Facebook


LEGIONOWO. Klejment i Smogorzewski coś kręcą – KOMENTARZ W SPRAWIE PRZEPRAW

2018-09-06 3:51:58

Nadal nie ma jasności kiedy, gdzie i jakie przeprawy przez tory mają powstać w Legionowie. Próbowaliśmy (radny Mirosław Grabowski i redakcja To i Owo) uzyskać więcej informacji na temat planów ich budowy. Ale z odpowiedzi władz wynika, że albo same nie wiedzą, albo nie chcą tego ujawnić

Podsumujmy więc na czym stoimy.

Co wiadomo:

– Kolej pierwsza zwróciła się do władz Legionowa ws. budowy nowych przepraw.
– Kolej zadeklarowała dofinansowanie budowy przepraw w wysokości 11,8 mln zł .- Kolej zaakceptowała do realizacji koncepcje przepraw przedstawione przez władze miasta Legionowo (2 wiadukty oraz 1 kładka).
– Kolej wstępnie zaakceptowała również budowę tunelu na Bukowcu, ale miasto twierdzi, że nie posiada koncepcji budowy takiego tunelu (koncepcja tunelu Polna/Kwiatowa, która została opracowana, zdaniem władz nie nadaje się do realizacji).
Czego nie wiadomo:
– Nie wiadomo, jakie środki finansowe władze miasta zamierzają przeznaczyć na budowę przepraw?
– Którą przeprawę władze miasta zamierzają realizować w pierwszej kolejności?
– Kiedy miałaby się rozpocząć budowa?
– Jaka przeprawa miałaby powstać przy ul. Krasińskiego: wiadukt, tunel, kładka czy też zwykłe przejście dla pieszych w poziomie (podobne do już istniejącego)?,
– Jaka przeprawa dla samochodów (wiadukt czy tunel) oraz w którym miejscu miałaby powstać na Bukowcu?

Wnioski:

Obecne władze Legionowa albo nie chcą budować większej ilości przepraw przez tory albo nie mają na to pieniędzy. Dlatego najprawdopodobniej zamierzają w najbliższych latach, za pieniądze kolei, zbudować w mieście tylko jedną przeprawę drogową albo na Bukowcu, albo w rejonie ul. Krasińskiego. Władze miasta z niejasnych również powodów nie chcą powstania tunelu drogowego w ciągu ulic Polna/Kwiatowa.

Jak odpowiadali

W odpowiedziach na nasze pytania, zastępca prezydenta Marek Pawlak oraz przewodniczący rady miasta Janusz Klejment, nie podali żadnych konkretów. Z jednej strony piszą oni, że trzy przeprawy (tzn. 2 wiadukty: przy ul. Roi i ul. Krasińskiego oraz 1 kładka przy ul. Polnej/Kwiatowej) zostały zaakceptowane przez kolej. Z drugiej natomiast, że nie wiadomo kiedy i w jakiej wysokości środki miasto przeznaczy na budowę tych przepraw. A więc nie wiadomo, czy będzie za co je zbudować.
Natomiast na pytanie czy planowany jest tunel drogowy przy ul. gen Roi, padła odpowiedź, że PKP wyraziła wstępną zgodę „na tunel na Bukowcu”. Władze nie podały jednak, w którym miejscu. Ponadto twierdzą, że nie posiadają jeszcze nawet koncepcji tego tunelu.
Z kolei na pytanie o opracowaną na zlecenie ratusza koncepcję tunelu Polna /Kwiatowa, odpowiedziano, że koncepcja ta „ze względów technicznych i funkcjonalnych nie będzie realizowana”. Jednocześnie przedstawiciele władz nie chcą udostępnić tej koncepcji opinii publicznej. Twierdzą bowiem, że zabrania tego prawo autorskie. Należy jednak traktować to jako wykręt, ponieważ wszystkie pozostałe koncepcje, opracowane nawet w ramach tego samego zamówienia, zostały upublicznione.

ML

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *