LEGIONOWO. Kolejne imieniny Marszałka w Restauracji Legionowskiej

2019-03-18 7:04:06

 

Już we wtorek 19 marca 2019 r.  w dniu rocznicy imienin Marszałka Józefa Piłsudskiego Restauracja Legionowska (ul. Jagiellońska 22G) zaprasza na ulubione potrawy Piłsudskiego


W ciągu całego dnia będzie można zamówić specjalne “marszałkowe” menu w tym m.in. zupę pomidorową i pietruszkową, jajecznicę po chłopsku, placek ze śliwkami i mocną herbatę. Zaprezentowany zostanie powstający właśnie obraz o tematyce Legionowej oraz książki i albumy o tematyce legionowej z kolekcji pana Henryka Matuszewskiego
Potrawy marszałka będzie można skosztować w ciągu całego dnia, zaś spotkanie z panem Henrykiem odbędzie się o godz: 17.30.

Tradycję obchodzenia imienin komendanta Piłsudskiego rozpoczęli legioniści podczas I wojny w 1915 roku w Grudzynach (koło Jędrzejowa).
Oficerowie ofiarowali przyszłemu Marszałkowi złoty zegarek z napisem „Kochanemu Komendantowi – korpus oficerski”, a III batalion ofiarował mu piękny album, przechowywany potem w Muzeum Belwederskim. Tradycja została przerwana w 1918 r. kiedy Piłsudski był uwięziony w twierdzy w Magdeburgu. Jednak już następnym roku powrócono do tradycji z 1915 r. Lata mijały a tradycja trwała. Już po śmierci Marszałka w 1935 r. nadal urządzano jego urodziny. składając mu hołd, szczególnie uroczyście w wojsku. Armia zaliczała imieniny Marszałka do świąt narodowych na równi z 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada. Wydawano upiększone życiorysy, specjalne numery „Żołnierza Polskiego”, iluminowano koszary. W miejscu urodzenia Marszałka w Zułowie 10 października 1937 roku prezydent Mościcki wraz z wdową Aleksandrą Piłsudską zasadzili dąb, który tam rośnie do dziś.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *