LEGIONOWO. Ktoś zataił prawdę

2015-09-20 11:54:11

To prezydent musiał zdecydować o sprzedaży działki przy stadionie. Tymczasem utrzymywał, że decyzję podjął zarząd KZB sp. z o.o. W tajemnicy cały czas utrzymywana jest zarówno cena jak i inne warunki transakcji.

Z informacji na stronie internetowej komunalnej spółki – KZB sp. z o.o. dowiedzieliśmy się, że działka o powierzchni 3000 m2, położona przy stadionie miejskim została odsprzedana prywatnej spółce “Milenium”. Wcześniej zarówno władze miasta jak i KZB odmawiały wszelkich informacji.

Prywatny na publicznym

Sprawa stała się głośna, gdy wyszło na jaw, że pełnomocnikiem należącej do miasta spółki KZB ws. inwestycji przy stadionie miejskim jest prywatny przedsiębiorca.  Paulina Petrykat-Żmijewska, żona honorowego obywatela miasta, aktora Artura Żmijewskiego, zajmowała się bowiem w imieniu KZB przygotowaniem inwestycji polegającej na budowie Centrum Szkoleniowo – Sportowego przy stadionie miejskim. Później okazało się, że teren pod inwestycje został wydzierżawiony spółce “Milenium”, zajmującej się  prowadzeniem placówek oświatowych, której żona aktora jest współwłaścicielką. Zaraz po uzyskaniu pozwolenia na budowę przez KZB, zostało ono  przepisane na spółkę “Milenium” i spółka natychmiast rozpoczęła budowę.

Może za symboliczną złotówkę?

W tym czasie przez ponad 2 miesiące prezydent i podległy mu urząd utrzymywali, że nie mogą udzielić nam jakichkolwiek szerszych informacji w tej sprawie. Natomiast KZB zasłaniało się tajemnicą handlową. – KZB spółka z o.o. jest spółką prawa handlowego, posiadającą własny zarząd i samodzielnie realizującą swoje zadania. Urząd Miasta Legionowo nie wypowiada się w imieniu żadnej spółki – w ten sposób odpowiadała nam Tamara Mytkowska, rzeczniczka urzędu na pytania kierowane zarówno do urzędu jak i do prezydenta. Wymijające odpowiedzi prezydenta Romana Smogorzewskiego padały także na pytania oraz interpelację kierowane przez radnego Leszka Smuniewskiego. Dopiero podczas sesji rady miasta 26 sierpnia br., prezydent przyznał że działka, na której realizowana jest prywatna inwestycja zostanie niebawem sprzedana. Powiedział także, że po tym, gdy radni zdecydowali o przekazaniu tej i innych miejskich działek na majątek KZB sp. z o.o., to KZB może z tymi działkami zrobić co zechce. Nie odpowiedział jednak na jakiekolwiek pytanie dotyczące ceny zakupu działki i innych warunków transakcji.

Sam musiał zdecydować

Jeden z czytelników zwrócił nam jednak uwagę, że prezydent musiał od początku wiedzieć o szczegółach sprzedaży miejskiej działki. – Zgodnie z aktem założycielskim KZB sp. z o.o. (§  16 ust. 5), do  nabywania i zbywania nieruchomości konieczna jest uchwała Zgromadzenia Wspólników. W Zgromadzeniu tym 100 procent głosów wykonuje jednak w imieniu Gminy Legionowo prezydent miasta. Dlatego uchwałę ws. sprzedaży działki przy stadionie musiał podjąć sam prezydent Roman Smogorzewski albo jakiś jego przedstawiciel – napisał nam czytelnik pan Jacek. Sprawdziliśmy – akt ten faktycznie zawiera taki właśnie zapis. Do chwili zamknięcia obecnego nr TiO ani KZB, ani urząd miasta nie odpowiedziały nam, na zadane w zeszłym tygodniu pytania: czy sprzedaż działki była poprzedzona odpowiednią uchwała Zgromadzenia Wspólników KZB oraz kto podpisał tę uchwałę?

KAROL STELMACH

Komentarze

3 komentarze

  1. Marchewa odpowiedz

    A przetarg był na zbycie tej nieruchomości? Ktoś tu kręci. Dzisiaj działka jutro może szkoła dla developera? Skoro KZB przejęło działania Gminy – to po co prezydent i reszta? Za co biorą pieniądze? Ciekawe czy zmniejszyło się zatrudnienie w urzędzie- chyba powinno- skoro mniej pracy. Ktoś tu się poczuł bezkarny- niestety – ten nasz odwieczny prezydent. Mydli ludziom oczy odwieczną postawą że to nie on tylko inni. Też mi gospodarz.

  2. Voytaszek odpowiedz

    Powiem tak, jeżeli uzyskana ze sprzedaży działki kwota umożliwi wykonanie w 2016r basenu na Piaskach (takiego chociaż jak w NDM) – to nie krytykowałbym prezydenta. A czy wystarczy? Oczekiwałbym informacji

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *