LEGIONOWO. Kolejny mieszkaniec Legionowa ozdrowiał z koronawirusa

2020-07-14 5:13:50

Według komunikatu Sanepidu z 14 lipca br., w sumie 92 mieszkańców powiatu legionowskiego zostało zakażonych koronawirusem. Aktualnie 2 osoby są hospitalizowane z powodu podejrzenia zakażenia. Do tej pory z powodu COVID-19 w powiecie zmarło 8 osób. Ponadto 198 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 324 osób przebywa w kwarantannie domowej. 6 osób znajduje się w izolacji domowej. Odnotowano również 76 przypadków ozdrowieńców

W ciągu ostatniej doby w powiecie odnotowano 1 nowy przypadek ozdrowieńca (mężczyzna (l.40), izolacja domowa). Ponadto odnotowano 15 przypadków objęcia nadzorem epidemiologicznym.

Sytuacja w powiecie legionowskim

Aktualnie (14 lipca) 198 mieszkańców jest objętych nadzorem epidemiologicznym, a 324 poddanych jest kwarantannie domowej. W sumie odnotowano 92 przypadków zakażenia, a w szpitalu z powodu podejrzenia zakażenia nie znajduje się żaden mieszkaniec powiatu. 8 osób nie żyje oraz odnotowano 76 przypadków ozdrowieńców. Wczoraj (13 lipca) nadzorem epidemiologicznym objętych było 189 mieszkańców, a kwarantannie domowej poddanych było 318 mieszkańców.

Kwarantanna domowa to celowa izolacja osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zarażonymi lub podejrzanymi o zarażenie, a także powracających do Polski z zagranicy. Osoby te mają obowiązek pozostać w swoich domach lub miejscach do tego wyznaczonych. Nie mogą spotykać się z innymi osobami, wychodzić z psem czy do sklepu. Niezbędne rzeczy dostarczają im odpowiednie służby lub wolontariusze.

Nadzór epidemiologiczny odbywa się w porozumieniu ze służbami sanitarnymi po wywiadzie epidemiologicznym. Objęte są nim osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą zarażoną, ale np. pracowały w tym samym budynku. Prewencyjnie zaleca się monitorowanie stanu zdrowia takiej osoby poprzez pomiary temperatury 2 razy dziennie, a także ograniczenie spotkań, w miarę możliwości pozostanie w domu i przejście na pracę zdalną. Nadzór epidemiologiczny trwa, podobnie jak kwarantanna, 14 dni.

Ozdrowieniec, w medycynie, osoba u której ustąpiły objawy choroby zakaźnej. Zgodnie z Ustawą z dnia 5 grudnia 2008 o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi określenie „ozdrowieniec” zarezerwowane jest dla osób chorych na choroby zakaźne. W języku potocznym, jak również według Słownika Języka Polskiego, mianem ozdrowieńca określa się każdą niedawno chorującą osobę czy rekonwalescentów.

Zaleca się również stosowanie zasad higieny zgodnie z instrukcją opublikowaną na dedykowanej stronie na platformie gov.pl – http://www.gov.pl/koronawirus

Podział zakażeń w powiecie

Podział osób zakażonych z podziałem na gminę (stan z 14 lipca)

 • Legionowo: 42 zakażenia, 4 zgony, 37 ozdrowień;
 • Serock: 9 zakażeń, 6 ozdrowieńców;
 • Wieliszew: 12 zakażeń, 9 ozdrowieńców;
 • Nieporęt: 10 zakażeń, 1 zgon, 9 ozdrowień;
 • Jabłonna: 19 zakażeń, 3 zgony, 15 ozdrowieńców.

Sytuacja w Polsce

Liczba zakażonych koronawirusem: 38 457 (267)

zgony: 1 588 (12)

 • 1 581 liczba zajętych łóżek COVID-19
 • 74 liczba zajętych respiratorów*
 • 86 747 osób objętych kwarantanną
 • 9 473 osób przebywa pod nadzorem epidemiologicznym
 • liczba osób, które wyzdrowiały: 27 756
 • 1 835 269 zbadanych próbek
 • 1 621 972 przebadanych osób
 • ponad 21,9 tys. testów wykonanych w ciągu doby

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *