LEGIONOWO. Legionowski Car Sharing

2019-02-21 5:36:58

Car Sharing to system wypożyczania samochodów na minuty, godziny i dni za pomocą telefonu komórkowego. Wypożyczający płaci za czas i przejechane kilometry. Nie ponosi również kosztów paliwa, parkowania w strefach płatnego parkowania, przeglądów i ubezpieczenia. W Legionowie taka usługa dostępna jest od roku


Od pewnego czasu w Legionowie można zaobserwować identycznie oznakowane, białe samochody z napisem „Panek”. Kilka z nich regularnie parkuje na przykład przed komendą policji przy ul. Jagiellońskiej. Okazuje się, że są to samochody, które można sobie wypożyczyć. Pierwsza usługa car sharingowa w Polsce została uruchomiona w Krakowie w październiku 2016 r. Według specjalistów, ten system wypożyczania zwiększa intensywność wykorzystania pojazdów w ciągu doby, co prowadzi do zahamowania wzrostu liczby samochodów rejestrowanych prywatnie.

Strefa wynajmu

Na terenie Legionowa, od roku swoją strefę car sharingu proponuje firma Panek. Jest to obszar, w którym można wypożyczyć i oddać auto. Obejmuje ona Warszawę i podwarszawskie miejscowości. Postój poza strefą jest możliwy i ma kosztować 10 gr za minutę. Niemożliwe zaś jest oddanie auta poza strefą. Dla osób, które potrzebują wyjechać poza strefę lub parkować poza nią dłużej, uruchomiona została możliwość wynajmu dobowego. Włącza się on automatycznie po 4 godz. od rozpoczęcia najmu. W ramach stałej opłaty czasowej – 120 zł (plus koszt przejechanych kilometrów), klient może użytkować samochód przez 24h.

Car sharing po legionowsku

Aby skorzystać z usługi należy pobrać na swój telefon aplikację firmy. Następnie zarejestrować się w pobranej aplikacji. Po potwierdzeniu utworzenia konta, które według danych firmy ma potrwać ok 60 min. można rezerwować już samochód. Na tę czynność regulamin wypożyczalni przewiduje 15 min. Aby otworzyć zaparkowany samochód należy skorzystać ponownie z aplikacji. Przed odjazdem regulamin firmy nakazuje sprawdzenie auta pod kątem uszkodzeń i ewentualne zgłoszenie ich poprzez aplikację mobilną. Po wykonaniu powyższych czynności auto gotowe jest do drogi.

Opłaty

W zależności od wybranego modelu za minutę jazdy będziemy musieli zapłacić od 50 go 79 gr. dodatkowo musimy zapłacić za przejechane kilometry, tutaj opłata w zależności od modelu wynosi od 65 do 79 gr. Po zakończeniu wynajmu klient otrzymuje maila z pełną informacją o sumie należności, czasie jazdy (w tym czasie postoju) i liczbie przejechanych kilometrów. Płatności realizowane są automatycznie za pomocą zarejestrowanej w systemie karty płatniczej.

Paulina Nowicka

Komentarze

1 komentarz

  1. Paweł odpowiedz

    Szkoda tylko, że firmie Rentis wyznacza się na stałe miejsca na publicznym parkingu przy publicznym dworcu z których nie mogą skorzystać legionowianie spieszący się na pociąg i do pracy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *