudowy na legionowskich osiedlach, co powoduje nie tylko pogorszenie komfortu życia mieszkańców, ale także chroniczny brak miejsc parkingowych.

Nie widzi konieczności zmian

Rozgorzała dyskusja, chwilami bardzo emocjonalna. W pewnym momencie prezydent Smogorzewski wypalił do swojego adwersarza: – „Pan jest oderwany od rzeczywistości”. Stwierdził również, że to jego pomysły będą realizowane, bo to on wygrał wybory, a nie Kiełbasiński. Tymczasem radny naciskał na podjęcie skuteczniejszej walki ze smogiem i wprowadzenie rozwiązań, które przyspieszą proces wymiany pieców na bardziej ekologiczne, gazowe. Domagał się także wprowadzenia dofinansowania modernizacji kotłowni oraz instalacji związanych z przyłączem gazowym. Prezydent Smogorzewski trwał przy swoim twierdząc, że program działający w Legionowie jest najlepszy w Polsce i nie widzi konieczności wprowadzania do niego zmian.

Po co podwyżka podatków?

Radny Kiełbasiński poddał w wątpliwość również sensowność wprowadzonej ostatnio przez władze miasta podwyżki podatków od nieruchomości skoro wpływy z podatku PIT do budżetu w roku 2019 były o 10 mln zł wyższe od planowanych. Przypomniał, że kieszenie mieszkańców już obciąża dotkliwa, bo prawie 3-krotna podwyżka opłat za odbiór odpadów, a od nowego roku również czynszów. O tym fakcie, poinformowała właśnie Spółdzielnia Mieszkaniowa Lokatorsko-Własnościowa, w której zasobach mieszka połowa legionowian.

Zagłosowali jak zwykle

Podsumował dyskusję radny Mirosław Grabowski, który przypomniał, że rocznie w Polsce umiera z powodu zanieczyszczonego powietrza ok. 50 tysięcy osób, a najbardziej narażonymi na zachorowania są dzieci oraz osoby starsze. Dlatego wyraził obawę, oby przegranymi w tej sytuacji nie zostali mieszkańcy, którzy długo jeszcze będą musieli czekać na odczuwalną poprawę jakości powietrza. Apelowanie do wyższych uczuć nic jednak nie dało. Po ponad dwóch godzinach dyskusji, głosami radnych skupionych wokół prezydenta Smogorzewskiego budżet w zaproponowanej przez niego wersji został przyjęty.

Karol Krawczyk

Komentarze

3 komentarze

 1. osiedle Jagiellońska odpowiedz

  Moim zdaniem prezydent Legionowa powinien bardziej słuchać mieszkańcow miasta, a mniej deweloperów budujących nowe szeregowce w miejsce starych domów.

  Sam wyprowadził się do wili w Józefowie, zapomniał jak to jest mieszkać tu, na miejscu.

  Pan Kiełbasiński ma rację, domagając się poprawy jakości życia mieszkanców.

  Kolejny prezydent powinien być stąd, inaczej nie będzie rozumiał naszych problemów.

 2. Mieszkaniec odpowiedz

  Odpowiedzialność!!! Klucz do sukcesu.
  Jeśli panujący nam wybrany w wolnych wyborach prezydent i jego radni odpowiedzą i poniosą konsekwencje za to co zrobili i chcą zrobić …. to nie mam nic przeciwko temu. Niech działają, niech budują tunel na Białołęce, parkingi w lesie, niech dogęszczają, budują getta ale niech odpowiedzą za to.
  To że ktoś został wybrany nie znaczy że jest nieomylny. Nie ma się czym chwalić ale sam głosowałem na miłościwie nam panującego prezydenta i twierdzę że jego działania nie są pro legionowskie i nie służą dobrze mieszkańcom. Każdy niech sobie sam odpowie:
  Komu służy nasz Urząd Miasta? Czyje interesy reprezentuje?
  Wszystko kiedyś mija i trzeba będzie zapłacić za to co się zrobiło. Niektórym może nie starczyć majątku aby pokryć koszty swoich słusznych decyzji podjętych w majestacie prawa ale bez odrobiny zdrowego rozsądku. Nie ma ubezpieczenia od głupoty! Na żadnym stanowisku!
  Czas najwyższy skończyć z traktowaniem mieszkańców jak głupców!
  Czas najwyższy aby to mieszkańcy decydowali o tym czego i gdzie chcą!

 3. Klo odpowiedz

  Po linii najmniejszego oporu jeśli już. Nie ma prawa być takich błędów w gazecie bądź co bądź mającej aspiracje do bycia opiniotwórczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *