LEGIONOWO. Legionowski „Central Park”?

2018-11-13 4:40:27

Prezydent Roman Smogorzewski zapowiedział utworzenie dużego miejskiego parku. W ten sposób, zapewne chce zamknąć usta wszystkim tym, którzy krytykują jego politykę ciągłego dogęszczania zabudowy i likwidacji terenów zielony. Lokalizacja parku wskazuje jednak, że to kolejny blef prezydenta


Prezydent miasta Legionowo często zmienia zdanie, często też przejmuje pomysły od swoich przeciwników. Na przykład, 8 lat temu publicznie wypowiadał się, że Legionowo nie potrzebuje żadnego dworca kolejowego, a co najwyżej przydałaby się wiata na peronie. Podobnie było z parkingami, przeprawami przez tory albo ze smogiem.

Mówić można wszystko

Jeszcze niedawno słyszeliśmy od przedstawicieli władz miasta Legionowo, że problem smogu w Legionowie jest grubo przesadzony, bo póki co powietrze mamy lepsze niż w Pekinie. Słyszeliśmy też, że nie potrzeba nowych tuneli, bo po modernizacji drogi krajowej nr 61, problem korków sam się rozwiąże. Później jednak władze usiłują nam wmówić, że już od dawna zajmowały się daną sprawą.

Park przy Prymasowskiej?

Podobnie jest z obecnymi zapowiedziami utworzenia miejskiego parku. Najpierw prezydent lekceważył głosy mieszkańców, którzy wskazywali, że w mieście zaczyna brakować zielonych terenów i miejsc do rekreacji. Całkiem niedawno, podczas debaty wyborczej, Smogorzewski mówił, że nie wie o co chodzi z tymi dogęszczeniami i sugerował, że to jakiś wydumany problem. Teraz jednak władze postanowiły wyjść na przeciw oczekiwaniom mieszkańców i zapowiedziały utworzenie miejskiego parku. Problem w tym, że jako lokalizację dla parku wskazały kompleks leśny przy ul. Prymasowskiej, a więc na obrzeżach miasta. Zapewne więc utworzenie w tym miejscu, jak zapowiada prezydent, strefy rekreacyjno-sportowo-integracyjnej, wiązałoby się z koniecznością wycinki wielu drzew. Dodatkowo teren ten nie należy do miasta, a prezydent chciałby aby został on użyczony miastu przez Nadleśnictwo Jabłonna. Propozycja ta nie wydaje się więc przemyślana.

To nie Central Park

Pomysł utworzenia parku na obrzeżach miasta, na cudzym gruncie i w miejscu istniejącego lasu, może budzić poważne obawy. Po pierwsze, park potrzebny jest tam, gdzie istnieje gęsta zabudowa. Tak przynajmniej robią to inni. Dlatego na przykład, ponad 150 lat temu, w samym centrum nowojorskiego Manhattanu postanowiono utworzyć Central Park. Zielony teren o wymiarach 4 km na 800 m przetrwał do dziś w nienaruszonej formie. U nas natomiast, w celu stworzenia parku, prawdopodobnie trzeba będzie wyciąć las. Zdaniem mieszkańców, wtedy łatwiej będzie przytulić do niego jakiś apartamentowiec, a potem kolejne bloki. Takie przynajmniej istnieją obawy. Na szczęście, pomysł ten może okazać się tylko zagraniem pod publiczkę. W końcu teren należy do Nadleśnictwa Jabłonna, a więc winę za niepowodzenie przedsięwzięcia łatwo będzie można zrzucić na kogo innego.

ML

Komentarze

2 komentarze

  1. Daro odpowiedz

    Owszem w Legionowie powinien powstać duży park ale…dobrych kilka lat temu. W obecnej sytuacji kiedy sprzedano, wydzierżawiono niemal wszystkie większe miejskie działki mówienie o budowie dużego parku uważam za totalną hipokryzję i kpiny z mieszkańców

  2. Leszek odpowiedz

    Polityka to sztuka kłamstwa. Jeśli potrafisz oszukać dużą grupę ludzi, to jesteś dobrym politykiem. Tylko gdzieś po drodze, w tej karierze, traci się czlowieczenstwo.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *