Facebook


LEGIONOWO. KZB wierci dziurę

2015-10-23 12:08:28

Ostatnio pisaliśmy o fatalnej sytuacji mieszkaniowej lokatorów budynku przy Alei Róż 2. Po ekspertyzach technicznych okazało się, że zainstalowane tam piece węglowe stwarzają zagrożenie dla życia. KZB naprawia problem po swojemu… wiercąc dziurę w ścianie.

 

Przypomnijmy. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego (PINB) nakazał rozebranie pieców węglowych, które bez wymaganych zezwoleń zainstalowano w budynku komunalnym, którego właścicielem jest Gmina Miejska Legionowo, zaś administratorem KZB sp. z o.o. W pismach PINB jako podmiot odpowiedzialny za nielegalne podłączenie pieców wskazuje się Gminę Miejską Legionowo. Według przeprowadzonej w budynku ekspertyzy stanu technicznego przewodów kominowych używanie piecyków c.o. w pomieszczeniach z brakiem nawiewu i wentylacji może doprowadzić do zatruć tlenkiem węgla bądź dymem i zagraża życiu mieszkańców budynku.
Do tej pory nielegalnych pieców jednak nie usunięto. Firma działająca na zlecenie KZB Sp. z o.o. wpadła jednak na pomysł by problem rozwiązać inaczej. W lokalach, gdzie występuje problem, m.in. w lokalu nr 9 chce wywiercić dziurę na wylot budynku i stworzyć w ten sposób nawiew. Mieszkająca tam kobieta nie chce się na to zgodzić twierdząc, że zwykła dziura obniży jeszcze bardziej temperaturę wewnątrz pomieszczenia (w tej chwili nie przekracza ona 10 stopni Celsjusza). Zaznacza, że konsultowała się w sprawie ze specjalistami, według których zwykły otwór w ścianie na niewiele się zda.
– Nie pozwoliłam na wywiercenie otworu w ścianie. Mówiłam, że mam wystarczająco zimno. Wtedy mi powiedziano, że mogę sobie ten otwór zakryć szmatami. To po co mi go wiercić skoro mam go zakrywać – mówi kobieta.Niedługo po tym jak lokatorka nie pozwoliła na wiercenie otworu KZB wystosowało do niej pismo, w którym prosi ponownie o udostępnienie mieszkania. Prezes KZB Irena Bogucka w piśmie do mieszkanki informuje, że w przeciwnym razie KZB wykona instalację elektryczna dostosowana do zainstalowania grzejników uniemożliwiając w ten sposób korzystanie z pieca węglowego.Według mieszkanki to swego rodzaju szantaż, zaś wiercenie otworu w ścianie nijak się ma do decyzji Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego, który nakazał rozebranie nielegalnie zainstalowanych pieców węglowych. Według Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego na dzień dzisiejszy wszystko jest w porządku. – KZB ma jeszcze czas na wykonanie decyzji (przywrócenie do stanu zgodnego z prawem, czyli rozebranie nielegalnych pieców – przyp. red.). W tej chwili decyzje są realizowane – mówi Jerzy Grzegorzewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego. Zapytany o wiercenie otworu odpowiada: – Słusznie. W decyzji jest wykonanie nawiewu. Każda wentylacja ma to do siebie, chyba, że jest z rekuperatorem, że zimne powietrze dostaje się do środka – mówi. W przypadku niewykonania decyzji w terminie (upływa on z końcem października) Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego zamierza stosować „inne przepisy prawa”.

MARCIN CHOMIUK

m.chomiuk@toiowo.eu

Komentarze

1 komentarz

  1. Patrycja odpowiedz

    Ale mamy miejskie spółki. Najpierw PWK szantażuje mieszkańców wypowiadaniem umów i odcinaniem od kanalizacji a teraz KZB. Pomyślcie zanim zagłosujecie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *