LEGIONOWO. Kolejny defibrylator w Legionowie [MAPA]

2021-12-17 4:00:56

Urząd Miasta w Legionowie poinformował na swojej stronie o zakupie kolejnego defibrylatora i umieszczenie go Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz Faktorii. Aktualnie na terenie miasta znajdują się 23 takie urządzenia

Są niepozorne z wyglądu, łatwe w obsłudze, a przede wszystkim mogą uratować życie. Mowa o automatycznych defibrylatorach AED, które w nagłych sytuacjach pozwolą na przeprowadzenie akcji ratunkowej. Znaleźć je możemy w wielu miejscach miasta, m.in. w budynku Urzędu Miasta oraz Starostwa Powiatowego, w Centrum Komunikacyjnym czy Arenie Legionowo. Od poniedziałku (14.12) takie urządzenie znajduje się również w Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 oraz Faktorii (recepcja).

Obecnie na terenie Legionowa znajduje się już ponad 20 defibrylatorów AED. Urządzenia są skonstruowane i zaprogramowane w taki sposób, aby defibrylacja mogła być wykonana tylko wówczas, gdy rytm serca pacjenta stanowi wskazanie do takiego działania. Są one przygotowane specjalnie dla ludzi bez przeszkolenia, którzy znajdują się w dramatycznej sytuacji, gdy ktoś obok nich przestaje oddychać.

Wytyczne Europejskiej Rady Resuscytacji mówią jasno, że jednym z najważniejszych ogniw tzw. “Łańcucha przeżycia” jest wczesna defibrylacja. Nawet przy minimalnym przeszkoleniu każdy może potencjalnie uratować życie osoby dotkniętej nagłym zatrzymaniem krążenia.

Wyraźne, wypowiadane naturalnym głosem polecenia prowadzą użytkownika przez każdy krok procedury defibrylacji. Urządzenie zaprojektowane jest tak, aby nie spowalniało i nie wyprzedzało działań ratownika, dostosowuje polecenia głosowe do każdego etapu procedury. Przypomina nawet o wezwaniu pogotowia.

Funkcja instruktażu RKO na żądanie pozwala użytkownikowi w stanie stresu przypomnieć sobie wiadomości zdobyte podczas szkolenia.

AED są na tyle intuicyjne i proste w obsłudze, że każdy może zdjąć defibrylator ze ściany i postępując według instrukcji wydawanych przez urządzenie przyczynić się do uratowania komuś życia.

Źródło: UM Legionowo

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *