LEGIONOWO. Lepsza woda i większe bezpieczeństwo dostaw

2015-07-29 12:05:48

PWK Legionowo kontynuuje modernizację największej w mieście stacji uzdatniania wody. Inwestycja warta 6 mln zł pozwoli na wprowadzenie najlepszej, światowej klasy technologii uzdatniania oraz na zapewnienie większego bezpieczeństwa i ciągłości dostaw wody dla większości mieszkańców Legionowa.

Stacji Uzdatniania Wody “Jagiellońska”, zapewniająca dostawy wody dla ok. 35 tys. mieszkańców Legionowa, w tym do wielkich osiedli “Jagiellońska”, “Batorego” i “Sobieskiego” znajduje się przy ul. Jagiellońskiej na tyłach siedziby SML-W oraz Kliniki Mediq. Stacja ta powstała ponad 40 lat temu i obecnie okazało się, że jej gruntowna modernizacja jest koniecznością.

Kolejna modernizacja

W lutym br. PWK Legionowo podpisało umowę z firmą Krevox Europejskie Centrum Ekologiczne Sp. z o.o. na rozbudowę i modernizację stacji “Jagiellońska”. Roboty mają zakończyć się przed końcem roku i mają kosztować ok. 6 mln zł. Pierwszy etap modernizacji odbył się w 2009 r.. wówczas wyremontowano centralną dyspozytornię, rozdzielnię, pomieszczenia socjalne oraz wymieniono instalacje. Zamontowany został także  zestaw hydroforowy i sześć pomp sterowanych przy pomocy tzw. falownika. Dzięki któremu w sieci może być utrzymywane stałe ciśnienie pomimo gwałtownych zmian w poborze wody.

Nie będzie przerw w dostawach

Obecna modernizacja ma jednak zapewnić niezawodne działanie stacji uzdatniania na długie lata. W jej ramach mają zostać zbudowane: trzeci zbiornik wody uzdatnionej, osadnik  wód popłucznych, komora zasuw oraz wymieniony ma zostać cały układ technologiczny uzdatniania wody. Inwestycja ta ma umożliwić zapewnienie ciągłości i niezawodność dostaw wody do mieszkań. Sama modernizacja odbywa się również bez przerw w dostawach wody. Ciągłość dostaw jest możliwa dzięki zastosowaniu tzw. by-passów. Jak powiedział prezes PWK-Legionowo Grzegorz Gruczek – nie powiem przecież 35 tysiącom odbiorców tej stacji, że odłączę im wodę na czas remontu.

Newralgiczny trzeci zbiornik

Obecnie stacja “Jagiellońska” posiada 2 zbiorniki czystej, uzdatnionej wody, każdy o pojemności 1000 metrów sześciennych. Po rozkopaniu przykrywającej je ziemi okazało się, że nie są one w najlepszym stanie i przeciekają. Nie można było ich jednak do tej pory, bez przerwania dostaw wody, ani gruntownie wyczyścić ani uszczelnić i naprawiać. Dlatego konieczna była budowa 3 zbiornika o pojemności 700  metrów sześciennych. Zbiornik ten zapewni większą niezawodność pracy stacji oraz umożliwi konserwację i prace serwisowe w pozostałych zbiornikach.

Najlepsza technologia uzdatniania

Koniecznością stała się także wymiana działającego od ponad 40 lat systemu technologicznego uzdatniania wody. Teraz w miejsce starego ma być zastosowany nowy system amerykańskiej firmy Culligan. Jest to najnowocześniejsza i najlepsza ze znanych obecnie technologii uzdatniania, która powinna służyć mieszkańcom przez długie lata. Wcześniej tę samą technologię zastosowano już w 2 innych stacjach uzdatniania na terenie Legionowa, w Stacji “Piaski” oraz w stacji “Łajski”. Teraz możliwe będzie spięcie tych wszystkich stacji w jeden system, tak aby w przypadku awarii jednej ze stacji jej rolę mogły w pełni przejąć pozostałe. Taką inwestycję PWK planuje już w najbliższej przyszłości.

mlerman@tio.com.pl

MACIEJ LERMAN

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *