Facebook


LEGIONOWO. Lasek na Przystanku do wycinki

2017-04-30 9:14:06

Zadrzewiony teren (2,7 ha) pomiędzy ulicami Jagiellońską, Krakowską, a Parkową w Legionowie już wkrótce zostanie zabudowany. Blisko połowę tej działki przejmą strażacy, którzy chcą zbudować swoją bazę. Pozostałą część przy ul. Parkowej na przeciwko stadionu ma oraz na tyłach “Kombatanta i Zespołu Szkół ma przejąć miasto. Jest to wynik decyzji wojewody zagospodaruje prezydent. Stało się tak na skutek decyzji wojewody.

“Powiat legionowski podpisał z miastem Legionowo porozumienie o przekazaniu gruntów pod budowę nowej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej (PSP) w Legionowie. Nowy budynek spełniający wymagania wynikające z rosnących potrzeb rozwijającego się powiatu legionowskiego powstanie na działce przy ul. Jagiellońskiej (obok tunelu, za DPS “Kombatant”). Optymistyczny scenariusz zakłada, że pierwsze prace budowlane rozpoczną się pod koniec przyszłego roku” – zakomunikował 21 kwietnia na własnym fanpagu starosta Robert Wróbel.

Wojewoda nie taki straszny?

Krajowa Komisja Uwłaszczeniowa podtrzymała w mocy decyzję wojewody mazowieckiego, który w ubiegłym roku przekazał miastu przeszło 2,7 ha zalesionego terenu na legionowskim Przystanku. Teren ten należał dotychczas do Skarbu Państwa. Prezydent Roman Smogorzewski już od 2005 roku starał się o skomunalizowanie tych terenów. Jednak to co nie udało się mu za rządów PO, nieoczekiwanie udało mu się za wojewody z nadania… PiS. Dość mocno krytykowany dotychczas przez legionowskie władze głównie za pośrednictwem gazety samorządowej “Miejscowa” Zdzisław Sipiera z końcem minionego roku wydał korzystną decyzję dla władz miasta.

Nadleśnictwo odwołało się od decyzji wojewody

– Myśmy się odwołali do Krajowej Komisji Uwłaszczeniowej jako zarządca lasu. Organ ten nie utrzymał naszego stanowiska i te dwie działki zostały wcześniejszą decyzją wojewody przyznane miastu. Mniejsza działka ma przypaść strażakom, natomiast co do przyszłości na temat większej, to już proszę pytać miasto, co z tym zrobi – powiedział Stefan Traczyk. Nadleśniczy poinformował, że wedle jego wiedzy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu dopuszcza obiekty usługowe i zabudowy mieszkaniowe jednorodzinne, oraz zieleni parkowej. Jak wcześniej podkreślał nadleśniczy, kiedy grunty te trafią w ręce miasta, to nie ma takiej gwarancji, że drzewa na działce rozciągającej się pomiędzy ulicami Nowobarską i Parkową zostaną zachowane.

P1360827

Zamiany działek

Jak przekonuje nadleśniczy może się więc wkrótce okazać, że okoliczni mieszkańcy zostaną pozbawieni ostatnich terenów leśnych na legionowskim Przystanku, bo wykupią je deweloperzy. Jak wyjaśnił komendant powiatowy PSP w Legionowie Mieczysław Klimczak, nastąpi wymiana działek. Obecna działka na której mieści się siedziba PSP, a którą zarządza Powiat w imieniu Skarbu Państwa ma przejść na własność miasta, a w zamian miasto ma przekazać “trójkątną działkę” przy Nowobarskiej na rzecz Skarbu Państwa. Po co ta cała operacja? Zapewne po to, aby miasto mogło “w pakiecie” uzyskać także zalesioną działkę przy ul. Parkowej na przeciwko stadionu ma oraz na tyłach “Kombatanta i Zespołu Szkół, Komendant Klimczak wyraził nadzieję, że miasto pozwoli na dalsze funkcjonowanie legionowskiej Ochotniczej Straży Pożarnej na terenie obecnej straży przy ul. Mickiewicza.

DB

Komentarze

5 komentarzy

 1. Jan odpowiedz

  Lex Szyszko 😅. Czekam teraz na huraganowe protesty “zielonych”.

  1. Bartek odpowiedz

   Teraz protestów nie będzie, bo to jest “demokratyczna wolna” wycinka, zarządzona przez swiatlych specjalistow i autorytety Platformy 😀

 2. EKOLOG odpowiedz

  zy wykonano ocene oddziaływania na srodowisko ? czy jest zgoda wiosiu ?

 3. Kwiatkowski z Legionowa odpowiedz

  Resztę terenów zielonych w Legionowie zalejemy betonem i asfaltem, a później bedziemy dziwić się, że nie mamy czym oddychać, a stężenie smogu przekracza wielokrotnie wszelkie normy

 4. pierniczek odpowiedz

  dodatkowo kombatanci beda mieli atrakcji moc 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *