LEGIONOWO. Kradną katalizatory na potęgę. Rada Miasta „chce” pomóc policji

2021-06-17 8:34:40

Na wniosek Radnego Dariusza Petryki legionowska Komisja Zdrowia, Bezpieczeństwa i Spraw Społecznych skierowała do Komendy Powiatowej Policji zapytanie w sprawie kradzieży katalizatorów


Powodem wystąpienia do Komendy Powiatowej Policji z ww. zapytaniem była trwająca plaga kradzieży katalizatorów, o których kilkukrotnie pojawiały się informacje w mediach lokalnych oraz społecznościowych.

Pilne rozwiązania

W ocenie radnego Petryki potrzebne są pilne rozwiązania na poziomie ustawowym gminnym lub powiatowym np: prowadzenie ewidencji skupowanych katalizatorów lub ich części w punktach skupu z uwzględnieniem np: dowodu rejestracyjnego, marki, modelu bądź po prostu numeru dowodu osobistego osoby sprzedającej. Celem wyeliminowania sprzedaży i skupu kradzionych katalizatorów.

Dlaczego katalizatory?

Katalizator to element układu wydechowego umieszczony w środkowej lub przedniej części podwozia. Wygląda jak zwykły tłumik, jednak w jego wnętrzu znajduje się ceramiczny porowaty wkład, którego powierzchnia robocza pokryta jest metalami szlachetnymi m.in: rodem, palladem lub platyną. Zdaniem ekspertów dot. motoryzacji jeden taki wkład może być wart od kilkuset do kilku tys. złotych.

Łatwość kradzieży i upłynnienia

Kolejnymi argumentami stojącym za powszechnością kradzieży katalizatorów jest łatwość kradzieży samego katalizatora oraz późniejszego jego upłynnienia. Ponieważ na rynku działają legalne firmy skupujące złom akumulatorowy. A także fakt tego, że nie da się zabezpieczyć katalizatora bardziej niż został on zabezpieczony fabrycznie. W przypadku kradzieży, straty właściciela pojazdu niejednokrotnie przekraczają zysk złodzieja.

Dane z powiatu

Od jakiegoś czasu na stronach internetowych oraz forach powiązanych z powiatem legionowskim pojawiają się informację dot. kradzieży katalizatorów. Niestety przed zamknięciem numeru nie uzyskaliśmy odpowiedzi od policji na pytania do ilu kradzieży doszło od początku roku na terenie naszego powiatu.

OK

Komentarze

4 komentarze

 1. Drag odpowiedz

  To chyba miasto z najmniejszą ilością policjantów. Szkola Policji to szkoła która niema nic wspólnego z bezpieczeństwem miasta. A słuchaczy nie można samych wysłać na ulicę.
  Policjanci z ulicy już dawno zgłaszali radnym jaki jest problem, właśnie za mało policjantów. Obiecali pomoc, a jedyne co robią to tylko piszą pisma.

 2. Arkadio odpowiedz

  Policja posiada drony, sądzę że mają kamerki reagujące na temparature. Przecież spece od wycinania katalizatorów muszą używać szlifierek i to generuje temperature. Wystarczyłoby raz dobrze usiąść, rozkminić zakres weryfikacji temperatur tudzież innych obiektów pozwalających na zidentyfikowanie potencjalnej kradzieży.
  Ale na 70% jestem pewny, że wycięli komuś związanemu z władzami miasta 😀 i się nagle interwencja pojawiła.

 3. legionowianin odpowiedz

  Legionowo to miasto nie tylko z jednym z najgęstszych zaludnieniem w Polsce, najgorszym zarządzaniem, najbardziej rozpuszczonym i skorumpowanym układem polityczno-dworskim wokół ratusza, najbardziej zanieczyszczonym powietrzem i jeszcze kilka naj. To także miejscowość z największą ilością policjantów na 1000 mieszkańców! Mamy tu szkołę policyjną, i aż dziwne, że miasto nie podpisze umowy na dodatkowe patrole z wykorzystaniem właśnie słuchaczy tejże szkoły. W skali miasta 5 dodatkowych patroli pieszych robi robotę. Koszty miesięcznie porównywalne z organizacją jednej durnej imprezy masowej..

  1. Victor odpowiedz

   Pamiętam z czasów komuny, że “studenci” uczelni milicyjnej w L-wie mieli zajęcia praktyczne w terenie. Z jakim skutkiem? Na III parceli był święty spokój, bo w ramach ćwiczeń łobuziaki i złodziejaszki dostawali “bańki” o woli nie kręcić się tu gdzie nie trzeba.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *