LEGIONOWO. Ma być Szwajcaria

2015-06-16 12:12:18

W środę 10 czerwca delegacja ze Szwajcarii oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wizytowały teren budowy Centrum Komunikacyjnego. Wcześniej odbyła się prezentacja na której dowiedzieliśmy się o 9 mln złotych oszczędności, które miasto zamierza wydać na drugi garaż wielopoziomowy, drogę dojazdową, a także punkty postoju rowerów.

Spotkanie rozpoczęło się w sali konferencyjnej Urzędu Miasta od prezentacji firmy Skanska, która przedstawiła obecny stan realizacji prac na budowie. W kolejnej części prezentacji do głosu doszedł Lucjan Chrzanowski, do niedawna wiceprezydent Legionowa, a obecnie doradca ds. Centrum Komunikacyjnego. Od niego dowiedzieliśmy się o kolejności kończenia poszczególnych etapów inwestycji. Nowe oświetlenie Alei 1 Dywizji Zmechanizowanej ma być oddane w październiku tego roku, wydłużenie przejścia podziemnego przewidziano na luty 2016 r., połączenie drogowe z garażem ma powstać najpóźniej w maju 2016 r. Zakończenie budowy dworca i garażu na przeszło 800 miejsc zaplanowane jest na czerwiec 2016 r.

Niespodziewane oszczędności

– Po wyborze firmy Skanska, pozostało jeszcze ponad 7,7 mln złotych ze strony Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, co z przyjętym udziałem własnym daje kwotę ponad 9,1 mln złotych jako dostępnych środków kwalifikowanych, a więc kwotę którą chcemy dodatkowo wykorzystać w ramach tego projektu – poinformował Lucjan Chrzanowski. To dość zaskakujące informacje, zważywszy na to, że Centrum Komunikacyjne już teraz jest budowane znacznie wyższym kosztem niż pierwotnie zakładano. Zatem urzędnicy planują realizację 3 zadań dodatkowych, czyli budowę nowego garażu wielokondygnacyjnego na około 300 samochodów przy ulicy Kościuszki wraz z wykonaniem połączenia drogowego umożliwiającego dojazd do tego garażu, oraz punktów postoju rowerów.

Modlitwa za szczęśliwy koniec

Po spotkaniu w ratuszu delegacje udały się na plac budowy, gdzie zorganizowany był happening podczas którego powstało graffiti łączące elementy Legionowa, herbu Szwajcarii oraz wizerunku pociągu SKM. Szwajcarska delegacja spotkała się też z nierozerwalnym elementem religijnym towarzyszącym w Polsce przy tego typu uroczystościach ponieważ plac budowy poświęcił ksiądz, a wiceprezydent Piotr Zadrożny poprosił o modlitwę w intencji szczęśliwego zakończenia robót. Na zakończenie spotkania strona szwajcarska pytała, czy przed budową mieszkańcy pobliskich bloków protestowali przeciwko tak bliskiej lokalizacji wielopoziomowego garażu. – Pewne protesty były, jak zawsze przy tego typu inwestycjach. Ale w ramach konsultacji społecznych udało się wypracować z mieszkańcami wspólny kompromis. Później to nawet z przejęciem pytali, czy czasem nie za mały ten garaż budujemy – na koniec zażartował Piotr Zadrożny.

d.burczynski@toiowo.eu

DARIUSZ BURCZYŃSKI

P1160153 P1160275 P1160305 P1160372

P1160391 P1160389

Podobne artykuły

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *