LEGIONOWO. KZB samo nie potrafi zarządzać basenem?

2020-02-14 4:42:12

Należąca do miasta spółka KZB, powołana do zarządzania miejskimi nieruchomościami, w tym szkołami i obiektami sportowymi, postanowiła oddać w dzierżawę basen przy ul. Królowej Jadwigi. Z jakiego powodu, po co i dlaczego? – nikt w spółce nie potrafi odpowiedzieć

W ostatnim czasie coraz modniejszy staje się „outsourcing” czyli przekazywanie własnych zadań do wykonania innym, wyspecjalizowanym do tego podmiotom. Niektóre firmy zlecają na przykład prowadzenie spraw księgowych zewnętrznym biurom rachunkowym. Rezygnują też z portierów i sprzątaczek na rzecz agencji ochrony i firm sprzątających. Zwykle chodzi o zmniejszenie kosztów i oszczędności. Taki jest trend na rynku.

Podobnie działają też samorządy, powołując do prowadzenia określonych spraw wyspecjalizowane spółki. Są to tzw. spółki komunalne, które najczęściej zajmują się sieciami wodociągowo-kanalizacyjnymi, zarządzają komunikacją, obiektami sportowymi czy gminnymi nieruchomościami. Oczywiście one też czasami mogą korzystać z podwykonawców: gdy trzeba wyremontować popsuty autobus, pomalować ścianę albo naprawić pękniętą rurę. Czym innym jest natomiast oddanie całości własnego zadania w obce ręce. A z takim właśnie przypadkiem mamy do czynienia, gdy chodzi o wydzierżawienie basenu przy ul. Królowej Jadwigi.

– „Oddajmy to komu innemu i problem będziemy mieli z głowy” – tak zdają się kombinować miejscy urzędnicy i władze miejskiej spółki. Taka moda zapanowała w mieście, wszystko chcą wydzierżawiać począwszy od szaletu na targowisku, poprzez sportową arenę, hotel, pomieszczenia w ratuszu a skończywszy na Centrum Komunikacyjnym. Doszli w tym wręcz do poziomu absurdu. Bo miasto wynajmuje od konsorcjum, za ok 1 mln zł, pomieszczenia w należącym do siebie dworcu. Konsorcjum to z kolei tworzą dwie należące do miasta spółki. Dlatego, kto komu i za co tam płaci nie sposób zrozumieć. Jedno jest pewne nie zarabiają na tych machinacjach mieszkańcy.

Próbowaliśmy więc dowiedzieć się w KZB o dwie rzeczy: czy po wydzierżawieniu zdrożeją bilety na pływalnię, a także dlaczego basen musi zostać wydzierżawiony i skąd w ogóle ten pomysł. Przełączano nas co najmniej 6 razy do różnych działów, ale nikt nie potrafił udzielić sensownej odpowiedzi. Usłyszeliśmy m.in., że: – „taką podjęto decyzję, ale dlaczego nie potrafię odpowiedzieć (…), mnie proszę nie pytać (…), proszę zapytać kogo innego (…), nikt panu nie odpowie na to pytanie przez telefon (…), proszę zapytać panią prezes (…) i wreszcie – pani prezes podjęła taką decyzję”. Zapewniano nas jednocześnie, że bilety nie powinny podrożeć.

Możliwości są więc trzy. Albo spadnie poziom świadczonych usług, mniej będzie ratowników, zrezygnuje się z napraw i środków czystości, rzadziej będzie się wymieniać wodę w basenie albo jednak będzie trzeba podnieść ceny. Jest i trzecie rozwiązanie: ceny nie wzrosną i usługi będą na dobrym poziomie. Ale to najgorsza wiadomość dla miejskiej spółki. Wyjdzie wtedy na jaw, że KZB jest molochem, który sam nie potrafił zarządzać basenem, czyli wykonywać swoich zadań. A kto inny potrafi robić to lepiej i taniej. Może okazać się wtedy, że spółka w ogóle jest nie potrzebna. Dla mieszkańców będzie taniej…

Paweł Szyling

Komentarze

4 komentarze

 1. Andrzej odpowiedz

  Do andrzeja 1. Nie dostałbym chyba zbyt dobrych warunków, bo nie mam tam takich chodów jak Ty …. Pewnie już zresztą wiadomo dla kogo ten basen.

 2. Andrzej odpowiedz

  Basen chcą wydzierżawić na 10 czy 20 lat? Przecież to już na odległość pachnie przekrętem. może mają już jakiegoś kumpla albo kogoś z rodziny, kto chce przejąć ten basen!!!

  1. andrzej 1 odpowiedz

   skoro to taki przekręt, to przeciez sam mozesz przejąć ten basen..

 3. Obserwator odpowiedz

  Powód jest jeden kasa i nic więcej ale jest to również argument za likwidacją KZB. Tak zwyczajnie jest zbędne. Wystarczy w urzędzie jeden niedrogi urzędnik który będzie kontynuował firmy outsourcingowe. Miasto pozbędzie się dziwnego tworu pijawki, odzyska swoje nieruchomości i pełną władzę nad nimi.
  Tego powinniśmy żądać od naszych radnych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *